شهر مال شهرداری است

شمار نشریه : 186

گروه ساختوساز: مهاجرت بیرویه به کلانشهرها زمینه بروز مشکلات و چالشهای عمدهای گردیده است چرا که با این وضعیت هیچگاه برنامهریزی برای خدمت رسانی به پای نیازها نمیرسد. یکی از بارزترین آثار این مسئله حجم بالای ساختمان سازی در شهرهاست که ضمن تبدیل شهر به کارگاه ساختمانی، مشغله کاری و البته درآمد شهرداریها را به عنوان مرجع صدور پروانه افزایش داده است. در ادامه سلسله گزارشهای پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری به سراغ یکی دیگر از مناطق 22 گانه شهرداری تهران رفتهایم.

گم شدن پرونده

نخستین مراجعهکننده به خبرنگار ما گفت: ما هنوز به درستی معنا و مفهوم الکترونیکی شدن را درک نکردهایم. حدود یک ماه پیش اقدام به تشکیل پرونده در دفاتر خدمات الکترونیک کردم اما پس از مدتی که برای پیگیری پرونده مراجعه کردم، عنوان میکنند پرونده شما به طور خودکار از سیستم حذف شده است.

وی افزود: با شنیدن لفظ "به طور خودکار" فکر کردم که احتمالاً پرونده من دچار مشکل و نقصان است، اما بعداً متوجه شدم دفتر خدمات الکترونیک منطقه منظورش این است که به علت ناآگاهی پرسنل به صورت ناخواسته بنده را حذف کردهاند. از آنجایی که شهرداری و دفاتر با هم در ارتباطاند بنده را به اینجا پاس دادهاند.

عوارض سنگین پارکینگ

مراجعهکننده دیگری با انتقاد از نگاه درآمدی شهرداری به شهر گفت: بنده به عنوان سرمایهگذار قصد ساخت پارکینگ در یکی از مناطق تهران را داشتم اما از آنجایی که در هر مرحله از کار باید عوارض سنگینی به شهرداری بپردازم، از ادامه این کار پشیمان شدم.

وی ادامه داد: مسئولان شهرداری عنوان میکنند: « اگر این عوارض در کار نباشد که تمام سرمایه گذاران ترغیب به ساخت پارکینگ برای کسب سود می شوند.» متوجه نشدم که چه اشکالی دارد سرمایهگذار و مردم با هم سود کنند؟ متأسفانه به فکر تهران که تبدیل به یک  پارکینگ شده نیستند و از هر کاری سود میخواهند.

دلیل این همه شلوغی چیست؟

اربابرجوع دیگری با بیان اینکه شهرداری پادشاه شهر است، گفت: برای موضوع تغییر مالکیت به شهرداری آمدهام اما آنقدر سرشان شلوغ است که وقت پاسخگویی و حل مشکل اربابرجوع را ندارند. دلیل تمرکز این همه کار را در یک نهاد نمیفهمم. واقعاً مسئولان باجهها وقت سر خاراندن هم ندارند.

همسایه بیانصاف

یکی دیگر از مراجعان با بیان اینکه سودجـویـی در ســاختمــــــانســـازی موج  می زند به خبرنگار پیام ساختمان گفت: آپارتمان ما هفت واحد مسکونی دارد. چندی پیش به دلیل قدیمی بودن ساختمان و فرسوده بودن زیرساختها تصمیم گرفتیم ساختمان را تخریب و نوسازی کنیم.

وی اضافه کرد: مالکان شش دستگاه آپارتمان حاضر به نوسازی شدند اما یک واحد علیرغم اینکه قلبا با این کار موافق بود، در عمل مخالفت خود را اعلام کرد. مخالفت این همسایه که در ابتدا سودای تخریب ساختمان را در بین اهالی مانند ویروس پخش کرد، من را بر آن داشت تا به نقشهاش پی ببرم.

این شهروند ادامه داد: با مراجعه به شهرداری متوجه شدم ظاهراً طبق ماده 13 قانون تملک آپارتمان ها در صورتی که بیم خطر جانی وجود داشته باشد، موافقان تخریب میتوانند اقدامشان را عملی کنند اما باید برای مخالفان، مسکن استیجاری با هزینه خودشان تأمین کنند. از آنجایی که ما هیچ چارهای نداریم مجبوریم برای این همسایه بیانصاف مسکن استیجاری تهیه کنیم. خدا رحم کند که برای نوسازی مجبور به پرداخت هزینههایش نباشیم.

مزاحمت ماشین همسایه

اربابرجوع دیگری که سنش از60 سال میگذشت به خبرنگار پیام ساختمان گفت: خانه ما در کوچهای به عرض 5 متر قرار دارد و با این وجود خودروهای زیادی در کوچه ما پارک میشوند که همین امر امکان عبور و مرور را مختل کرده است. حتی کار تا جایی پیشرفته که برخی روزها امکان خارج کردن خودرو از کوچه وجود ندارد.

وی افزود: علاوه بر این یکی از همسایگان همیشه ماشینش را پایین پنجره ما پارک میکند و با تجمع دوستانش و بالا بردن صدای ضبط ماشین آسودگی را از ما سلب کرده است. به همین خاطر تصمیم گرفتم برای ایجاد فاصله بین ماشین و پنجره میلهای را در فاصله حدود 80 سانتیمتری دیوار قرار دهم اما این کار من اعتراض اهالی را به همراه داشت. امروز به شهرداری آمدم و موضوع را مطرح کردم  متأسفانه مسئولان شهرداری ضمن اینکه عنوان نمودند که پارک کردن ماشینها در کوچه به ما ربطی ندارد، به بنده اخطار دادند که در سریعترین زمان میله را بردارم زیرا بر اساس قانون فضای کوچه و خیابان متعلق به شهرداری است و این کار بنده تصرف در کوچه به حساب میآید و اصلاً شهر مال شهرداری است.

خرید ملک به قیمت کمتر از عرف

مراجعهکننده دیگری با بیان اینکه ملک بنده در فضای سبز واقعشده و بر اساس طرح شهرداری باید تبدیل به یک بوستان شود، گفت: از طرفی ملک ما در طرح قرار دارد و خرید و فروش آن امکانپذیر نیست و از طرف دیگر قیمتی را برای ملک ما تعیین کردهاند که از قیمت مکانهای مشابه در محل به مراتب پایین تر است.

وی اضافه کرد: این موضوع را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری کردهام اما متأسفانه دیوان هم تا به این لحظه کاری از پیش نبرده و اعلام کرده که بروید با شهرداری توافق کنید. اگر قرار به توافق بود که به دیوان شکایت نمیکردم.

نشریه تجاری نیست

آخرین مراجعهکنندهای که با خبرنگار پیام ساختمان به گفتگو پرداخت، شخصی بود که نسبت به اخطاریه شهرداری معترض بود:« چندی پیش دفتر نشریه ای  را در یک منزل مسکونی راه اندازی کردم اما پس از مدتی اخطاریه ای مبنی بر تخلف در تغییر کاربری ملک مورد نظر از طرف شهرداری برای بنده ارسال شد.»

وی افزود: پس از اینکه به شهرداری منطقه مراجعه کردم، عنوان کردند این تغییر کاربری مشمول پرداخت جریمه میشود. این در حالی است که بر اساس آییننامه محل تأسیس دفتر مطبوعات مصوب 23 تیرماه 1380 در صورت اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دایر کردن نشریه در منزل مسکونی بلامانع است. چون دفتر نشریه کار تجاری محسوب نمیشود.

این شهروند ادامه داد: مسئولان شهرداری هم که تیرشان به سنگ خورده بود موضوع دیگری را علم کردند. از آنجایی که تنها در صورت مالک بودن استفاده از ملک مسکونی برای تأسیس دفتر نشریه بلامانع است، شهرداری از من درخواست سند کرد و چون این ملک فاقد سند محضری است و در گذشته به صورت قولنامهای خریداری شده است؛ موضوع را مطرح کردم که آنها پاسخ دادند: به دلیل فقدان سند شما باید نیمی از جریمه مورد نظر را پرداخت کنید. من هم گفتم پول زور ندارم و آمدم بیرون.