هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   186   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چراغ سبز وزیر به کاردان ها

گروه ساختوساز: همایش «بهرهوری در صنعت ساختمان با رویکرد اخلاق حرفه ای» با حضور جمعی از مسئولان و صاحبنظران در سالن همایشهای صدا و سیما برگزار شد و موضوعاتی نظیر تأثیر اخلاق در توسعه پایدار، زلزله و اخلاق حرفهای و همچنین بیاخلاقی برخی از فعالان صنعت ساختمان توسط سخنرانان مطرح شد.

نهادینه کردن اخلاق حرفهای

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان در ابتدای این مراسم مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی پیام  دکتر عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی برای همایش را به اطلاع حضار رساند: «امروزه نقش و اهمیت اخلاق حرفه ای در حفظ و ثبات سازمانی بر کسی پوشیده نیست و یکی از مسائل اساسی همه جوامع بشری است. علیرغم سفارشات ائمه معصوم علیهم السلام کمتر به مقوله اخلاق حرفه ای پرداخته شده در حالی که در غرب شاخه ای با عنوان اخلاق حرفه ای وجود دارد. بسیاری از کشورهای صنعتی به این نتیجه رسیده اند که بی اعتنایی به مسائل اخلاقی و تعهدات اجتماعی منجر به از بین رفتن بنگاه ها می گردد. در سال 2005 که اکثر کشورهای صنعتی با بحران مالی مواجه شدند، جهت حفظ و صیانت از حقوق مشتریان، دهه اخیر را دهه اخلاق نامگذاری کردند. در واقع یکی از شاخص های توسعه در کشورهای پیشرفته نهادینه کردن فرهنگ کار با رویکرد اخلاق حرفه ای است. این امر به ویژه در رابطه با خدمات مهندسی که به صورت فردی ارائه می گردد، محسوس تر است. توجه ویژه به اخلاق حرفه ای در بهره وری سازمان ها از سوی سازمان نظام کاردانی استان تهران در قالب برگزاری همایش جای تقدیر دارد زیرا به عنوان یک حلقه مفقوده می تواند با ارائه راهکارها موجبات رشد و تعالی ساختمان را فراهم آورده و همچنین اطمینان خاطر ذی نفعان را در برداشته باشد.»

سوداگری به سلامت مهندسی آسیب میزند

در ادامه این همایش پیام اکبر ترکان، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان قرائت شد. «مهندسی حرفهای است که به جهت ارتباط نزدیک با انسان نیاز به الزام اخلاقی دارد. بدون تردید ایران امروز صاحبان حرفهای را ارج مینهد که در عمل به تکالیفی که وجدان اخلاقی بر دوش آنها مینهند، عمل کند و خدمات صادقانه به مردم را فراموش نکند. امروز شمار اندکی در صنعت ساختمان رو به سوداگری میآورند که به سلامت کلیه مجموعه و حیثیت مهندسی آسیب زدهاند.

چرا از کاردانها استفاده نمیکنید؟

مهدی مؤذن، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان نیز گفت: سازمان نظام کاردانی با مذاکره با مسئولان به این نتیجه رسیده که بسیاری از مشکلات برگرفته از عدم توجه به اخلاق حرفهای و وجدان کاری است و این موضوع با گرفتاریهای صنعت ساختمان ارتباط مستقیم دارد.

وی با بیان اینکه با عشق کار کردن محصول متفاوتی از کار کردن دارد، گفت: وقتش رسیده که از خودمان سؤال کنیم آیا ما عاشق کارمان هستیم؟ قطعاً اگر هر کدام از ما کارمان را ارزیابی کنیم به بیراهه رفتهایم و این ارزیابی باید از طرف مردم صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه با تلاشهای یک سویه به جایی نمیرسیم و دولت هم باید به وظایفش عمل کند، گفت: سؤال من از دولت این است که چرا از جامعه دارای تخصص کاردانها نمیخواهید تا نقشآفرینی کنند ؟ اگر واقعاً کسی نیست که با وجود این جمعیت مشکل داشته باشد پس چرا کارها عملیاتی نمیشود؟  وقتی مهندس ناظر پنج نوبت نظارت کند؛ باید در کنارش یک کاردان وجود داشته باشد؛ به هر حال مهندس نمیتواند به دلیل مشغلههای کاری ناظر مقیم باشد اما قبول کنیم که کاردان وقت آزادتری دارد.

وی در پایان گفت: اخلاق حرفهای نیازمند بسترسازی است و دولت و تشکلها هر کدام در آن سهم دارند. از همین جا به سازمانهایی که دچار روزمرگی شدهاند میگویم که به انتهای کار فکر کنید.

چراغ سبز وزیر راه و شهرسازی به کاردانها

در ادامه این همایش غلامرضا هوایی، مدیر کل مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در رابطه با اخلاق باید بسیار بیشتر کار کنیم،گفت: برای اولین بار است که وزیر راه و شهرسازی کشور به مجموعه کاردانها پیام داده و این نشان میدهد که مجموعه وزارت راه و شهرسازی آمادگی این را دارد که با سرعت بیشتر مشکلات کاردانها حل شود.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مشکلات در عدم بهره وری نابسامانی مقررات است، ادامه داد: حقیقت مسئله این است که در چندین بخش حوزه قوانین و مقررات انحراف داریم. ما در حوزه ساختوساز دو نظام حاکم داریم؛ نظام فنی و اجرایی که ساختمانهای دولتی و عمرانی را شامل میشود و نظام مهندسی که ساختوساز شهری را پوشش میدهد. در نظام مهندسی ساختمان برای طراحی و اجرای بتن به مبحث 9 مقررات ملی ساختمان مراجعه میکنیم اما در نظام فنی- اجرایی آئین نامه «آبا» را در مورد بتن داریم. در حالی این دو آئین نامه 5 درصد با هم تفاوت دارند اما واقعیت این است که با وجود همین اختلافات اندک کسانی که میخواهند از قانون استفاده کنند، دچار سردرگمی میشوند.

یکپارچهسازی تشکلها بینتیجه بوده است

هوایی اضافه کرد: در حوزه صلاحیت هم رتبهبندی این دو سازمان متفاوت است. آنجا مسئولیت پر رنگ تر است و در نظام مهندسی مسئولیت کمرنگ تر است؛ بنابراین این دو نظام باید یکپارچه و یکی شوند. ما خیلی تلاش کردیم اما به نتیجهای نرسیدیم.وی افزود: گودبرداریهای غیراصولی همواره اتفاق میافتد و معلوم نیست که بالأخره مقصر کیست؟ هر چند بارها گفتهایم که مقصر اصلی شهرداری است چرا که هم مجوز و هم پایان کار را صادر میکند، اما برخی جاها هم میتوان مسئولیت را بر گردن مهندسان انداخت.

جواب آه مردم را چه کسی میدهد؟

در ادامه این همایش نعمت حسنی، استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه بیش از 24 میلیون واحد مسکونی تا افق 1404 نیاز داریم،گفت: ما سالانه 5/1 میلیون واحد مسکونی میخواهیم درحالیکه رکورد سالانه 800 هزار واحد است.

وی اضافه کرد: زلزله قادر است بزرگترین و محکمترین سازههای ما را تخریب کند اما مهم این است که ساکنان این ساختمان آسیب نبینند و اگر برای این کار تمهیداتی اندیشیدیم، کار اخلاقی کردهایم، در غیر اینصورت در برابر مشکلات انسانها مانند فقر، بیکاری و ...پس از زلزله مسئول هستیم و با توجه به اینکه ساختمانسازی آیینه وجودی ماست؛ انسان بد نمیتواند ساختوساز خوب بسازد.

دکتر حسنی خاطرنشان کرد: اگر زلزلهای بین9/6 تا1/7 ریشتر در تهران اتفاق بیفتد چه اتفاقی برای مردم میافتد؟ متأسفانه عدهای از مشاوران املاک که از کمترین سواد بی بهرهاند با سازندگان زد و بند میکنند و سر مردم کلاه میگذارند. هر زمان که مردم میخواهند بفروشند، میگویند بازار راکد است و هر زمان مردم میخواهند بخرند، میگویند ملک گران شده است. سؤال من این است که جواب آه مردم را چه کسی باید بدهد؟

در نظر گرفتن نیاز کاردانها در اصلاح قانون

علیاکبر آقایی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: با توجه به اینکه چهار دوره نماینده مجلس شورای اسلامی هستم از نزدیک در جریان اتفاقات صنعت ساختمان هستم و بسیار از برگزاری این همایش خرسندم. وی افزود: کمیسیون عمران این آمادگی را دارد که با همکاری جناب آقای مؤذن، نیازهای بخش نظام کاردانی را هم در قانون نظام مهندسی منظور کند. به هر حال سازمان نظام کاردانی و سازمان نظام مهندسی از دل یک قانون برخاستهاند.

آقایی خاطرنشان کرد: هر کدام از این دو سازمان چارچوب مشخصی دارند و مهم این است که چگونه میتوانند تعهدات خود را انجام دهند؛ بنابراین بیشتر از نوع خدمت رسانی نحوه خدمت رسانی بسیار حائز اهمیت است و ما هم سعی در تقویت این رابطه داریم  و اگر بتوانیم این بخشها را کمک کنیم، صنعت ما قوی تر خواهد شد و مردم منتفع میشوند.

کاردانها حق نظارت دارند

در پایان این همایش غلامرضا هوایی، مدیر کل مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به سؤال پیام ساختمان مبنی بر اینکه آیا نباید وزارت راه و شهرسازی به اختلافات سازمان نظام کاردانی و نظام مهندسی ورود کند، گفت: اختلافی بین این دو وجود ندارد بلکه برداشتهای متفاوتی است که هر دو بخش از قانون و آئین نامهها دارند. وی افزود: وزارتخانه هم دو سال پیش دستورالعمل نحوه ارجاع کار، ظرفیت و صلاحیت کاردانها را به تمام بخشهای کشور ارسال کرد و وزارت راه و شهرسازی استانها هم اگر مشکلی وجود داشته است ورود میکنند. ما اعتقاد داریم در ساختوساز مهندس، کاردان و معمار تجربی باید فعالیت کنند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری که آیا کاردانها حق نظارت دارند یا فقط مجاز به اجرای ساختمان هستند، گفت: کاردانها در حیطه نظارت هم میتوانند فعالیت کنند.