هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   189   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

توری در و پنجره

گروه بازار ساختمان: تابستان که فرا میرسد همراه با گرمای آن سر و کله حشرات مزاحم نیز پیدا میشود. بخصوص هنگام شب که گاه خنکی هوا تو را وسوسه میکند تا پنجره را باز بگذاری  و بیتوجه به هوای مصنوعی سیستمهای خنککننده از وزش باد ملایم شبانگاهی بهره ببری اما این موجودات مزاحم با نیش زدنهای مداوم خود خواب را بر تو حرام میکنند و تو نیز برای رهایی از شر این جانوران موذی چارهای نداری جز اینکه دست به دامان توریها شوی.

 توریها که بیشتر پارچهای هستند، بهآسانی نصب میشوند اما مقاومت کمتری نسبت به توریهای فلزی دارند. در بازار ایران میتوان انواع توریهای فلزی را یافت . نوع فلزي توری از گالوانيزه، آلومينيوم  و یا از رشتههای پلیاستر و فایبرگلاس میباشد. البته این کالاها  نسبت به متریال هایشان قیمت متفاوتی دارند. آنچه قيمت اين كالاها را تنوع بخشيده، سیستمهای مختلف توري است كه گسترهای وسیعتر دارند . در ادامه مطالب کالای برتر نشریه ، در این شماره بازار توری در و پنجره  را مورد بررسی قرار میدهیم. لازم به ذكر است كه نظرات مطرحشده از سوي مصاحبهشوندگان الزاماً نظرات پيام ساختمان نيست و از نظرات موافق یا مخالف جهت چاپ در نشریه استقبال میکنیم.

انتخاب توری مناسب

احمدرضا شیخی ، فروشنده در مورد سیستم های  توری موجود در بازار به پیام ساختمان گفت: رويكرد بيشتر خريداران به  استفاده از توریهای جمع شونده است كه براي درها نوع پليسه و براي پنجره توري رولينگ مناسبتر است، اما به اعتقاد من سيستم مناسب براي درها همان پليسه است.

قاسم نژاد ممسني نیز گفت : سیستمهای توري در و پنجره به سه قسمت كلي تقسيم میشوند؛ اول ساده يا ثابت دوم لولايي و سوم « به جمع شونده » يا «جمع شو» که خود بر دو بخش است؛ اول توري رولينگ و دوم توري پليسه كه هر يك از آنها هم خود به سه نوع ديگر تقسيم میشوند.وی افزود : کاربریهای مختلف ساختمان با انتخاب توري رابطه مستقيمي دارد چراکه سیستمهای غير جمع شونده براي کاربریهای تجاري و اداري مناسبتر است اما در خانهها به دلیل اینکه در و پنجرهها كمتر از ساختمانهای عمومي باز و بسته میشود میتوان از توريهای پليسه استفاده كرد چون فرسايش اين سيستم در ساختمانهای مسكوني كمتر است. نژاد ممسني ادامه داد: سيستم توري رولينگ يا همان جمع شونده خودكار بر سه نوع است عمودي، افقي یکطرفه و در نهايت افقي دو طرفه . همچنین سیستمهای توري پليسه نیز مشتمل بر سه نوع عمودي ، افقي یکطرفه و افقي دوطرفه میباشد. بااینحال تنها نكته ثابت در همه انواع توریهای جمع شونده غیرفلزی بودن آنهاست.

توری بدون  نیاز به شستشو

طیبی ، فروشنده در مورد توری تولیدی شرکت آریس گفت: این شرکت توری ضد حشرات پنجره دوجداره تولید میکند که دارای قابلیتهای منحصربهفردی نسبت به انواع مشابه میباشد. وی افزود: این نوع توریها در سه نوع ثابت ، پلیسه ای و رولینگ عرضه میگردند و جنس توریهای استفادهشده از UV-Fiberglass میباشند.

 طیبی ادامه داد: توریهای ثابت قابلیت بازشدن نداشته و تنها در هنگام شستشو قابل جدا شدن از فریم میباشند. توریهای رولینگ دارای فریم ثابت بوده ولی توری آنها متحرک است و برحسب نوع توری بهصورت کرکرهای قابلیت جمع شدن را دارد .توری پلیسه ای پنجره دوجداره UPVCنیز که نسل جدید توریهای پنجره دوجداره UPVC می باشد بهصورت مکانیکی در دو نوع آلفا (نوع حرکت عمودی و بیشتر پنجرههای کم ارتفاع ) و بتا ( نوع حرکت افقی و برای پنجرههای ارتفاع بلند و در ) تولید میشود.

 این فعال بازار توری با اشاره به اینکه این نوع توری از جنس فایبرگلاس بوده که  دوده، چربی و گردوغبار را بهسختی به خود میگیرد ،افزود:  به همین دلیل توری نیازی به شستشو نداشته و در صورت نیاز به نظافت تنها با یک جاروبرقی تمیز میشود.این نوع توری دارای یک قاب محافظ بوده که در هنگام عدم نیاز به توری در آن قاب جمع میشود ،ضمن اینکه برخلاف توریهای رولینگ محدودیتهای ابعاد را ندارد.

تورمی مقاوم به حرارت

احمدی، نمایندگی فروش محصولات شرکت آریا ترک یراق گفت: این شرکت نماینده رسمی فروش محصولات شرکت VORNE ترکیه در ایران است که تنوع بسیاری در زمینه  سیستمهای توری ثابت و لولایی دارد . همچنین پروفیلهای آلومینیومی جهت ساخت توریهای ثابت و لولایی در و پنجره و نیز توری فایبرگلاس و اتصالات پلاستیکی مربوطه را به بازار عرضه میکنیم. وی در مورد رنج قیمت توری فایبرگلاس پنجره گفت: این توری  تشکیلشده از الیاف شیشه با پوشش پلاستیکی  و ضخامت نخ 0.28mm ،رج 16x18و وضوح دید 65   درصد و مقاوم در برابر دمای 36- تا 125+ سانتیگراد می باشد که طول تاقه 30 متری آن 96 هزار تومان است .

توریهای ثابت و لولايي ارزانترند

رضا علمداری، از فعالان بازار توري و در و پنجره در مورد محصولات  شركت «توري ساز پيشرو پاسارگاد» به پیام ساختمان گفت: محصولات تولیدی این شرکت در سه تیپ کلی توریهای پلیسه (آکاردئونی) در مدلهای پلیسه عمودی، افقی تک لنگه و افقی دولنگه است که مناسب با کلیه شرایط جوی بوده و بر اساس نوع کاربری، دارای مدلهای مختلف با رنگهای متنوع میباشد.

وی در مورد مزاياي محصولات این شرکت گفت:این محصولات دارای محفظه نگهدارنده توری در زمان بسته بودن میباشد، نسبت به توریهای سنتی کاملاً اقتصادی و بهصرفه است، جنس توری فایبرگلاس بوده و قابلیت عدم جذب چربی و باکتری را دارا میباشد، ضمن اینکه قابلیت مونتاژ آسان حتی بدون یراقآلات اضافی را دارد . علمداری ادامه داد: شرکت ما اولین و بزرگترین تولیدکننده توریهای در و پنجره در سطح ایران است که امکاناتی از قبیل تولید پروفیل آلومینیوم مطابق قالبهای اختصاصی، خط رنگ الکترواستاتیک، دستگاه تزریق پلاستیک Easy Master، دستگاه اکسترود پلاستیک، دستگاه RollPack و تولید تور پلیسه را در اختیار دارد. درحالیکه دیگر تولیدکنندگان توری فقط مونتاژ توری را انجام میدهند و همه اقلام مصرفی خود را از واسطهها یا کارگاههای تولیدی دیگر تهیه میکنند. وی خاطرنشان کرد: با توجه به این وجه تمایز، محصولات این شرکت از لحاظ کیفیت همیشه حرف اول را میزند.

به ديگران آموزش ساخت توری میدهیم

 بابك فروتن، مدير بازرگاني و تبليغات شركت پنجره پارسا كه تولیدکننده توریهای رولينگ و پليسه است به خبرنگار ما میگوید: ما حتي میتوانیم نحوه توليد توري را به ديگران نيز آموزش دهيم. وي قيمت هر مترمربع توري رولينگ را 95 و نوع توري پليسه اي را از 125 هزار تومان به بالا براي هر مترمربع اعلام کرده و میافزاید: بهترين محصول اين شركت توري آهنربا دار پليسه میباشد. وي ادامه میدهد: پارچه توري وارداتي شركت ما از بهترین محصولات تركيه است و همه قطعات فلزي و پلاستيكي آن را در داخل توليد میکنیم.

 تعويض رايگان اما مشروط

احمد پيلوا، مدير فروش شركت نوين توري ساز به پیام ساختمان گفت: ما تنها توریهای جمع شونده را توليد میکنیم چراکه بازار بيشتر به اين محصولات رويكرد دارد. وی بازه قيمتي محصولات را براي هر مترمربع از 80 تا 100 هزار تومان اعلام كرد و افزود : بيشتر توریهای پلیاستری تايواني است و حتي آن بخش كه از تركيه وارد میشود هم در تايوان توليد میشود. اين شركت نيز محصولاتش را يك سال گارانتي كرده، مشروط بر اینكه اگر بهعمد پاره نشود بهصورت رايگان تعويض میشود. پيلوا معتقد است؛ براي کاربردهای عمودي توریهای پليسه چندان كارايي ندارد و کاربرد پليسه بيشتر افقي است چرا كه بستن آن سخت میباشد.

نظر خریداران

نگین شکوه ، خریدار توری به پیام ساختمان گفت: اگر شما فردی با سلیقه باشيد بدون در نظر داشتن قيمت قطعاً از انواع جمع شونده توری براي خانه خود استفاده میکنید.

مسعود رستمی،  خریدار توری معتقد است: محصولات توري پيشرو پاسارگاد بهتر از ساير كالاهاي مشابه است . وی ادامه داد: بسياري از تولیدکنندگان در و پنجره و براي مثال در و پنجرههای UPVC خدمات توري را نيز ارائه میکنند اما آنچه بايد در نظر داشت اينكه فنر برخي از توریهای رولينگ معمولاً محكم بوده و براي سالخوردگان و كودكان ممكن است باز و بستن توري سخت باشد. ازاینرو بايد در هنگام خريد اين نكته را در نظر داشت.