هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   186   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

لوح مطبوعات

"لوح مطبوعات"، نگاهی به اخبار مهم نشریات در دو هفته گذشته داشته و تلاش می کند تا با بازنشر رویدادهای مهم دو هفته گذشته، آن دسته از خوانندگان پیام ساختمان که مطالب دو هفته اخیر سایر رسانه ها را از دست دادهاند، برترین های خبری را در این صفحه بخوانند.

 

جزئیات پرداخت وام 5 میلیون تومانی برق به مردم

جام جم: یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اشاره به اضافه شدن بند جدید عوارض به قبوض برق با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانهها از تخصیص وام 5 میلیون تومانی به مشترکان خانگی برای نصب نیروگاههای برق خورشیدی خانگی با ظرفیت یک کیلووات خبر داد.

شگردهای جدید سرقت گاز در کشور

جام جم: مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با تشریح شگردهای جدید سرقت گاز در کشور از وجود 4 میلیارد مترمکعب گاز قرائت نشده در سطح کشور خبر داد و گفت: امسال هزینه انشعاب گاز 180 هزار تومان بوده و هیچگونه افزایشی نیافته است.

تصاویر هوایی ساختمانها در اختیار مشاوراناملاک

دنیای اقتصاد: با پیشنهاد کمیسیون تخصصی املاک و سامانه رهگیری معاملات مسکن، قرار است اطلاعات سازمان نقشهبرداری کشور درباره موقعیت هوایی آپارتمانها، در اختیار مشاوران املاک قرار بگیرد تا هنگام نقلوانتقالات، تصویر نقشه ملک مورد معامله، به نام خریدار در مبایعهنامه حک شود.

تعيين قيمت مسكن با خطكش «درياچه»

دنیای اقتصاد: در غربيترين نقطه تهران، جايي كه شهرداري يك درياچه مصنوعي در منطقه22 احداث كرده است، قيمت خريد و فروش آپارتمانها برحسب ميزان فاصله و دوري يا نزديكي به درياچه، تعيين ميشود. 

افزايش 4 درصدي قيمت مسكن در زمستان 92

اعتماد: آخرين گزارش مركز آمار ايران از قيمت و اجاره مسكن در تهران، از افزايش 2/63 درصدي تعداد معاملات و 4 درصدي قيمت اجاره در زمستان سال 92 نسبت به يكسال قبل از آن حكايت دارد؛ هر چند روند قيمتها حاكي از آن است كه قيمت اجاره نسبت به فصل پاييز 92، حدود 1/9 درصد كاهش داشته است.

پیشنهاد صدور «پروانه سبز» در بافت فرسوده

دنیای اقتصاد: محمدسالاری، عضو شورای شهر تهران با انتقاد از این روند خواستار صدور پروانه سبز برای ساختوسازهای محدوده بافت فرسوده شد و پیشنهاد داد: در راستای گسترش نوسازی بافت فرسوده بهتر است به افرادی که در این محدوده ساختوساز میکنند؛ پروانه سبز ارائه شود.

مجوز قطع آب مشترکین پرمصرف را میگیریم

شرق: رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب از اخذ مجوز قطع آب مشترکین پر مصرف تا پایان سال خبر داد و گفت: آب مشترکینی که اسراف میکنند بهگونهای که باعث سلب آسایش مردم میشود باید قطع شود.

انصراف همه متقاضیان مسکن مهر در یک شهر

شرق: فرماندار گرمی با اشاره به وضعیت ساختوساز در طرح 174 واحدی مسکن مهر این شهرستان گفت: دو سال است که این پروژه راکد مانده است.  محمود علایی گفت: این پروژه طی مدت دوسال گذشته راکد مانده و فعال نیست

رشد 5/6 درصدي دستمزد شاغلان طرحهاي عمراني

اعتماد: طبق آخرين آمار بيشترين ميزان افزايش دستمزد ساعتي در بين نيروي انساني شاغل در طرحهاي عمراني با 5/6 درصد مربوط به رانندگان لودر است. بيشترين افزايش متوسط دستمزد ساعتي مربوط به «استادكار كابلكش فشار قوي» با رشد 4/12 درصدي نسبت به دوره قبل بوده است.

5/5 ميليارد تومان خسارت توفان

اعتماد: سيدمحمد هاشمي، مديرعامل شركت توزيع برق تهران بزرگ گفت: توفان اخير در شهر تهران بر اساس برآوردهاي اوليه 5/5 ميليارد تومان خسارت به تاسيسات و شبكههاي توزيع برق اين كلانشهر وارد كرد.

جاي خالي حمايت از كارگران

اعتماد: ابوالفضل فتح الهي، نايبرئيس كانون عالي انجمنهاي صنفي كارگران با اشاره به لايحه حمايت از توليد گفت: متاسفانه در اين لايحه حمايت از كارگران ناديده گرفته شده و انتظارمان از دولت اين است كه در راستاي اين لايحه تدبيري براي حمايت از كارگران بينديشد.

پيش بيني رئيس انجمن مهندسي برق براي 7 سال آينده

جهان اقتصاد: رييس انجمن مهندسي برق ايران با بيان اينکه همکاري پايدار بين صنعت و دانشگاه از ضروريات و نيازهاي اساسي کشور است،گفت:اگر اين همکاري ايجاد نشود تا سال 1400 يعني 7 سال آينده 11 ميليون فارغ التحصيل دانشگاهي بيکار خواهيم داشت.‏

جزئیات تشکیل صندوق توسعه مسکن

قدس: معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از جزئیات تشکیل صندوق توسعه مسکن خبر داد و گفت: وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد کرده است که از تجربه آمریکا برای حل مشکل مطالبات معوق استفاده شود، به طوری که دولت تمامی مطالبات بانکها را بپردازد و خود به دنبال وصول آنها برود.

ذخیره آب 46 سد در شرایط هشدار است

ایران: در حالی که ذخیره آب در برخی سدها از جمله دز، کارون 3 و 4 در شرایط عالی و به میزان بالای 90 درصد است، ذخیره آب 46 سد از جمله دوستی (تأمینکننده آب مشهد) و لار (تأمینکننده آب شرق تهران) به کمتر از 40 درصد رسید.

کسري بودجه عمراني براي نوار مرزي ايران

ابتکار: توسعه مناطق محروم کشور از چند جهت اولويت نخست نمايندگان اين مناطق در مجلس شوراي اسلامي است. در اين ميان، مناطق محروم مرزي در نوار غربي و شرقي کشور سهم بيشتري از محروميت دارند. سال93 براي نوار مرزي ايران در دو سمت غرب و شرق، از نظر تأمين بودجههاي عمراني و توسعهاي در واقع خشکسالي مالي است.

طرحهای مسکن هنوز نهایی نشدهاند

نسل فردا: وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: جزئیات طرح دولت یازدهم برای مسکن اجتماعی، حمایتی و رهن ثانویه که مطرح شده فاقد وجاهت قانونی برای اجرا و غیر قابل استناد است و چنین طرحی از طرف این وزارتخانه اعلام رسمی نشده است.

70 درصد ساختوساز پايتخت در قبضه 23 شركت

ابرار اقتصادی: رئيس سازمان نظام مهندسي استان تهران با اشاره به اينكه 70 درصد كار ساختوساز پايتخت در قبضه 23 شركت بوده، گفت: اسير جوسازيصورت گرفته از سوي اين شركتها نميشويم و دست اين قبيل شركتها را از اين بخش كوتاه ميكنيم.

وزارت راه خواستار دريافت 1,2ميليون تن قير قرضي از وزارت نفت

مناقصه مزایده: سيدحسينميرشفيع معاون راه روستايي وزير راه و شهرسازي با اشاره به مذاكره با وزارت نفت براي دريافت قير قرضي در سال ۹۳، گفت: در حال پيگيري دريافت يكميليون و ۲۰۰ هزار تن قير قرضي از وزارت نفت هستيم كه پول آن را آخر سال تسويه ميكنيم.

رقابتي كردن بازار «مسكن» در دست بخش خصوصي

مناقصه مزایده: عضو كميسيون عمران مجلس گفت: ما چيزي حدود 600هزار ميليارد نقدينگي در جامعه داريم كه بايد اين نقدينگيها را به سمت نياز جامعه هدايت كنيم. تنها راهحل مشكل اساسي مسكن كشور با حضور بخش خصوصي و ايجاد فضاي رقابت بين اين حيطه حل ميشود.

در صنعت فولاد تخلف داشته ایم

اقتصاد برتر: نادر قاضی پور رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صنعت فولاد از تخلفات مالی و اجرایی برخی مسؤلان صنعت فولاد کشور و پیمانکار چینی خبر داد وگفت: در قرارداد ایران و چین برای تکمیل طرح های هفت گانه فولادی، سهم ایران 20 درصد کاهش یافته و باید مشخص شود که دلیل عقد این قرارداد چه بوده است.

پرونده شکايت مزد کارگران مختومه شد 

مردم سالاری: در حالي که جامعه کارگري پس از رد شکايت دستمزد کارگران در هيئت تخصصي ديوان عدالت، به راي مثبت ديوان اميدوار بودند، ديوان عدالت اداري روز گذشته رد شکايت مزد کارگران را قطعي و در واقع پرونده را مختومه کرد.

رکود در بازار مسکن

آرمان: آنچه در بازار مسکن در دو سال گذشته یا در یک مقیاس کلانتر در اقتصاد ملی شاهد آن بودیم، بحث شرایط رکود تورمی بود. در شرایط رکود تورمی طبیعی است که تولید کم است و درکنار آن شاهد تورم هم بودیم بهخصوص در سالهای 91 و 92 تورم بالای 30 درصد بوده است.