هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   187   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قیمت مسکن در چهار استان بزرگ ایران

گروه بازار ساختمان:بازار مسکن در برخی از استانهای کشور همانند استان تهران طی چند ماه گذشته دچار رکود بود، امادر این استان ها  قیمت ها نسبت به سال 92 در بیشتر موارد در حال  تغییر است و نمودار ها همچنان نشان از کاهش قیمت ها دارد.در بین استانهای پر جمعیت قیمت مسکن در تبریز نسبت به استان های دیگر رقم کمتری دارد و در این بین بیشترین قیمت مسکن در هر متر مربع را میتوان به استان اصفهان نسبت داد.

تبریز

تعدادی از مشاوران املاک تبریز در رابطه با وضعیت فعلی بازار مسکن این شهر به پیام ساختمان گفتند: شنیدهها از رسانههای عمومی بیانگر پیدایش رونق جزئی در بازار مسکن تهران است. این در حالی است که در بازار مسکن تبریز خبری از رونق نیست و بازار همچنان در وضعیت یک سال گذشته خود به سر میبرد. مشاوران املاک معتقدند در سال 92 ما شاهد رشد 20درصدی در مسکن بودیم که این درصد به علت رکود شدید در حال کاهش است . میر حسین حسینی مشاور املاک در  تبریز با بیان این مورد که بسیاری از انبوه سازان و مالکین به علت رکود، قیمت ها را در هر متر 200 تا 300هزار تومان کاهش دادند،گفت: البته این کاهش هنوز هم مطابق میل خریداران نیست زیرا مردم برای خرید بودجه اندکی دارند و حتی اگر بتوانند از وام های بانکی نیز استفاده کنند باز هم نمیتوانند از عهده مخارج برآیند. وی با انتقاد از افزایش قیمت در تهران گفت: بسیاری از مالکین نیم نگاهی به قیمت های پایتخت دارند که این موضوع بسیار خطرناک است .

شیراز

محسن بهزادی، یکی از فعالان بازار مسکن در خیابان میانرود شیراز است. وی با منفی ارزیابی کردن وضع بازار فعلی مسکن، میگوید: بازار مسکن در جنوب شهر همچنان مطابق سال های گذشته راکد است. بهزادی با اشاره به نرخ واحدهای مسکونی در منطقه میانرود شیراز، تصریح می کند: هم اکنون یک باب واحدمسکونی یک طبقه حدود 110 میلیون و یک واحد مسکونی دو طبقه حدود 150 میلیون تومان به بالا معامله می شود.

هوشمند نیز یکی دیگر از فعالان بازار مسکن در محدوده شهر صدراست. وی درخصوص وضع بازار مسکن در این محدوده، می گوید: بازار خرید و فروش و رهن و اجاره دراین محدوده در رکود صددرصدی قرار دارد. وی می افزاید: از سال گذشته تا به امروز تنها 2 معامله خرید و فروش واحد مسکونی در این بنگاه صورت گرفته که این آمار نشان از افت زیاد معاملات در صدرا دارد. همچنین عباس کشوری، به عنوان یکی از باسابقه های بازار مسکن شیراز در این خصوص می گوید: با این که مسئولین حوزه مسکن همیشه خبر از رونق مسکن در شیراز می دهند، اما این خبرها صحت ندارد؛ چرا که ما به عنوان مشاورین املاک همچنان شاهد رکود چندین ساله مسکن در شیراز هستیم. بازار خرید و فروش به صورت کامل در رکود به سر می برد، اما بازار رهن و اجاره با کمی فاصله در وضع بهتری قرار دارد.

اصفهان

متاسفانه بین سال های 91و 92 قیمت مسکن  در اصفهان رشد چشمگیری کرد؛ به طوری که در بعضی از مناطق اصفهان که امکان ساختوساز در آنها وجود داشت، قیمت زمین به 5 تا 6برابر قیمت قبلی افزایش یافت. البته این به دلیل هجوم انبوهسازان از تهران به سمت اصفهان به دلیل مشکلات دریافت تراکم برای ساخت آپارتمان در تهران نیز بود.اصفهان به عنوان یکی دیگر از شهرهای پرجمعیت ایران با حدود یکمیلیون و 600هزار نفر جمیعت در مرکز ایران واقع شده است؛ همچنین قدمت این شهر موجب شده تا شهر وجههای توریستی نیز بیابد. قدمت شهر و وجود آثار باستانی متعدد به عاملی برای افزایش قیمت مسکن در بعضی از نقاط اصفهان تبدیل شده است.به دلیل محدودیت نوسازی در نزدیکی این آثار باستانی، قیمت زمینهای حاشیه آثار باستانی به شدت نسبت به سایر نقاط اصفهان ثابت و در بعضی از نقاط کاهش داشته است. برای مثال میتوان به مناطق نزدیک به خیابان آتشگاه اشاره کرد که به علت نزدیکی به بنای منارجنبان و آتشگاه قدیمی زرتشتیان در چند سال اخیر رشد قیمت چشمگیری نسبت به سایر نقاط اصفهان نداشته است.

عباس صفوی مشاور املاک در اصفهان با بیان این مطلب که متاسفانه در بین استانهای پر جمعیت، اصفهان رکورددار قیمت مسکن بعد از تهران است به پیام ساختمان گفت: هرکسی که دنبال سود و منافعی درشت در امر ساخت و ساز است کوله بارش را می بندد و به سمت اصفهان میآید. شاید یکی از دلایل افزایش قیمت حضور این بساز بفروش ها است که البته روزگار را بر مردم این استان سخت کرده است زیرا این انبوه سازان قیمت را طبق منافع و سودشان عنوان می کنند در ثانی به دلیل افزایش مهاجرتها به این شهر در چند سال گذشته قیمت مسکن در اصفهان به شدت در حال افزایش است.

مشهد

از آنجایی که حجم ساخت و سازها در شهر مشهد در سال 91 و شش ماهه اول سال 92 در حالت اوج و سطح بالایی بود اما از شش ماه دوم 92 مقداری روند ساخت و سازها سیر نزولی به خود گرفت و این موضوع باعث افزایش  قیمت ها در برخی از  نقاط استان خراسان شد اما به دلیل رکود سال 93 این افزایش تحلیل رفت تا جایی که بسیاری از انبوه سازان به سود کمتری می اندیشند و تنها می خواهند هزینه های خرج شده به جیبشان برگردد. در هر صورت یکی از استان هایی که در سال 92 با افزایش قیمت همراه بود خراسان است .

عبدالله منافی مشاور املاک در خراسان رضوی با بیان این مطلب که در شهر مشهد قیمت ها در سال جاری حداکثر در بعضی مناطق تا 15درصد افت کرده است،گفت: در بعضی از مناطق همچنان قیمتهای قبلی باقی است اما فروشندگان با شرایط سهلتری ملک خود را به فروش می گذارند.