هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   186   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شب نشینی میلیونی در ویلاهای شمال

در دهه گذشته، ویلاهای جدید در شمال کشور ساخته  شدند و تقاضای بالای خرید زمین در شمال کشور، قیمت زمین را در این منطقه بالا برد و درآمدی غیرمعمول و غیر رسمی با عنوان: «اجاره خانه خالی» در شمال کشور پدید آمد. چون در این مناطق هتل زیادی وجود ندارد و ثروتمندان به ویلاهای شخصیشان می روند و طبقات ضعیف تر(به لحاظ اقتصادی) در پارک ها و فضاهای سبز چادر مسافرتی میزنند و در آنجا استراحت میکنند. اما، طبقه متوسط به سراغ خانه خالی و ویلا میروند.

اجاره ویلا یا خانه خالی برای موجر مالیاتی در بر ندارد، زیاد سخت نیست و در واقع درآمدی سهل و آسان است که در حاشیه علاقه اهالی پایتخت به آرامش و هوای پاک شهرهای شمال کشور به وجود آمده است. محله خوشنشین های معروف به بلوار دریا در کنار ساحل خزر و مرکز بخش سرخرود شهرستان محمودآباد است. از آنجا که سرخرود محله خوشنشینهاست، ویلاهای این منطقه نیز اکثراً لوکس هستند و به علت لوکس بودن، قیمتهای بالایی دارند.اگر به صورت گروهی به سرخرود مسافرت میکنید و یک ویلای سه خوابه پاسخگوی نیازهای شماست، برای اقامت در یک ویلای سه خوابه در این منطقه از مازندران، باید هفتهای 4میلیون تومان هزینه کنید و اگر قصد ماندن در کمتر از یک هفته را دارید باید شبی 500هزار تومان بپردازید.

اما اگر خواهان لوکس نشینی در سرخرود هستید برای اجاره یک هفتهای یک دستگاه ویلای تریبلکس، باید 9میلیون تومان خرج کنید. اجاره هر شب این ویلا معادل 1میلیون و 200هزار تومان است. گمان نکنید به علت تعداد بالای خوابها، قیمتها نیز بالاست چرا که برای اجاره یک دستگاه ویلای دوخوابه دوبلکس نیز هفتهای 5میلیون تومان باید هزینه کنید.

البته این قیمتها، مناسبترین قیمت برای اقامت در این منطقه هستند. هزینه اقامت یک هفتهای در یکی از لوکسترین ویلاهای سه خوابه در این منطقه معادل 10میلیون تومان است. اگر تعداد افرادتان بالاتر است و ویلای 5خوابه میتواند پاسخگوی شما باشد، به جای هفتهای 10میلیون تومان باید هفتهای 12میلیون تومان به صاحب ویلاها بپردازید. میز بیلیارد، جکوزی، استخر و دوش صحرایی از امکانات ویژه این نوع ویلاهاست.

دریاکنار یک شهرک ساحلی مسکونی-تفریحی است که در امتداد "دریای خزر" و 5 کیلومتری شهرستان بابلسر در مسیر بابلسر به فریدونکنار قرار دارد. این شهرک هم اکنون از لوکسهای منطقه خزر است و قیمت اجاره و فروش ویلا در این منطقه خاص است.

یک ویلای 1 خوابه در این منطقه برای یک هفته ، به مبلع 4میلیون تومان اجاره داده میشود. از همین جا میتوان حدس زد که قیمت ویلاهای 2خواب و بالاتر از آن، چه قدر است. اگر خواهان اقامت یک هفتهای در یک ویلای 2خوابه در دریاکنار هستید باید برای یک هفته، 8میلیون تومان هزینه کنید. که این میزان برای ویلای 3خوابه، هفتهای 10میلیون و برای ویلای 4خوابه هفتهای 13میلیون تومان است. این ویلاها نیز مجهز هستند و برای سرگرمی میتوانید از میز بیلیارد آن استفاده کنید!

اگر مقصدتان خزر شهر است باید بدانید که قیمتها در این منطقه شمالی کشورمان چندان تفاوتی با قیمتهای سرخرود و دریاکنار ندارد. هر ویلای 1خوابه در خزر شهر برای یک هفته به مبلغ 5میلیون تومان اجاره داده می شود که این میزان برای ویلاهای 2خوابه، 8 میلیون و برای ویلاهای 4خوابه 10میلیون تومان است.

ویلای سه خوابه دیگری که مشاور املاک منطقه مدعی است که قیمت مناسبی دارد، هر شب به قیمت 1میلیون تومان اجاره داده میشود. البته اگر کارمند هستید و خواهان اقامت در خزر شهر، سوئیت تک خوابه ای هست که تنها 100هزار تومان با حداقل حقوق شما فاصله دارد و برای اقامت در این سوئیت شبی 300هزار تومان کافی است! اگر از قشر متوسط جامعه هستید و نمیخواهید هزینه زیادی بابت اقامت در شمال کشور بپردازید، بابلسر مقصد خوبی میتواند برای شما باشد. یک دستگاه ویلای دو خوابه در بابلسر، در هفته به میزان 2میلیون تومان اجاره داده میشود و برای هر شب اقامت در این ویلا باید 300هزار تومان هزینه کرد.قیمت اجاره ویلا در این روزها، در بابلسر نسبت به مناطق دیگری که گفته شد پایین تر است. به طور مثال یک شب اقامت در یک سوئیت یک خوابه در این شهر، تنها 180هزار تومان هزینه دارد.

نور ، رویان و ایزد شهر از شهرکهای توریستی شمال هستند. یک دستگاه ویلای دوخوابه در رویان برای اقامت نوروزی یک هفتهای، به مبلغ 15میلیون تومان اجاره داده میشود. ویلای دوخوابه دیگری نیز هست که برای هرشب اقامت در آن باید یک میلیون تومان هزینه کرد.اگر میخواهید به رویان بروید و ویلاهای یک خوابه و 2خوابه جوابگوی شما نیست، باید کمی بیشتر از قبل هزینه کنید؛ چرا که هزینه یک شب اقامت در یک دستگاه ویلای 3خوابه در رویان، شبی 600هزار تومان است.

انگار گرانی دلار بر قیمت اجاره ویلاها نیز تأثیر گذاشته است. چالوس و نمکآبرود نیز قیمتهای پایینی ندارند و برای یک هفته ماندن در چالوس باید حداقل 1میلیون تومان هزینه اقامت کرد. قیمت اجاره ویلاهای 2خوابه در این منطقه از شبی 200هزار تومان شروع میشود و در شهرک توریستی نمکآبرود به 440هزار تومان نیز میرسد.ویلاهای سه خوابه نیز از 400هزار تومان آغاز و تا 800 هزار تومان نیز میرسد.

به رامسر میرویم تا شاید قیمتهای کمتر باشد. در رامسر نیز قیمتها تفاوت چندانی با چالوس و نمکآبرود ندارد. از مشاور املاک منطقه سراغ ویلایی 2خوابه را میگیریم. وی در پاسخ به جستجوی ما، یک ویلای 2خوابه ای را معرفی میکند که قیمتش شبی 500 هزار تومان است. از او سراغ ویلاهای 3خوابه رامسر میگیریم. وی با اشاره به اینکه اکثر 3خوابه هایش نیز رزرو هستند، ویلایی را معرفی میکند که شبی 800هزار تومان هزینه اقامت دارد.هرچند که ویلاهای لوکس قیمتها را لوکس تر میکند و این تقاضای بالا برای مناطق سرسبز شمال است که قیمتها در این منطقه را تعیین میکند: