خط مشی سازمان به رای هیئت عمومی گذاشته می‌شود

شمار نشریه : 186

گروه گزارش: نشست خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به مناسب برپایی هفدهمین اجلاس هیئت عمومی این سازمان برگزار شد.

در این نشست خبری علاوه بر مهندس اکبر ترکان، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، مهندس حجت الله عامری، نایبرئیس اول سازمان، مهندس مهدی حق بین نائب رئیس دوم، دکتر حمید بدیعی منشی اول، مهندس مجید ولدان منشی دوم، مهندس رمضانی، رئیس دبیرخانه دائمی اجلاس، دکتر سعید غفرانی، رئیس سازمان استان تهران، مهندس سیدقوامالدین شاهرخی، رئیس شورای انتظامی و مهندس نیلوفر شاه منصوری، مدیر روابط عمومی سازمان نیز حضور داشتند.

برنامه نشست خبری با قرائت قرآن توسط مهندس شاهرخی آغاز شد . سپس مهندس شاه منصوری به خبرنگاران و اصحاب قلم خوشآمد گفت. پس از آن مهندس ترکان به تشریح برنامههای اجلاس پیش رو پرداخت.

خط مشی و راهبردهای عملی سازمان

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با قرائت بندهای «خط مشی کاری و راهبردهای عملی سازمان نظام مهندسی ساختمان» در خصوص اهمیت و ضرورت هر کدام به بیان توضیح پرداخت و گفت:راهبردهای هفدهگانه سازمان جهت دست‏یابی به بالندگی حرفه‏ای از این قرارند:

1. مهندسی تقویت و توسعه فرهنگ و ارزشهای اسلامی در معماری و شهرسازی

2. تقویت نگاه ملی در موضوع صرفه‏جویی در مصرف انرژی

3. شناسایی راههای جلوگیری از تولید و مصرف مصالح ساختمانی غیراستاندارد و نامرغوب و بیان رهاوردهای آن

4. به روز نمودن دانش فنی اعضاء و صاحبان حرفه‏ها

5. تلاش در جهت تقویت و توسعه آموزشهای فنی و حرفه‏ای به منظور تربیت نیروی کار ماهر توسط مراجع آموزشی ذیربط

6. هدایت صنعت ساختمان به سمت نیروی مولد متخصص و برخوردار از صلاحیت و اهلیت حرفه‏ای

7. اهتمام در جهت باز تعریف «نظام فنی، اجرایی و کنترلی» متناسب با کارفرمایی بخش خصوصی

8. حمایت همهجانبه و مؤثر از سازندگان حرفه‏ای و متخصص و معرفی انواع قراردادهای ساخت

9. فراهم بازار خدمات مهندسی در تمام نقاط کشور و ازجمله روستاها

10. تبیین نوع و نحوه نظارت بر عملکرد «شرکت‏های کنترل و بازرسی» به عنوان اعضای حقوقی سازمان و تنظیم رابطه منطقی با صدور شناسنامه فنی

11. تنظیم رابطه منطقی بین «تسهیلات بانکی، بیمه کیفیت ساختمان، بازرسی فنی» و هم پیوندی آنها

12. اهتمام ویژه در مسیر عملیاتی نمودن مفاد «بیمه کیفیت ساختمان» موضوع ماده 168 قانون برنامه پنجم

13. عملیاتی نمودن موضوع «نظارت مقیم» در کارگاههای ساختمانی متوسط به بالا به منظور تأمین منافع بهره‏برداران و رعایت شاخص‏های کیفی در فرآیند تولید ساختمان

14. ارائه خدمات متنوع مهندسی در مناطق آزاد به عنوان مناطق پیشرو در صنعت ساختمان

15. تلاش در جهت کاهش حوادث ساختمانی، با تأکید ویژه بر تأمین ایمنی و سلامت منابع انسانی

16. اهتمام به رعایت الزام‏های زیستمحیطی در تولید ساختمان

17. برخورد با تخلفات حرفه‏ای به عنوان تضمین حیثیت حرفه‏ای عموم مهندسان

مهندس ترکان یادآوری کرد : قرار است این خط مشی کاری در اجلاس هفدهم سازمان به رأی گذاشته شود تا پس از تأیید هیئت عمومی، جنبه اجرایی پیدا کند. پس از آن خبرنگاران حاضر در نشست خبری به طرح سؤال از اعضای هیئترئیسه شورای مرکزی پرداختند.

23 شرکت، 70 درصد نظارت!

رئیس سازمان نظام مهندسی در جمع خبرنگاران با انتقاد از اینکه برخی شرکتها بدون هیچ نظارت مستقیمی کار نظارت بر ساختوساز را بر عهده گرفتهاند، گفت: طبق آمارهای به دست آمده تعداد 23 شرکت 70 درصد ساختوساز را در شهر تهران نظارت کردهاند.

در ادامه این نشست خبری سعید غفرانی، رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران نیز با تأیید این خبر و با تاکید بر اینکه چنین نظارتی به هیچوجه قابل انجام نیست، گفت: برخی از شرکتها با افزودن نام «مهندسی یا مهندسان» به نام شرکت خود، هدایت 25 میلیون مترمربع ساخت مسکن را بر عهده گرفتهاند و اگر دقت کنیم، میبینیم که کار نظارت در این حجم به هیچ وجه عملیاتی نیست.

تعامل برای تربیت نیروی انسانی ماهر

اکبر ترکان با تاکید بر اینکه کاردانهای فنی و معماران تجربی بخشی از پیکره نظام صنعت ساختمان کشور هستند و به آنها نیاز داریم ، گفت: در این صنعت گروههای مختلفی وجود دارند که هر کدام باید کار خودشان را انجام دهند.

مهندس ترکان گفت: باید با مراکز آموزش فنی و حرفهای وزارت کار و همچنین آموزش و پرورش همکاری و تعامل برای تربیت نیرو کار ماهر داشته باشیم.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با انتقاد از فارغالتحصیلانی که مدرک مهندسی آنان مانع از فعالیت آنان در سایر زمینهها میشود، افزود: معلوم نیست فارغالتحصیلان رشتههای مهندسی قابلیت حرفهای شدن در حوزه ساختوساز را داشته باشند. ترکان افزود: در کشورهای پیشرفته هم حدود 7 درصد از فارغالتحصیلان مهندسی، مهندس حرفهای میشوند.

وی با تاکید بر اینکه با امضا فروشی مقابله میکنیم، اظهار داشت: ما در صنعت ساختمان نیازمند کارگر و تکنسین کارآمد هستیم اما متأسفانه مهندسان ما اسیر مدرک شدهاند و این کارها را افرادی با دانش کم اجرا میکنند.

نان در تخلف است!

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: نان شهرداریها در تخلفات ساختمانی است که نتیجه آن کاهش کیفیت ساختوساز و توسعه بافتهای فرسوده است.وی در خصوص ساخت ساختمانهای دارای کیفیت پایین، ضمن نقل خاطرهای، از مهندس سعیدی کیا، وزیر سابق مسکن یادکرد که میگفت: مبادا ما مشغول تولید بافت فرسوده هستیم! الآن هم من میگویم که این خطر را باید جدی بگیریم.

ترکان افزود: اگر ساختمانها با حدود 20 سال عمر تخریب میشود به دلیل فرسودگی نیست بلکه تغییر در تصمیمات و معیارهای شهرسازی است که باعث میشود اغلب ساختمانها با عمر کوتاه تخریب شوند و ساختمانهای چند طبقه به جای آنها ساخته شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه این تخریبها نشانه نوسانات در نظام تصمیمگیری حوزه شهرسازی است از تغییر ضوابط برای بلندمرتبه سازی در مناطقی که نباید بیشتر از دو طبقه ساخته میشد، انتقاد کرد.وی از قول خود شهرداران کشور نقل کرد که تنها 20 درصد از درآمد شهرداریها از محل ارائه خدمات بقیه آن از محل فروش تراکم و دریافت جرائم تخلفات ساختمانی است.

مهندس ترکان با تاکید بر اینکه خدای نکرده شخص یا شهرداری خاصی مد نظر نیست، گفت: وقتی نان شهرداریها در توسعه تخلف است و این تنها راه بقای آنان است که جریان تخلف ادامه داشته و توسعه پیدا کند نمیتوان منتظر نتیجه‌‌ای دیگر بود.

وی افزود: در برخی شهرداریهای مناطق میگویند «تراکم از دو تا شش طبقه، با مذاکره داده میشود»! که این تخلف است چون بالأخره یک عدد تراکم خاص در هر منطقهای باید وجود داشته باشد و در این خصوص مذاکره به چه معناست؟!

مناطق آزاد

وی در خصوص ساختوساز در مناطق آزاد گفت: مناطق آزاد طرح جامع دارند و بر مبنای آن ساخت و سازها انجام میشود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تصریح کرد: برخی مناطق هم برای ایجاد خانه دوم است به همین جهت در حال طراحی جزیره مینو هستیم تا شهرکی مدرن برای افرادی ثروتمند ایجاد کنیم.ترکان در بخش دیگری از سخنانش گفت: در کیش توسعه صنعتی کند شده چون دستمزد کارگر- به دلیل هزینه اقامت بالا- در این جزیره افزایش یافته است ؛ از این رو مسئولان در کیش به دنبال ایجاد محله کارگری هستند تا هزینه زندگی کاهش یابد.

اصلاح قانون

رئیس سازمان نظام مهندسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اصلاح قانون نظام مهندسی در مجلس گفت: از وقتی سازمان نظام مهندسی وارد این کار شده موضوع را برای تمام استانها طرح و نظرات آنها را با وزارت راه و شهرسازی مبادله کردهایم.

مهندس ترکان افزود: الآن در میانه راه طرحی را در کمیسیون عمران داریم که رئیس آن روابط خوبی با مجموعه سازمان دارد و در مجموع فرصت را برای اصلاح قانون غنیمت میشمریم.