هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   186   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بازار مصالح در دو هفته

گروه بازار ساختمان: با توجه به اینکه قیمت مصالح ساختمانی دائماً در حال نوسان است و این نوسان قیمت بر قیمت نهایی ساختمان تأثیرگذار است،بر آن شدیم به منظور اطلاع مخاطبان گرامی نشریه و دستاندرکاران صنعت ساختوساز در هر شماره پیام ساختمان نگاهی به آخرین قیمتها در بازار مصالح ساختمانی داشته باشیم :

 طبق گزارش پیام ساختمان؛ متوسط قیمت تمامی اقلام مورد آمارگیری در سه گروه «سیمان »، «آجر» و «آهن آلات» از ابتدای خرداد تقریباً روند ثابتی داشته است. اگرچه در دو ماه نخست بهار 93 قیمت سیمان  نسبت به سال 92 افزایش داشته است اما از ابتدای سال 93 این قیمتها خط عمودی در نمودار داشته و تنها افزایش اندکی دیده میشود. در کل از ابتدای خردادماه بیشترین تغییرات در گروه مصالح ساختمانی مربوط به گروه سیمان و کمترین نرخ رشد مربوط به گروه آجر و آهن بوده است .همچنین قیمت انواع محصولات آهن در برخی موارد با کاهش 100تا 300تومان در هر کیلو همراه بوده است.

نمای ساختمان و سازههای پیشساخته

قیمت متوسط نمای ساختمان و سازههای پیشساخته در خرداد 93 نسبت به سال 92 با تغییر اندکی روبه رو بود. اگرچه برخی از محصولات که مواد اولیه خارجی به اصطلاح وارداتی دارند با تغییر قیمت اندکی روبه رو بودند اما از آنجا که بیشتر محصولات نمای ساختمان و برخی از محصولات سازههای پیشساخته کالاهای لوکس محسوب میشوند، تولیدکننده و واردکننده تغییر آنچنانی در قیمتها لحاظ نمیکند .در حال حاضر بین محصولات نما، بلوکهای شیشهای رنگی بسته به کیفیت و زیبایی ، از هر عدد 10 تا 15هزار تومان در بازار موجود است و نقش برجسته سفالی نمای داخلی با رنج قیمت 350 هزار تومان گرانترین نماهای موجود در بازار میباشد. البته نماهای چوب پلاست تولیدی کشور نیز هر متر از 8 تا 15هزار تومان قیمت دارد .

سازههای پیشساخته

در حال حاضرکانکس با دیوارگوش MDF شش میل با مشخصات کف با تخته چند لایی  15 میلیمتری و شاسی تیرآهن 14 ،ورق بدنه  5 درصد پیش رنگ با قیمت 320هزار تومان در مترمربع، کمترین قیمت کانکس در بازار دارد و کانکس با نمای کامپوزیت فلزی ( ورق خارجی رنگی )با مشخصات عایق پشم سنگ به ضخامت 4 سانتی متر و پروفیل سنگین ( کاربری جهت دستگاههای  ATM  و فروشگاه و دفاتر کاری خاص )، دیوارپوش داخلی روکش PVC  با قیمت 1 میلیون و 400هزار تومان در مترمربع بیشترین قیمت کانکس را دارا میباشد .در حال حاضر  ویلا و ساختمان پیشساخته با مشخصات؛ ساختمان با ساندویچ پانل ماموت و پوشش نمای سایدینگ PVC و سقف ساندویچ پانل با نمای طرح سفال ، پنجره UPVC دو جداره و کف به انتخاب مشتری از پوشش PVC و HDF یا سرامیک و نمای داخلی  PVC  طرح چوب دو جداره و یا دیوارپوش ساخته گچی کناف هر متر 850 هزار تومان است.

لوله و اتصالات و شیرآلات

قیمت لوله و اتصالات در خردادماه 93 نسبت به روزهای پایانی سال 92 تغییر آنچنانی نداشته است زیرا قیمت فلزات در این چندماهه  با نوسان اندکی روبه رو بوده است .البته کارخانههای ایرانی در تولید لوله و اتصالات سابقه طولانی دارند و توانستهاند با ابتکارات و فن آوری بازار خوبی در حوزه کشورهای همسایه داشته باشند .قیمت این محصولات در خرداد 93 تغییر زیادی نسبت به فروردین  93 ندارد. محصولات ایرانی در لوله و اتصالات دارای دوام و کیفیت بالایی هستند که میتواند قابل رقابت با نمونههای آلمانی این محصولات باشد .به هر حال در این  بازار تنوع محصول زیاد است . در این گروه مصالح، زانویی90 به عنوان پر کاربردترین محصول با قیمت 12هزار و 721تومان بیشترین قیمت و بست ها با قیمت 200تومان کمترین قیمت را به خود اختصاص دادهاند.

شیرآلات

شیرآلات ایرانی دارای تنوع طرح و کیفیت خوب و استانداردهای جهانی هستند.قیمت این محصولات در سال 93  با نوسان اندکی همراه است. در حال حاضر انواع دوشها از 70 تا 400هزار تومان و انواع شیرآلات روشویی و ظرفشویی از 30 تا 200هزار تومان در بازار قیمت دارند. البته قیمتهای بالاتر هم موجود است که بسته به مواد و کارخانههای سازنده متفاوت است .

رنگ و چسب

شاید بین محصولات ساختمانی، کمترین تغییر قیمت بعد از آجر و شن و ماسه مربوط به رنگ و چسب باشد. این محصولات در ایران با بهترین کیفیت و بهروزترین مواد تولید میشود و قابل رقابت با نمونههای خارجی هستند.در حال حاضر رنگ تمام پلاستیک 2.5 گالنی در رنگهای تیره 48هزار تومان و در رنگهای روشن 50هزار تومان قیمت دارد . هر کیلو رنگ روغنی الکیدی نیمه براق نیز از 5 تا 8هزار تومان قیمت دارد . انواع چسب کاشی و سرامیک نیز به دو صورت پودری و نیمه مایع از هر کیلو 2 تا 5 هزارتومان قیمت دارد .

کاشی

ایران چهارمین کشور تولیدکننده کاشی و سرامیک در جهان است و در این زمینه توانسته است با ایجاد تنوع و کیفیت بازارهای همسایه را در دست داشته باشد .در بازار خرداد 93 نیز کاشیها با همان قیمت اواخر 92 ارائه میشود. به طور کلی رنج قیمت هر کاشی از درجه یک تا درجه 4 از قیمت 1700 تومان تا 885 تومان میباشد،البته هر کاشی نسبت به تنوع طرح و رنگ قیمتهای متفاوتی دارد . هم اکنون قیمت فروش موزاییک سفید بالای 1000 مترمربع هر متر 6200 تا6500 تومان،موزاییک مشکی هر متر 6200 تومان و قیمت فروش زیر 1000 مترمربع این محصولات به ترتیب 7 هزار تومان برای موزاییک سفید و 6700 تومان برای موزاییک مشکی است که نسبت به سال قبل 15 درصد رشد قیمت داشته است.

آجر، سفال و بلوک

در گروه آجر ،هر عدد آجر بادبر ماسه آهکی با کمترین قیمت 90تومان ، هر عدد  آجر ماسه آهکی 5 سانتی قرمز 270تومان ، هر عدد آجر بهمنی تهران  120 تومان و آجر بهمنی اصفهان هر عدد 115  تومان بدون احتساب کرایه قیمت دارد.

همچنین در سال 93  بلوک سبک ارتفاع 30 سانتی  هر عدد 1200 تومان ، بلوک 25 سانتی 1100تومان  و انواع بلوک سیمانی نیز به قیمت هر عدد بالای 1000تومان عرضه میشود که سال قبل قیمت آن پایین تر از 900 تومان بوده است .همچنین هر عدد بلوک با ارتفاع 35 سانتی متر 2هزار تومان و 45 سانتیمتری 2100 تومان عرضه میشود. البته بلوک سبک به ارتفاع 15 سانتی نیز 850 تومان قیمت دارد،

بلوکهای پوکهای نیز هر عدد از550 تا 840تومان قیمت دارد که نسبت به سال گذشته تغییر محسوسی نداشته است .

سیمان ، ملات خشک و پوکه

در گروه سیمان به نسبت ماههای قبل با رشد قیمتی روبه رو بودیم. البته انواع سیمان نسبت به گذشته ارزان تر عرضه میشود؛ مثلاً هر تن سیمان تیپ 1 تهران 108 هزار تومان و تیپ 5 همین برند 110 هزار تومان در بازار قیمت دارد.سیمانهای فلهای ارزان تر از سیمانهای برزنتی و پاکتی است .هر تن سیمان فله تیپ 2 جاجرود 92 هزار تومان و هر تن برزنتی سیمان تیپ 2 جاجرود 110 هزار تومان عرضه میشود.در حال حاضر یک تن سیمان بنایی بالای 100هزار تومان و هر تن سیمان سفید 50کیلوگرمی بنوید نیز 180هزار تومان عرضه میشود .

قیمت هر 30 کیلو  ملات خشک بنایی 4هزار تومان است که متأسفانه به علت ناشناخته بودن و البته روش خاص استفاده آن مغفول مانده است . هر 30کیلو ملات خشک اندود نهایی 40هزار تومان و 30کیلو ملات خشک چسب  کاشی 31 هزار تومان در بازار عرضه میشود.

پوکه معدنی به منظور عایقِ صوت، سرما، گرما، و برای شیب بندی بام ساختمان به کار می رود. وزن مخصوص آن کمتر از ۱ بوده و روی آب شناور میماند. با استفاده از پوکه معدنی، وزن ساختمان، تا یک سوم کم و در برابر زلزله مقاومتر میشود. این مواد همچنین در صنایع عایق سازی کاربرد دارند . مصالح پوکه معدنی در حجم کمتری نسبت به شن و ماسه تولید میشوند و بازار مصرف خاصی دارند.هم اکنون هر مترمکعب پوکه  سبکدانه 25 0بالای 7هزار تومان عرضه میشود.

مقاطع ،آهن و میلگرد

بازار آهن همچنان در رکود به سر میبرد و از ابتدای خرداد  93این رکود تشدید شده است، بنابراین قیمتها نسبت به هفتههای اول خرداد تفاوت چندانی نکرده است. از روزهای ابتدایی خردادماه بیشتر قیمتها روند نزولی داشته و انتظاراتِ قیمتی، رکود بازار را شدت بخشید. با توجه به اجراي فاز دوم هدفمندي یارانهها ، توليدكنندگان به واسطه رشد هزينه تمام شده توليد فولاد در سال جاري تمايل بيشتري به رشد قیمتها دارند. از سويي كمبود تقاضا نقطهضعف كنوني بازار بوده و عامل ناپايداري قیمتها است. اما از طرف ديگر با توجه به تاكيد دولت بر ثبات قیمتها اين نكته را نيز بايد مورد توجه قرار داد كه نرخ فعلي فولاد نسبت به ميانگين قيمت آن در سال 92 در سطوح پايين تري قرار دارد و تولیدکنندگان نيز با مد نظر قرار دادن اين موضوع بر رشد بهاي محصولات تاكيد دارند.

ميانگين قيمت محصولات فولادي بورس كالا طي سال 92 معادل يك هزار و 810 تومان بود كه البته اين نرخ بدون در نظر گرفتن ماليات بر ارزش افزوده است. در همين حال نرخ محصولات فولادي در بورس کالا طی فروردینماه سال قبل نيز معادل يك هزار و 958 تومان بوده است. درحالیکه در فروردینماه سال جاري ميانگين قيمت محصولات فولادي يك هزار و 652 تومان (بدون محاسبه ماليات بر ارزش افزوده) ثبت شده است. به اين ترتيب قیمتهای فعلي حدود 300 تومان از نرخهای سال گذشته پايين تر هستند. با عنايت به اين موضوع و افزايش هزینههای توليد نظير نرخ حاملهای انرژي، مواد اوليه، دستمزد و غيره بازار رسيدن به قیمتهای سال قبل و ثبات در آن سطوح را منطقي دانسته و به سوي آن پيش ميرود.