هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   158   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دکوراسیونی بـه رنگ طبیعت

ترجمه:الهام محمودی

گروه معماري و دكوراسيون: در انتخاب دکوراسیون مورد نظر خود طوری عمل کنید که باعث راحتی و خوشامدگویی به افرادی شود که وارد فضای منزل شما می شوند و فضایی ایجاد کنید که در آن روح همکاری و حس معاشرت موج بزند. برای داشتن حس خوب و راحتی فیزیکی در منزل می توانید رنگ ها را به یاری بطلبید. رنگ ها تاثیرگذارترین عنصر دکوراسیون هستند و می توان خانه ای را بدون هیچ دکور خاصی و تنها با رنگ آمیزی دکور کرد. کاربرد صحیح رنگ در فضای دکوراتیو، موجب آرامش روحی، تفکر و درک صحیح از محیط می شود. رنگ ها دارای احساس بوده و نوع احساس ما را منعکس می کنند. گفتنی است؛ انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون بر افکار و سلامتی فرد به طور قطع تاثیر می گذارد و می تواند آرامش را به شما هدیه دهد . در این مقاله سعی شده است که بیشتر به تاثیر رنگ زنده طبیعت، " رنگ سبز" ، در دکوراسیون پرداخته شود که سرشار از حس زندگی است.

مشاهده رنگ‌های زنده طبیعت از دلنشین ترین تجربیاتی است که هر انسانی در طول حیات آن را تجربه می‌کند. یقینا هنگام مشاهده مراتع سر سبز احساس شادابی و هنگامی که دریای آبی را می‌بینیم، احساس آرامش می‌کنیم . رنگ‌های زنده همواره رنگ‌هایی دوست داشتنی هستند و انرژي و هیجان را می‌پراکنند و برای افرادی که دوست دارند هر روز صبح در فضایی پر از انرژی چشم بگشایند و روزشان را با هیجان و سرزندگی آغاز کنند، ایده آل است. رنگ سبز به دلیل خنثی بودن برای دکوراسیون داخلی فوق العاده است و آرامش ، آسایش ، خنکی ، رفع خستگی ، اعتدال ، احتیاط ، امنیت ، هماهنگی ، تعادل و آرامش اعصاب را به همراه دارد. سبز، اجتماعی بودن ، ظرافت ، پیچیدگی ، سنت ، عادی و گران بودن را می‌رساند و رنگی است که به منزل شما شور و سرزندگی هدیه می‌دهد. بسیاری از رنگ‌ها از زرد تا بنفش و قرمز و خاکستری و آبی و ... همه و همه با سبز هماهنگ هستند و زیبایی می‌آفرینند. با این رنگ هم می‌توانید تمدد اعصاب پیدا کنید و هم امیدوارتر باشید. برای رسیدن به دکوراسیون مدنظر خود به رنگ سبز ، ابتدا دیوارها را با ترکیب سبزی که دوست دارید رنگ آمیزی کنید و بعد بقیه طیف‌های سبز را وارد دکوراسیون کنید. فرقی نمی‌کند که تمام دیوارها را سبز کنید و یا تنها گلدانی از یک گیاه سبز رنگ را در گوشه ای از فضای منزل قرار دهید. سبز به هر مقدار که در محیط به کار برده شود، قادر است زندگی و روشنایی را به آن فضا ببخشد.استفاده از رنگ سبز در فضای اتاق نشیمن حس تازگی و آرامش را به افراد القا می‌کند. ترکیب رنگ سبز با دیگر رنگ‌های روشن مانند سفید، فضای نشیمن را بزرگتر جلوه خواهد داد و حس صمیمیت را به میهمانان هدیه می‌دهد. برای هرچه زیباتر شدن فضا می‌توانید از کوسن‌های قرمز و گل‌دار استفاده کنید. فقط کافیست به طبیعت بنگرید، به آسانی درمی یابید که سبز چه زیبا و آسان کنار رنگ‌های مکمل و طیف‌های مختلف خود می‌نشیند. رنگ سبز در کنار آبی یا زرد ترکیبی چشم نواز را برای نشیمن شما خلق می‌کند. اگر تمایل دارید ترکیبی سرد از رنگ سبز را به وجود آورید توصیه می‌شود سبز بسیار ملایم را در کنار سفید به کار ببرید، اما اگر قصد دارید ترکیبی گرم از رنگ سبز خلق کنید، بهتر است از طیف‌های تیره رنگ سبز در کنار قرمز، قهوه ای و طلایی استفاده کنید. همچنین اگر شما از طرفداران رنگ‌های روشن و شاد هستید، به شما توصیه می‌کنیم رنگ سبز لیمویی را با نارنجی و بنفش کنار هم قرار دهید. چنانچه از عناصر طبیعی مثل سنگ‌ها ، مبلمان چرمی و کوسن‌های پشمی نیز در کنار رنگ سبز در اتاق نشیمن استفاده شود ، دکوراسیونی بسیار زیبا را خلق کرده اید. حتی می‌توانید از اشیاي بلوری یا دکوری سبز رنگ نیز برای جلوه بیشتر اتاق نشیمن خود بهره ببرید.

هنگام طراحی یک اتاق خواب در این سبک بهتر است در انتخاب رنگ و ترکیب‌های آن دقت کنید. ترکیب رنگ سبز و زرد در این فضا مناسب خواهد بود، حال آنکه غالب شدن رنگ سبز به فضا شور و انرژی می‌بخشد. ترکیب قهوه ای و سبز که به وفور در طبیعت دیده می‌شود لطافت و آرامش بهار را در اتاق خواب تداعی می‌کند. سبز و قهوه ای از رنگ‌های کاملا طبیعی هستند و در طیف‌های روشن خود می‌توانند فضای اتاق را بسیار روشن و دلباز کرده و بسیار تسکین دهنده و آرامش بخش باشند. از سبزهایی با طیف رنگی تیره برای روبالشی ها، تشک یا پرده ، و از طیف‌های روشن تر آن و مغز پسته ای‌ها برای ملحفه ها، کوسن‌ها استفاده کنید.

در اتاق کودک نیز تنها از طیف‌های روشن رنگ سبز که موجب شادمانی و افزایش انرژی کودک می‌شود، استفاده نمایید.

در اتاق کار نیز رنگ سبز کمک می‌کند تنش‌ها و خستگی‌ها تسکین یابد و آرامش در فضا حکمفرما شود و قدرت تصمیم گیری و خلاقیت بالا رود.

سرویس بهداشتی نیز مکانی است که می‌بایست آنجا آرامش از دست رفته خود را بازیابیم و به سکوت و تعادل برسیم. سبز مایل به آبی، رنگی بسیار مناسب برای سرویس‌های بهداشتی می‌باشد که حس آسایش و تناسب را برای آنجا به ارمغان می‌آورد. یکی از محاسن رنگ سبز این است که باعث می‌شود فضاهای کوچک مثل سرویس بهداشتی وسیع تر به نظر برسند.