هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   187   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تزئین اتاق کودک

گروه معماری ودکوراسیون: معمولاً چگونگی تزیین اتاق کودک و چیدمان وسایل در آن، به عنوان یکی از دل مشغولیها و سرگرمیهای خانم خانه قرار میگیرد و عرصه بسیار جالبی برای خواستهای عاطفی خانواده میباشد. مهمترین نکتهای که باید برای ایجاد آرامش در اتاق کودک در نظر گرفته شود این است که همان طور که کودک به تدریج رشد میکند، باید وسایل اتاقش نیز انعطاف لازم با این رشد را داشته باشند.

 قد کودک تقریباً هر روز و هر هفته رشد میکند. بنابراین باید وسایلی که برای او تهیه میکنیم انعطاف لازم را داشته باشند.اشتباهی که گاهی بعضی از خانواده مرتکب میشوند این است که بر اساس سلیقه و علایق خود وسایلی را تهیه میکنند که فقط برای مدت کوتاهی قابل استفاده است و یا اینکه کودک را مجبور به استفاده از وسایلی میکنند که با ابعاد فیزیکی او تناسبی ندارد. اما باید دقت شود که وسایل مورد استفاده کودک در شکلگیری شخصیت و تربیت او تأثیر به سزایی دارند و باید در انتخاب آنها دقت فراوانی مبذول شود.

  به طور کلی فرم و اندازه اتاق بچه باید بسته به استفادهکننده آن قابلانعطاف باشد. معمولاً مشکل اصلی خانوادهها این است که اتاق بچه مطابق با سلیقه پدر و مادر آماده میشود. استفاده از رنگهای متضاد در اتاق کودک ممکن است در بعضی از حالات برای او خیلی جالب باشد اما در مواقع دیگر کودک نیاز به رنگهای آرامبخش دارد. دانستن و رعایت این مسایل مستلزم آن است که مادران آموزشهای لازم در این زمینه را دیده و با شخصیت و روحیات کودک خود در سنین مختلف آشنا شوند.

 تزئین اتاق کودک باید مهیج و فانتزی باشد. اولین چیزی که باید در دکوراسیون بندی اتاق کودکتان به آن توجه داشته باشید، این است که این تزئینات باید مطابق با سن و روحیه کودکانتان انجام گیرد. نباید اتاق فرزند ۳ سالهتان را مثل اتاق دختر ۱۳ سالهتان تزئین کنید. البته منظور این نیست که باید هر سال با بالا رفتن سن فرزندتان تزئین اتاق او را به هم بزنید. منظور این بود که باید اتاق کودکان را با توجه به گروه سنی آنها دکوربندی کنید.

 دمای اتاق کودک

از مسائل مهم دیگر در اتاق کودک تعیین میزان سرما و گرمای این اتاق است. گاهی دیدهشده که وقتی پدر و مادر شخصاً احساس سرما و یا گرما میکنند تصور میکنند که کودک هم همین احساس را دارد.در صورتی که شاید این موضوع در مورد کودک صدق نکند.میزان گرما و سرمای اتاق بچه باید متناسب با وضعیت جسمی خود کودک تنظیم شود.

 خصوصیات کلی اتاق کودک

اصولاً بهتر است محل استقرار اتاق کودک در نمای جنوبی ساختمان باشد تا از نور خورشید برخوردار گردد. وسایل گرمازا در اتاق کودک نباید به هیچوجه در دسترس او قرار داشته باشند.

 میز کار ، میز بازی، وسایل بازی و تخت خواب کودک باید از مواد و وسایل طبیعی تهیه شده باشند نه از وسایل مصنوعی. زیرا بچهها به طور مداوم در تماس مستقیم با این وسایل هستند. اصولا ً بچهها خیلی زیاد عرق میکنند و گاهی برای مدت طولانی تن برهنه خود را به وسایل میچسبانند. گفته میشود بیماریهای سرطانی گاهی در اثر ارتباط تن برهنه کودک با وسایل و امکانات پلاستیکی و ایجاد تعریق بین آنها شکل میگیرد که ممکن است سالها بعد بروز کند. بهترین جنس برای وسایل کودک، وسایل چوبی هستند.

 رنگ و فرم وسایلی که بچهها از آنها استفاده میکنند در تعیین و شکلگیری شخصیت آنها نقش مهمی دارد. با توجه به تفاوت سلیقه دختران و پسران رنگ و فرم مورد استفاده برای کودکان دختر و پسر نیز تفاوت میکند. دختران بیشتر به رنگهای صورتی و لیمویی و پسران به رنگهای آبی روشن و خاکستری علاقهمند میباشند. در کنار این رنگها معمولاً کودکان از دیدن رنگهای متضاد نیز خوشحال میشوند و به سمت آنها جذب میشوند.

 از آنجا که هر کودکی قیافه و خصوصیات خاص خود را دارد.علایق و سلیقههای آنها نیز متفاوت است. نباید به اشتباه تصور شود که علایق کودکان با یکدیگر و یا با علایق ما مشترک است. در نظر گرفتن تنوع وسایل و امکانات در اتاق کودک به دلیل استفاده طولانی مدت از اهمیت بسیاری برخورداراست.

 کودکان به نقاشی و حجم سازی بسیار علاقهمند میباشند و دوست دارند وسایلی را که در اختیار دارند رنگی کنند، مثل نقاشی کردن روی دیوارهای اتاقشان.گاهی این مسئله باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در خانوادهها میشود. اما باید دقت نمود که کودکان را از انجام این کار نهی نکنیم و فضای لازم برای انجام این کار را برای او فراهم کنیم.به طور کلی آشنایی با روانشناسی کودکان و چگونگی تزیین اتاق آنان مسئله بسیار مهمی است به طوری که شاید بتوان گفت ارتباط بسیار زیادی بین تزیین اتاق کودک و اصلاح جامعه وجود دارد.

 رنگهای متناسب برای اتاق کودک

ببینید کودکتان به چه رنگی علاقه دارد. اگر هنوز سنشان به حدی نرسیده که بتوانند به خوبی صحبت کنند، یک جعبه مداد رنگی در جلویش بگذارید تا خود یکی از رنگها را که دوست دارد انتخاب کند. کودکان بزرگتر خود میتوانند به شما بگویند که دوست دارند اتاقشان چه رنگی باشد. یادتان باشد که اولویت با علاقه خود بچههاست.

 سعی نکنید مدل و رنگ دلخواه خودتان را به زور به بچهها تحمیل کنید. شخصیت آنها از همین سنین شکل میگیرد و اتاقشان میتواند آینه خوبی برای نشان دادن شخصیتشان باشد. البته منظور طرح و رنگهای غیرمعقول آنها نیست. باید محدودیت تعیین کنید اما باز آنها را در انتخابشان آزاد بگذارید.

 مبلمان اتاق کودک

با وجود طراحیهای جالب و خاص برای مبلمان اتاق کودک موجود در بازار، کار شما کمی سادهتر شده است. میتوانید اتاق دخترتان را مثل اتاق پرنسسها صورتی و رمانتیک تزئین کنید. میتوانید اتاق پسرتان را شکل قهرمانان یا اتومبیل سواران طراحی کنید که مثلاً تختخوابش به شکل ماشین مسابقه باشد. و یا بسیاری طرحهای دیگر که مطابق با علاقه و روحیه کودکتان نیز باشد. دقت کنید که بسیاری از اثاثیه اتاق را خودتان نیز میتوانید بسازید. پس زیاد تو خرج نمیافتید.