هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   158   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دیوار رایگان برای پروژه خود اجرا کنید


همواره استفاده از مصالحی که بتوان با استفاده از آن سرعت ساخت‌وساز و همچنین ایمنی سازه را فراهم کرد، مورد توجه مهندسین بوده است. امروزه با بالا رفتن سرعت ساخت، لزوم مقابله با بلایای طبیعی همچون زلزله ، صرفه اقتصادی در اجرا و بحث صرفه‌جویی در مصرف انرژی هر چه بیشتر سازندگان و متولیان امر ساخت‌وساز کشور را مجاب به توجه به این مصالح می‌کند.

استفاده از دیوارهای پیش‌ساخته با تمام نقاط ضعف و قوت خود چند سالی است که وارد بازار ایران شده و مصالح سنتی به مرور جای خود را به تکنولوژی‌های روز دنیا می‌دهند. نمونه ای از این تکنولوژی ها ، دیوارهای پیش‌ساخته یا «درای وال‌ها» می‌باشد که اجرای سریع آنها طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرده است. یکی از مصالحی که به تازگی وارد بازار ایران شده و از دید مهندسین عمران و مشاورین خیلی از نقص‌های« درای وال های» سابق را برطرف کرده دیوار پیش‌ساخته «ایکس پی اس» می‌باشد. این دیوارها نسل جدید دیوارهای پلاستوفوم یا ای پی اس و یا تری دی‌وال‌ها می‌باشند که از پلی استایرن اکسترود شده تشکیل می‌شوند و علاوه بر اینکه بسیار سبک می‌باشند ، مقاومت فشاری و خمشی بسیار بالایی را نیز تحمل می‌کنند. همچنین قابلیت اجرای نازک‌کاری با هر نوع مصالح دلخواه را دارا بوده و عایق بسیار خوب رطوبت- گرما و سرما- و صوت می‌باشند که موجب صرفه جویی 50 درصدی انرژی می‌شوند. این مصالح بسیار مناسب جهت اجرای دیواری امن و عایق در منازل، ادارات، سالن‌های آمفی‌تئاتر و سینما و ... می‌باشند. از خصوصیات دیگر این مصالح حمل‌ونقل بسیار آسان و عدم ترک یا شکست آن است. همچنین جذب آب نزدیک به صفر که باعث می‌شود در اجرای نازک‌کاری با جذب آب مصالح پوششی بر روی آن خواص عایقی و استحکامی خود را از دست ندهد، از ویژگی‌های ممتاز این محصول می‌باشد. این ورق‌های عایق بنا به نوع نیاز در ضخامت‌های مختلف تولید می‌شوند. ضخامت‌های پایین برای عایق‌کاری دیوارهای از پیش‌ساخته شده و ضخامت‌های بالاتر برای اجرا دیوارهای داخلی جداکننده و پیرامونی است.

دانسیته بالا و استحکام زیاد آن در برابر بارهای وارده در حد یک دیوار پیش‌ساخته بسیار مناسب است و در نهایت سبکی سازه به میزان 20 تا 25 درصد می‌شود.این مواد قابلیت کند سوزی و خود خاموش کن را نیز دارا می‌باشند و در مواقع آتش‌سوزی عملکرد قابل قبولی دارند؛ همچنین عدم انتشار گازهای سمی در هنگام سوختن از ویژگی‌های مهم این محصول است.

لازم به ذکر است این محصول دارای تاییدیه فنی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن می‌باشد.

توجه بیشتر مسئولین و سازندگان گرامی به این نوع مصالح نوین مطمئناً ساخت و سازی امن تر و باصرفه‌تر را برای مردم عزیزمان رقم خواهد زد و باعث جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌های ملی و طبیعی کشور عزیزمان خواهد شد. شایان‌ذکر است؛ اجرای دیـوارهـای ‌«ایکس پی اس» با ضخامت‌های به مراتب کمتر از دیوارهای مشابه قابل‌اجراست که این امر سبب افزایش مساحت مفید داخل ساختمان و افزایش سود حاصل از فروش واحد یا ساختمان می‌شود. در ذیل اطلاعاتی در قالب یک جدول گردآوری‌شده که توجه شما را به مشاهده و دقت به آن جلب می‌نمایم:

ارائه دهنده: شرکت آرتا برج

شهریار پاکدل