میراث فرهنگی می‌تواند وزارتخانه شود

شمار نشریه : 186

*زهرا غریب شاه

از آنجا که آثار تاریخی ایران به همه مردم این سرزمین کهن تعلق دارد، به نظر میرسد حفاظت از این میراث، یک ضرورت ملی محسوب میشود چرا که علاوه بر منافع اقتصادی و اجتماعی در انتقال فرهنگ با اصالت این مرزوبوم به دیگر اقصی نقاط جهان نیز بسیار تأثیرگذار است. میراث فرهنگی از پیشینه تاریخی و تمدنی قوی برخوردار است و سازمان میراث فرهنگی در واقع به عنوان حافظ میراث تاریخی کشور ایران باید از ظرفیتهای گردشگری در این بخش برای رونق بخشی به اقتصاد استفاده کند.

بنابراین با توجه به رویکردی که دولت فعلی نشان میدهد؛ ارادهای قوی برای حفظ و نگهداری میراث فرهنگی و آثار باستانی در کشور شکل گرفته است و بر همین اساس نظرات نمایندگان نهم در مجلس شورای اسلامی را جویا شدیم، تا به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم

تغییرات در نیازمند برنامه جامع و مطلوب

مصطفی افضلی فرد، سخنگوی کمیسیون اصل 90 قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی، عملکرد سازمان میراث فرهنگی را تاکنون مطلوب ندانسته و معتقد است: حفاظت از آثار تاریخی در مرمت و پیگیری و توجه به مناطق ویژه گردشگری تا به حال مطلوب نبوده و البته کارهایی انجام شده و تلاشهایی نیز صورت گرفته ولی انتظارها بر این است تا از روند بهتری برخوردار باشد.

وی گفت: نبود عملکرد مناسب به عنوان انتقاد بر دولت دهم و نیز دولت یازدهم وارد است چرا که نزدیک به یک سال از روی کار آمدن دولت فعلی میگذرد و تابه حال اقدامی قابلتوجه صورت نگرفته، مگر اینکه در این فرصت باقیمانده شاهد برنامههای منسجم و جامعی برای تقویت و حمایت از مناطق گردشگری و صیانت و مرمت از آثار تاریخی و بازگرداندن آثاری که به سرقت رفته در موزههای دیگر باشیم.

افضلی فرد ادامه داد: روند تغییرات در سازمان میراث فرهنگی نیازمند برنامه جامع و مطلوب به همراه نظارت کافی و مدیریت با کفایت است. وی در پاسخ به این سؤال که آیا مجلس در این زمینه اقدامی انجام داده است، افزود: یکی از مواردی که شاید سازمان میراث فرهنگی باید نظرات خود را در قالب پیشنهادات تحویل مجلس میداد بحث تنقیح قوانین بود یعنی مسئولان دستگاههای اجرایی باید قوانین دست و پا گیر را که نیازمند حذف بود به مجلس اعلام میکردند تا مجلس به حذف آن اقدام کند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: مواردی وجود دارد که به دلیل ضعف و یا خلأ قانونی نیازمند تصویب قانون است اما هیچکدام از این موارد تاکنون به مجلس اعلام نشده و به طور یقین مجلس در این خصوص میتواند بسیار کارساز و راهگشا باشد. مصطفی افضلی فرد، در پاسخ به این سؤال که چگونه میتوان به موضوع گردشگری به عنوان یک اقتصاد مفید نگاه کرد، گفت: گردشگری ظرفیت بالایی در ایجاد اشتغال و البته ارتباط تنگاتنگی با تأمین معیشت مردم دارد، بنابراین سازمان گردشگری به خاطر اینکه میتواند ظرفیتهای بالایی از اشتغال را در خود به وجود بیاورد باید در اولویت اقتصادی قرار بگیرد.

سازمان میراث فرهنگی میتواند وزارتخانه شود

مهرداد بائوج لاهوتی، عضو فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی، عملکرد دولت یازدهم درزمینه میراث فرهنگی را نسبت به قبل مناسب تر دانست و خاطرنشان کرد: دولت فعلی به بحث گردشگری که در حال حاضر سومین رتبه اقتصادی دنیا را به خود اختصاص داده توجهی خاص دارد البته کشور ایران نیز از این جهت جزو 10 کشور برتر دنیا و از حیث جاذبه آثار تاریخی و جاذبههای گردشگری جزو 5 کشور برتر دنیا به حساب میآید و همچنین از نظر تنوع گیاهی و جانوری، استعداد بسیار خوبی دارد.

وی ادامه داد: کشورهایی مانند ترکیه و مالزی که از رتبهای حدود سی و هفتم در زمینه گردشگری برخوردارند؛ حدوداً بین 25 تا 27 میلیارد دلار درآمد گردشگری دارند این در حالی است که ایران زیر یک میلیارد دلار در این راستا درآمد دارد که البته با توجه به رتبهای که دارد باید 20 میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

بائوج لاهوتی اظهارکرد: حال باید اندیشید با توجه به دیدگاه تخصصی دولت، چه اقدامی برای بهبود این مسئله موثراست؛ البته ورود بخش خصوصی به صنعت گردشگری میتواند یکی از راهکارهای کارساز دولت به طور یقین باشد.

عضو کمیسیون عمران در مجلس، در ادامه به چند نکته جهت کارگشایی در این خصوص اشاره کرد و گفت: حذف روادید میتواند یکی از موارد مهم باشد تا شرایط برای ورود و خروج آسان شود و میتوان بحثهای امنیتی و مسائل دیگر را هم کنترل کرد. البته همواره نگرانیهایی از جهت آسیبهای فرهنگی مطرح میشود، در صورتی که معتقدم حذف روادید منجر به آسیب فرهنگی نمیشود بلکه باعث انتقال بهترفرهنگ خواهد شد.

وی آماده سازی و توجه به زیرساختهای حملونقل را در این راستا مهم دانست و افزود: البته مراکز اقامتی و تفریحی باید شاخصها و استانداردهای بینالمللی را برای جذب گردشگر داشته باشد و مردم نیز باید آموزش لازم را در نحوه برخورد با گردشگر ببینند چرا که این خود برای جذب گردشگر نکته بسیار مهمی است.

بائوج لاهوتی گفت: اگر بخواهیم در خصوص گردشگری سرمایهگذاری کنیم و به عنوان یک اقتصاد اثرگذار در نظر بگیریم، باید بستر و امکانات در مسائل مختلف مانند موانعی که در تهیه ارز و دیگر موارد که به وقت گردشگر لطمه وارد میکند، برطرف شود. عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: جاذبههای کشور باید از طریق شبکههای صدا و سیما به اقصی نقاط دنیا معرفی شود و دیگر اقدامات تأثیرگذار نیز با عزم جدی و اراده ملی انجام شود.وی افزود: اکنون این اراده جهت حل مشکلات در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دیده میشود و امیدواریم همین روند ادامه داشته باشد .البته معتقد هستم این سازمان با توجه به ظرفیتهای بالای گردشگری میتواند تبدیل به وزارتخانه شود، به هر حال اگر روند پیشرفت تداوم داشته باشد، آمادگی کامل داریم تا خلأهای قانونی در این خصوص را برطرف کنیم.