افزایش کارآیی کارکنان با دکوراسیون

شمار نشریه : 187

قاب عکس کوچک روی میز، گلدانهای گلی که در بدو ورود چشمانتان را مسحور میکنند، رنگهای آرام و دلنشین روی دیوار، و... همه و همه خبر از دفتر کاری میدهد با کارکنانی پرانرژی و سرشار از انگیزه برای برداشتن گامهای بلند. کارکنانی که کار نه فقط یک وظیفه بلکه جزئی از وجود آنهاست. خانم یا حتی شما آقای رئیس! فرقی نمیکند مشغول چه کاری هستید، این فضا میتواند متعلق به شما و کارکنانتان باشد. آن وقت خودتان خواهید دید کارایی بالا یعنی چه!

از دل طبیعت

اتاق کار باید ترکیبی از یک محیط آرام برای تمرکز و فضایی برای بالابردن هوشیاری ذهن باشد مثلا رنگهای سرد ذهن را متمرکز میکنند و نورهای روشن هم به آرامش روح کمک میکنند! با همین پیش زمینه برای انتخاب رنگ دیوار یا کاغذ دیواری در محیط کار بهتر است سراغ رنگهای طبیعی بروید چرا که رنگهای طبیعی میل ناخودآگاهی به آرامش دارند همانطور که پیشتر توضیح داده شد رنگ زرد فعالیتهای فکری و ذهنی را ترویج میکند و سفید، آبی و سبزها هم بیشتر از هر چیز احساس آرامش و آسایش در محیط کار را به دنبال دارند. اگر میخواهید گرمای محیط کارتان را بیشتر کنید میتوانید سراغ رنگهای گرم بروید اما یادتان باشد رنگهای سرد آرام معمولا انتخاب مناسبتری برای بالاتر بردن میزان کارایی هستند. رنگهای گرم و تند و تیز با همه هیجانی که در خودشان دارند خیلی زود و هنوز روز به پایان نرسیده کارکنان شما را خسته میکنند!

یک روز پر انرژی!

برای چیدمان دفتر کارتان از آیتمهای دکوراتیو به رنگ زرد استفاده کنید. شما میتوانید بخشی از کاغذ دیواری یا اکسسورایزی که قرار است در محل کار از آنها استفاده کنید را به رنگ زرد انتخاب کنید، حتی میتوانید سراغ نورهای محیطی، بروید استیکرهای دیواری، تابلو، مبلمان و ... به رنگ زرد. با انتخاب این رنگ ناخودآگاه دقت و توجه بیشتری به محیط كاريتان میکنید. ماجرا هم از این قرار است که استفاده از این رنگ کاهش ملاتونین، هورمونی که باعث خوابآلودگی صبحگاهی میشود و در مقابل افزایش انرژی برای انجام کارها را به دنبال دارد. خوشبختانه فصل بهار هم به شما اجازه میدهد برای رسیدن به این منظور روی گلهای زرد رنگ هم سرمایهگذاری کنید!

گلدان دوستداشتنی من

اجازه بدهید کارکنان در دفتر کار شما فضای شخصی خودشان را داشته باشند. برای رسیدن به این احساس کافی است فضایی اختصاصی و همیشگی را به هریک از آنان اختصاص دهید. در ضمن از آنها بخواهید که تعدادی از وسایل شخصیشان را با سلیقه خودشان در محیط بچینند. وسایلی مثل قابعکس، گلدان گل و ... چرا که وقتی اتاق یا میز کار برای کارکنان معنای ویژهای داشته باشد در آنها احساس تعلق بیشتری ایجاد میکند ضمن اینکه میتواند نقش بسیار موثری در کاهش استرس و ناآرامیهای احتمالی آنها بازی کند.