هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   188   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ركورد آلمان در انرژي خورشيدي

گروه تاسيسات: گاهی برای باور به عملی بودن یک تکنولوژی جدید نیاز به هیچ استدلالی نیست. نه نیاز است از کارایی آن صحبت کنید، نه از پیشرفت تکنولوژی نه از عملی بودن استفاده از آن. کافی است فقط نمونه ای واقعی مثال بیاورید.

این روزها هنگام ظهر، توان برق خورشیدی متصل به شبکه در آلمان به 23 گیگاوات هم میرسد. این رقم به قدری بالاست که در روزهای تعطیل آخر هفته یا تعطیلات رسمی که مصرف برق کشور کاهش مییابد، نیمی از کل توان شبکه را شامل میشود.چنان که ظهر روز نهم ژوئن (19 خرداد) رکورد جدیدی برابر با 23.1 گیگاوات برق خورشیدی که برابر 50.6 درصد کل توان مصرفی بود، ثبت شد.

این در حالی است که سه روز قبل از آن در روز 6 ژوئن توان برق خورشیدی بین ساعت 1 و 2 بعد از ظهر به 24.2 گیگاوات هم رسید که بالاترین توان ثبت شده برق خورشیدی در آلمان و میتوان گفت در جهان برای یک کشور است.

شایان ذکر است که تابستان سال گذشته، برق خورشیدی 10درصد کل برق مصرفی سه ماهه تابستان را در آلمان تأمین کرد و امسال پیش بینی می شود این مقدار به درصد بالاتری افزایش یابد.

امروز انرژی خورشیدی دیگر یک رویا و خیال نیست، یک واقعیت است، آنقدر واقعی که می تواند نیمی از مصرف برق یک کشور 80 میلیونی را در ظهر تابستان تأمین کند.آنقدر واقعی که برای چند ماه گرم سال در این کشور، پیک مصرف در میانه روز بر دوش برق خورشیدی گذاشته می شود و جالب است بدانید برای استفاده از انرژی خورشیدی تعداد زیادی از نیروگاههای گازی و زغال سنگ در هنگام ظهر خاموش میشوند.

انرژی خورشیدی جای خودش را باز میکند

این مهم باید قابل توجه مسئولین برق کشور ما هم باشد، به خصوص که در سالهای اخیر به علت افزایش تعداد دستگاه های اسپلیت در جنوب کشور در شهرهایی مانند اهواز مصرف برق کشور در ظهرهای تابستان به شدت بالا رفته است و این مصرف همزمان با ماکزیمم تابش خورشید در ظهر تابستان است و با آن همپوشانی دارد.

اما چه فایده، که ما قدر این نعمت را نمیدانیم، خورشید از آسمان بر سرمان میبارد ولی ما زیر زمین دنبال نفت و گاز میگردیم، و هنوز چشم امیدمان به سوزاندن گاز و گازوئیل در نیروگاههاست و بهانهمان این که سوخت ارزان داریم و حالا حالاها میتوانیم بسوزانیم.

جالب است بدانید تابش خورشید در کشوری مانند آلمان کمی بیش از نصف تابش خورشید ماست و مردمش روزها که آفتابی میشود، شادمان از اینکه ابری یا بارانی در کار نیست، از خانه بیرون می آیند. نه مثل ما که از شدت تابش آفتاب باید به سایه پناه ببریم.

اکنون نیز که با تعیین نرخ خرید 444 تومانی برای برق تجدیدپذیر بنظر گامی به جلو برداشته شده است، به این نکته توجه نشده که هزینه تمام شده برق خورشیدی حتی با کاهش زیاد قیمت تجهیزات خورشیدی در سالهای اخیر به مراتب از برق بادی گرانتر است و در اغلب کشورها نرخ خرید برق خورشیدی از برق بادی بالاتر تعیین شده است.

تعیین نرخهای متفاوت خرید برق از انرژیهای تجدیدپذیر گوناگون به قدری بدیهی است که به عنوان اصل اول قانون Feed In Tariff (خرید تضمینی برق تجدیدپذیر) شناخته میشود.

در همه نزدیک به صد کشور و ایالتی که تاکنون قانون Feed in Tariff در آنها وضع شده، نرخ خرید برق خورشیدی بالاتر از برق بادی است. این نرخ در سالهای گذشته تا 5 برابر نرخ خرید برق بادی بود که با توجه به کاهش قیمت پانلهای خورشیدی در سالهای اخیر، این نرخ در حال حاضر معمولا بین 1.5 تا 2 برابر نرخ خرید برق بادی در این کشورها متغیر است.

با این تفاسیر احتمالاً ایران تنها کشوری است که فقط یک نرخ را برای خرید برق تولیدی از همه انواع انرژی های تجدیدپذیر در نظر گرفته و این امر سالهاست که ادامه دارد و مشخص نیست چرا اصلاح نشده است.

در نتیجه همین طراحی اشتباه در قانون، حتی اکنون که نرخ خرید تا 444 تومان افزایش پیدا کرده، تقریبا همه درخواستهای احداث در ماه های اخیر مربوط به نیروگاههای بادی بوده چرا که نیروگاههای خورشیدی حتی در مقیاس نیروگاهی به تعرفه خرید بالاتر از 600 تومان بر کیلووات ساعت نیاز دارند تا سرمایه گذاری اقتصادی شود چه برسد به مقیاس خانگی که تعرفه خرید آن از این عدد هم باید بالاتر تعیین شود.

با داشتن تنها یک نرخ خرید، واضح است که توسعه متوازنی در احداث نیروگاه های تجدیدپذیر گوناگون نخواهیم داشت و به تبع آن فرصتی که می تواند برای کسب دانش فنی، رشد تحقیقات و ایجاد اشتغال فراهم شود را نیز از دست خواهیم داد.

برای درک اهمیت تعیین نرخ های تعرفه کافی است بدانید برخی کشورها مانند ترکیه نه تنها نرخهای خرید متفاوت و متناسب با هر انرژی وضع کرده اند، تا زمینه توسعه متوازن انواع انرژی های تجدیدپذیر را فراهم آورند، بلکه برای سیستمهایی که از تجهیزات تولید داخل ترکیه استفاده کرده باشند نیز تعرفه بالاتری در نظر میگیرند و بسته به اینکه چه میزان از سیستم در داخل تولید شده باشد این نرخ تا 50 درصد نیز افزایش می یابد.

این امر نشان می دهد تعیین درست و دقیق نرخ تعرفه چه امر مهمی است و چه ابزار قدرتمندی در جهت دادن به رشد انرژی های گوناگون و حتی بومی سازی و تولید داخلی آنها و در نتیجه ایجاد صنعت وتحقیقات و اشتغال می تواند باشد.