نشریه شماره   189   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پرسش و پاسخ حقوقی

اعظم عرب مغار*

پرسش اینجانب قطعه زمینی در خارج از تهران از شخصی خریداری کرده و در مبایعهنامه نامه قیدشده که همزمان با تحویل زمین باید تشریفات و مقدمات تنظیم سند به نام خریدار فراهم گردد لذا از تاریخ تحویل زمین و تنظیم سند حدوداً سه ماهی میگذرد که فروشنده به تکلیف مقرر در مبایعهنامه نامه عمل نکرده است. حال با توجه به اینکه بابت خرید زمین اینجانب چندین فقره چک به خریدار دادهام و بسیاری از چکها توسط فروشنده وصول شده است،  تصمیم دارم که چکهای دیگر را با پر کردن محل موجودی از بانک تقاضا کنم که حساب بنده را مسدود کند و به دلیل عدم تنظیم سند و عدم انجام تعهد فروشنده نتواند به مبلغ چکها دست پیدا کند. آیا این روش صحیح است یا اقدام قانونی دیگری باید انجام شود؟

پاسخ اقدام اولیه شما اقدام قانونی نیست . طبق ماده 14 و تبصره 2 آن از قانون صدور چک 16/4/1355 و اصلاحات آن به تاریخ 2/6/82 شما نهایتاً در طول مدت یک هفته میتوانید از بانک چنین تقاضایی را بابت مسدود کردن حسابتان و جلوگیری از وصول چک داشته باشید در نهایت چنانچه ظرف یک هفته از مراجع صلاحیتدار قضایی طرح شکایت ننمایید بانک موظف است از محل موجودی چک مذکور را پاس کند. همچنین موضوع سؤال شما در حیطه دعاوی حقوقی است و مسدود کردن چک و حساب فقط شامل جرایمی مثل سرقت چک، کلاهبرداری، خیانت در امانت و موضوعات کیفری میباشد. شما نهایتاً میتوانید از طریق مراجع حقوقی فروشنده را ملزم به ایفای تعهد یعنی الزام به تنظیم سند و تحویل زمین ملزم کنید.

پرسش آیا اماکن استیجاری مربوط به مدارس غیرانتفاعی مشمول قانون روابط موجر و مستأجر سال 1356 میباشند یا خیر؟ در صورت صدور حکم تخلیه ، حق کسب و پیشه به آنان تعلق میگیرد یا نه؟

پاسخ مطابق نظریه اداره کل حقوقی قوه قضائیه؛ مدارس غیرانتفاعی علیالاصول مدارسی هستند که جنبه انتفاعی و تجاری ندارند و نمیتوان آنها را محل کسب یا پیشه یا تجارت تلقی نمود لذا مشمول قانون روابط موجر و مستأجر سال 1356 نبوده و تابع مقررات تبصره (1) ماده8 قانون روابط موجر و مستأجر سال1362 میباشند.

*وکیل پایه یک دادگستری