هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   186   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مسکن در آنکارا ارزان تر از تهران

گروه بازار مسکن : اگرچه استانبول بزرگترین شهر ترکیه امروزه به دلیل پتانسیل بالا به یکی از شهرهای گران دنیا تبدیل شده است و در لیست Global Property Guide در بین ۹۴ شهر دنیا در مقام ۳۹ قرار دارد، اما در تمام شهرهای ترکیه نوعی تعادل قیمت در زمین و واحدهای مسکونی وجود دارد. البته دولت برای کاهش قیمت مسکن و رفاه مردم بسیار تلاش میکند و در این بین برنامههای خوبی نیز ارائه میدهد. بیشترین قیمت خرید یک واحد مسکونی در ترکیه بالاتر از متری 2 میلیون تومان نیست مگر در موارد خاص مانند پنت هاوسهایی که منحصربهفرد هستند. میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در استانبول ۲۱۲۶ لیر(هر لیر ترکیه  حدود 120۰ تومان) معادل تقریباً 2میلیون و 550 هزار تومان است. گرانترین منطقه استانبول بشیکتاش با ۸۱۳۷ لیر (تقریباً 9میلیون و 7۰۰ تومان ) و در منطقه بشیکتاش نیز گرانترین محله Bebek با میانگین قیمت ۱۶۵۹۶ لیر (19 میلیون) است .در واقع Bebek گرانترین نقطه ترکیه هم محسوب میشود که در بخش اروپایی استانبول در کنار تنگه بُسفر قرار دارد.میانگین قیمت هر مترمربع در منطقه فاتح که یکی از مراکز ایرانی نشین و شامل منطقههای تاریخی و توریستی و تجاری از جمله آکسارای است،حدود ۲ هزار لیر یعنی 2 میلیون و 400 هزار تومان  میباشد. البته بناهای این منطقه عموماً قدیمی و کهنه ساز میباشد .

 

گرانترین منطقه آنکارا متری 1میلیون و 700 هزار تومان

احمد تاری که خود را فروشنده ملک در ترکیه معرفی میکند ، به پیام ساختمان گفت: میانگین قیمت هر مترمربع  آپارتمان در آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه ۱۱۳۶ لیر یعنی 1 میلیون و 300 هزار تومان  و گرانترین منطقه آنکارا Çankaya متری ۱۴۵۶ لیر یعنی 1میلیون و 700 هزار تومان میباشد.متوسط قیمت در ازمیر ۱۴۷۹ لیر معادل1 میلیون و 700 هزار تومان و منطقه چشمه با ۳۲۷۳ لیر 3 میلیون و 900 هزار تومان است. متوسط قیمت هر مترمربع در آنتالیا ۱۱۳۴ لیر 1 میلیون و 360هزار تومان و گرانترین منطقه در این شهر کونی آلتی با قیمت ۱۴۲۲ لیرمعادل1 میلیون و 700 هزار تومان  است

وی افزود : قیمتها مربوط به آپارتمان های معمولی با عمر متوسط میباشد و قیمت آپارتمان های نوساز یا دارای امکانات رفاهی نظیر استخر و ... 25 تا 50 درصد گران تر میباشد.

تاری با بیان این مطلب که دولت ترکیه تلاشهای بسیاری برای کاهش قیمت زمین و واحدهای مسکونی انجام داده است، افزود: در كشورهايي نظیر ترکیه كه نرخ رشد جمعيت در آنها بالاست و مهاجرت از مناطق روستايي به مناطق شهري به سرعت در حال انجام است، تقاضا براي مسكن به ويژه در بين گروههای كم درآمد زیاد است. در نتيجه ساخت مسكن مناسب و كم هزينه و ايجاد چتر حمايتي دولت براي تمام گروههای كم درآمد و نيز اقشار متوسط جامعه از اولویتها محسوب میشود.

وی ادامه داد:در تركيه استراتژي تدوینشده از سوي دولت براي يك دهه آينده شامل طيفي وسيع از اهداف براي غلبه بر مشكلات موجود است و اهداف اين استراتژي عبارتند از: 1- افزايش بازده اقتصادي مسكن، تعمير و نگهداري بهينه از مسكن موجود و رعايت استانداردهاي مصرف انرژي و اصلاحات ساختاري 2- كاهش هزينه اجاره و تملك خانه براي خانوارهاي كم درآمد 3- افزايش قدرت انتخاب خانوارها از طريق ساخت مسكن جديد اجارهای و قابل خريد و فروش 4- تشويق انبوهسازان .

مسکن ضد زلزله فقط 1 میلیون

مریم قزل باش ، مسئول تور ترکیه به پیام ساختمان گفت: واحدهای مسکونی ترکیه بسیار اصولی ،زیبا و مقاوم ساخته میشود و یک واحد مسکونی  در منطقه متوسط شهر استانبول  از نظر فاکتور های ذکرشده با بهترین خانه در بالا شهر تهران برابری میکند اما قیمت مسکن در شهر استانبول پایتخت اقتصادی ترکیه به مراتب از تهران کمتر است. به عنوان مثال بهترین خانه مبله، نوساز با تجهیزات تلویزیونی و با شاخصهای ضد زلزله، هر متر هزار لیر ترکیه یعنی حدود 1 میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارد.وی افزود: در شهر آنکارا پایتخت ترکیه، قیمت مسکن 153 درصد از میانگین قیمت مسکن در تهران کمتر است.

راز موفقیت ترکیه

احمدرضا  موسایی کارشناس مسکن و مشاور املاک در ترکیه با  اشاره به اینکه دولت ترکیه در امر مسکنسازی بسیار فعال است ، به پیام ساختمان گفت: دولت با سازندگان گرانفروش و فرصتطلب که به قوانین و اصول ساختمانسازی توجه ندارند ،شدیدترین برخوردها را دارد .وی افزود: جهش قیمت مسکن در ترکیه وجود ندارد و افزایش قیمت مسکن همیشه پایین تر از رشد تورم بوده است . موسایی كاستن از توزيع نابرابر منطقهای و سرمایهگذاری متوازن،  جلوگيري از ساخت و سازهاي غيرمجاز و غيراستاندارد، افزايش كيفيت ساختوساز در مناطق شهري، نوسازي بافتهای فرسوده با همكاري شهرداریها و... را از مهمترین راهکارهای دولت ترکیه برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن عنوان نمود و گفت: مسکن در ترکیه جزو اولویتهای ثانویه مردم است زیرا دولت خانههای استیجاری بسیار مناسبی را در اختیار مردم گذاشته است .

وی تصریح کرد: در شهرهاي بزرگ تركيه از جمله استانبول، آنكارا و ازمير متوسط درآمد ماهانه افراد حدود هزار دلار است. البته درآمد ماهانه شغلهای تخصصي در زمينه بانك، بيمه، صندوقهای سرمایهگذاری و ... تا سه هزار دلار در ماه نيز میرسد.به اين ترتيب دولت براي تأمین مسكن اجارهای، متوسط حقوق را در اين شهرها در نظر گرفته و طوري برنامهریزی كرده كه اقشار با درآمد پايين توانايي تأمین مسكن اجارهای را داشته باشند. وی با اشاره به اینکه حداقل حقوق ماهانه در ترکیه هزار دلار است، ادامه داد: در تركيه دولت به ساخت مسكن براي گروههای كم درآمد اقدام كرده و اين گروه در بلندمدت اقساط خريد اين مسكن را پرداخت میکنند.