هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   188   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

زنگ خطر آلودگی منابع آبی به صدا درآمد

وزیر نیرو با ارائه گزارشی از وضعیت مصرف بالای آب و برق در کشور، دلایل خشکی تالاب ها و دریاچه ارومیه، افت سطح آب زیرزمینی در 298 دشت و اینکه زنگ خطر آلودگی منابع آبی کشور به صدا در آمده است، گفت: کشت و تولید برنج در مناطق مرکزی و جنوبی کشور که با کمبود آب مواجه است، صحیح نیست.

حمید چیتچیان خاطر نشان کرد: در تمام دنیا این مساله روشن شده اگر کشوری 40 درصد از منابع آب تجدید شونده خود را مصرف کند آن کشور در حالت پایدار است، اظهار داشت: در کشور ما متاسفانه 80 درصد منابع تجدید شونده آب استفاده می شود و این موضوع مشکلات بسیار حادی را برای کشور ایجاد کرده است.

وزیر نیرو مصرف آب در کشور ما را در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالا دانست و اظهار داشت: مصرف آب شهری به ازای هر نفر در روز 250 لیتر است در حالی که در کشوری مانند آلمان این میزان 159 لیتر است که نشان می دهد در ایران 1.5 برابر آلمان آب مصرف می کنیم که در واقع باید گفت هدر می دهیم.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در حفاظت کیفی منابع آب نیز مشکلاتی داریم، اظهار داشت: فاضلاب های صنعتی و کودهای شیمیایی به همراه پساب کشاورزی وارد منابع آب می شود و منابع آبی کشور روز به روز آلوده تر شده و این یک زنگ خطر جدی برای حیات آینده کشور است.