هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   158   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پاي آسمانخراش‌‌‌‌‌ها به تهران باز‌شد


شهرداري تهران مجوز ساخت حداقل شش آسمانخراش در غربي‌ترين نقطه پايتخت را صادر كرد.

مطالعه طرح ساخت 40 برج 50 طبقه، دو سال پيش در تهران آغاز شد اما چند ماه بعد به خاطر آنچه «تراكم بالاي جمعيت و معابر باريك در غالب مناطق تهران» عنوان شد، اجراي طرح به مانع خورد. اكنون اين طرح به لحاظ تعداد و ارتفاع برج‌ها تعدیل‌شده و فاز اول آن در منطقه‌اي كه بزرگي قطعات زمين در آنجا به راحتی اجازه ساخت آسمانخراش را مي‌دهد، به اجرا درآمده است. در منطقه 22 تهران براي ساخت شش برج 25 تا 32 طبقه پروانه صادرشده و عمليات ساختماني اين برج‌ها هم‌اكنون در مرحله گودبرداري و فونداسيون قرار دارد.

براي ساخت اين آسمانخراش‌ها، يكسري عمليات مقدماتي نظير گودبرداري‌هاي عميق 20 تا 30 متري و مستحکم سازی ديواره‌هاي گود مورد نياز است و چون اين پروژه تقریباً اولين تجربه اين نمونه از ساخت‌وساز به حساب مي‌آيد، عمليات احداث آسمانخراش‌ها با سرعت پايين انجام مي‌شود.

شهرداری تهران حدود 15 سال پيش در يكي دو نقطه تهران مجبور شده بود براي احداث بزرگراه‌هاي غربی شرقی، به مالكان زمين‌هايي كه جزو معارضين اصلي اين بزرگراه‌ها بودند، تراكم‌ بالاي 20 طبقه ارائه كند طوري كه هم‌اكنون در اطراف اين بزرگراه‌ها برج‌هاي چندضلعی مسكوني ايجاد شده است. اما در منطقه 22 قرار است تعداد بيشتري از آسمانخراش‌ها با ارتفاعي بيشتر از بلندمرتبه‌هاي موجود در تهران، ساخته شود.

مطابق ضوابط طرح تفصيلي جديد تهران، ساخت بلندمرتبه‌هاي بيشتر از 12 طبقه در نقاط مختلف شهر ممنوع است و فقط كميسيون ماده5 وابسته به شوراي عالي شهرسازي و معماري مي‌تواند به صورت موردي براي ساخت بيشتر از 12طبقه، مجوز صادر كند.

مجري ساخت آسمانخراش‌هاي 25 تا 32 طبقه در منطقه 22 درباره جزئيات اين پروژه گفت: اين برج‌ها با كاربري اداري - ‌تجاري احداث مي‌شود و داراي 42 هزار مترمربع فضاي تجاري و 55 هزار مترمربع نيز فضاي اداري است.

اين برج‌ها در جوار درياچه چيتگر قرار دارد و آن طور كه سید حسن قلعه‌نويي مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي مسكن نمونه رسا اعلام كرده، قرار است گروه‌هايي از اصناف و آن دسته از واحدهاي صنفي كه فعالیت شان در مركز تهران بار ترافيكي به شهر وارد كرده است با خروج از مركز تهران در اين مجموعه متمركز شوند.