هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   158   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مسکن مهر نماد حماسه اقتصادی


گروه ساخت‌وساز: چهارمین کنفرانس بین‌المللی بتن و توسعه با حضور قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، سید محمود فاطمی عقدا رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در آیین افتتاح این همایش گفت: راه و ساختمان یکی از معیارهای توسعه کشورهاست و با اقتصاد رابطه‌ای مستقیم دارد چرا که با شش صنعت بزرگ رابطه دارد و اساس پیشرفت صنایع دیگر به شمار می‌آید و حدود 30 درصد از اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است. وی اضافه کرد: در حال حاضر توسعه زیرساخت‌ها بیش از هر زمان دیگری نیازمند پیشرفت است و به همین منظور سرمایه‌گذاری بزرگی در حال انجام است چرا که هر گونه پیشرفت در عرصه ساخت‌وساز در راستای حماسه اقتصادی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد؛ مسکن مهر نماد یک حماسه اقتصادی است که در سال های آینده تأثیرات مثبت آن را شاهد خواهیم بود.

فاطمی عقدا افزود: مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی به عنوان نهادی که در زمینه تحقیقات ساخت‌وساز فعالیت دارد، تلاش می کند که تحقیقات کاربردی در زمینه توسعه و ارتقای کیفی ساخت‌وساز در کشور انجام دهد. این مرکز با ادغام وزارت خانه‌های مسکن و شهرسازی و راه و ترابری وظیفه سنگین‌تری را بر عهده دارد و در برنامه‌ریزی‌های تحقیقاتی خود، می‌کوشد تا افزایش کیفی زیربناهای توسعه کشور مانند اسکله‌ها، فرودگاه‌ها، پل‌ها و راه و ساختمان را با محوریت ارتقای کیفی و استفاده از فناوری‌های نوین با تهیه و تدوین دستورالعمل‌ها، آیین‌نامه‌ها و ضوابط مربوط به توسعه و تدوین استانداردها در دستور کار قرار دهد.

فاطمی عقدا در ادامه به برخی دستاوردها و مهم‌ترین اقدامات در راستای توسعه پایدار اشاره کرد و افزود: انجام پروژه‌های ارزشمند در زمینه دوام بتن ، بررسی اثرات برخی مواد نانو در بتن، دستورالعمل ارزیابی و مقاوم‌سازی سازه‌های بتنی متداول، دستورالعمل مقاوم‌سازی اجزای غیر سازه‌ای ساختمان‌، فناوری تولید بتن‌های سبک هوادار اتوکلاو شده از جمله دستاوردهایی است که اخیراً توسط مرکز حاصل شده و گام‌هایی در جهت توسعه پایدار در ساخت‌وساز محسوب می‌شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: همچنین تدوین بیش از 30 استاندارد در زمینه تولید بلوک‌های بتن سبک نیز از اقدامات موثر مرکز در کمک به شناخت این نوع محصولات و حمایت از تولیدکنندگان این مصالح و ارتقای کیفیت آنها بوده است که سهم زیادی در صرفه‌جویی انرژی و سبک سازی ساختمان‌ها دارد. وی ادامه داد: در زمینه استفاده از بتن در صنعت راه‌سازی و روسازی راه‌ها، پروژه‌هایی را جهت گسترش کاربرد روسازهای بتن غلتکی آغاز نموده‌ایم و امیدواریم ؛ بر اساس آن در جاهایی که پتانسیل کاربرد این نوع روسازی وجود دارد، بتوان باکیفیت مطلوب و قابل رقابت با روسازی های آسفالت به لحاظ اقتصادی و فنی آن را اجرا نمود.

رئیس چهارمین کنفرانس بین‌المللی و توسعه در پایان گفت: با توجه به اینکه فعالیت‌های عمرانی و روند ساخت‌وساز در کشور به شدت در حال گسترش است، ارائه راه‌حل‌های بدیع برای حل مسائل ساخت‌وساز کشور با توجه به اصول توسعه پایدار و چشم‌انداز برنامه‌ توسعه از اهمیت زیادی برخوردار است و نیاز است برای اعتلای این مرز و بوم از هیچ تلاشی فروگذار نشود.

80 درصد فناوری های بتن و ملات مرتبط است

جمشید نورصالحی، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی به نیابت از وزیر راه و شهرسازی که قرار بود در این همایش حضور داشته باشد، نیز گفت: تولید، سازندگی و اجرا، رشد پروژه‌های ملی و استفاده روزافزون از بتن به عنوان ماده‌ای بسیار پرمصرف در ساختمان‌ها، همگی بیانگر نقش بتن در توسعه کشور و اهمیت آن نزد صاحب‌نظران و متخصصان امر می باشد. وی افزود: در زمینه صنعت ساختمان، مطابق سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، به عنوان مبنای تهیه و تدوین برنامه پنجم توسعه، رفع نیازها و دغدغه مسکن برای تمام اقشار جامعه به ویژه جوانان از اولویت این برنامه بوده است که توسط دولت در دو دوره آخر در قالب طرح مسکن مهر مورد توجه قرار گرفت و جهت‌گیری شد و تا پایان دولت نیز با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود و بر اساس تجربیات گذشته و سیاست‌گذاری‌های جدید با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی افزود: در این راستا، ساخت و توسعه بر پایه اصول و قوانین و مقررات سرلوحه کار بوده و مسلماً دستیابی به کیفیت استاندارد از یک طرف نیازمند زیربنای علمی و تحقیقاتی بوده و از طرف دیگر ما را به سمت بهینه مصرف کردن انرژی و منابع ملی و به حداقل رساندن تبعات زیست‌محیطی رهنمون می‌سازد.

نورصالحی اضافه کرد: با توجه به آغاز اجرای مسکن مهر، همزمان تلاش مضاعفی برای حمایت از صنعتی سازی مسکن صورت گرفت و طی چند سال گذشته وزارت راه و شهرسازی با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی فعالیت گسترده‌ای را در زمینه فناوری‌های نوین و سیستم‌های ساختمانی به انجام رساند.

قائم‌مقام وزیر در امور بین‌الملل ادامه داد: هم‌اکنون با توجه ویژه‌ای که در طرح مسکن مهر به صنعتی سازی شده است، این رقم از کل واحدهای دردست احداث مسکن مهر، به بیش از 30 درصد افزایش یافته است و جالب اینکه از 120 فناوری نوین تأییدشده توسط مرکز، حدود 80 درصد از آنها با انواع بتن و ملات مرتبط است و در بیش از 60 درصد آنها، بتن نقش اصلی را ایفا می‌کند.

نورصالحی افزود: تحقیق و توسعه سیستم‌های صنعتی سازی و فناوری‌های مربوط به آنها از جمله مباحث مربوط به سبک سازی، انرژی و انطباق با مباحث مقررات ملی ساختمان از اولویت‌های سیاست‌های آینده خواهد بود که در این میان بتن و سیستم‌هایی که بتن یکی از اجزای آنهاست، مطرح می‌باشند و وزارتخانه نیز تمام توان خود را با حمایت دولت و سایر وزارتخانه‌ها جهت حمایت از توسعه این فناوری‌ها و انبوه‌سازانی که از این فناوری بهره می‌گیرند، به کار خواهد بست، همچنین توسعه راه‌های اصلی و فرعی، راه‌آهن، بنادر و اسکله‌ها که از سیاست‌ها و برنامه‌های دولت بوده است با تلاش جدی ادامه دارد و معرفی فناوری‌های نوین و مرتبط با بتن نیز مورد نظر بوده است . اخیراً نیز استفاده از بتن غلتکی در محوطه‌سازی مسکن مهر و روسازی راه‌ها را به عنوان جایگزین آسفالت در برنامه قرار داده‌ایم.

نورصالحی در ادامه بر نقش موثر مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این حوزه تاکید کرد و گفت: به منظور توسعه بیشتر صنعتی سازی مسکن لازم است تا مرکز تحقیقات راه، و شهرسازی ارتباط تنگاتنگی با صنایع مرتبط داشته باشد.

شاکریم اما قانع نیستیم

سخنران دیگر این همایش عباسعلی تسنیمی دبیر علمی همایش و رئیس پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله بود.

وی گفت: حدود 18 سال پیش برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی بتن و توسعه و مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن تصمیم گرفتیم و خوشبختانه در حال حاضر چهارمین دوران کنفرانس را برگزار می‌کنیم.

دبیر علمی کنفرانس بین‌المللی بتن و توسعه افزود: در ابتدای امسال ما دو زلزله بالای شش ریشتر را در کشور تجربه کردیم و با توجه به زلزله خیز بودن کشورمان، لازم است دانشمندان ما در کنار هم در خصوص مباحث مورد مطالعه به بحث و گفتگو بپردازند تا با اجرای دستاوردهای علمی شهری ایمن داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر علیرغم تحریم‌های صورت گرفته علیه کشورمان پیشرفت‌های خوبی در کشور، حاصل شده است. در اوایل انقلاب خارجی‌ها برای ما سوله می‌ساختند یا مثلا یک تکنسین ساده از کره جنوبی روزانه 1000 دلار از ما حقوق می‌گرفت که در جنوب ایران "تیورینگ" یک پل ساخته شده بتنی را انجام دهد اما اکنون حرکت بسیار خوبی انجام شده است ولی کافی نیست و ما شاکریم اما قانع نیستیم.

لازم به ذکر است نمایشگاه جانبی چهارمین کنفرانس بین‌المللی بتن و توسعه نیز با حضور 20 سازمان و نهاد دولتی و خصوصی همزمان با کنفرانس بتن برپا بود و پیام ساختمان همچون همیشه پذیرای علاقه‌مندان بود.