ساخت 10 خانه چینی فقط در یک روز

شمار نشریه : 185

یک شرکت خصوصی در شرق چین به تازگی با استفاده از چاپگرهای غولپیکر سه بعدی موفق به ساخت 10 خانه کامل فقط در یک روز شده است.

این خانههای یک طبقه که در پارک فناوری شانگهای به نمایش گذاشته شدهاند، کاملاً شبیه به خانههای معمولی هستند و برای ساخت هر یک از آنها از چهار چاپگر با 10 متر طول و 6.6 متر ارتفاع استفاده شده است. این چاپگرها میتوانند به طور خودکار مواد مورد نیاز برای ساخت خانه را در جهات مختلف پرتاب نمایند. خانههای یادشده به صورت لایه به لایه و با استفاده از مصالح عادی ساختمان یعنی سیمان و برخی زائدات ساختمانی ساخته شده است. «مای هی» مخترع این چاپگرها میگوید: وی و همکارانش به این ابتکار عملشان افتخار میکنند. با استفاده از این فناوری، مواد ساختمانی به کار گرفته شده به سرعت خشک می شوند. البته وی از بیان جزییات بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

 «مای هی» که 12 سال است در زمینه ساخت چاپگرهای سه بعدی فعالیت میکند، فناوری تازه را مقرون به صرفه و سازگار با محیطزیست توصیف کرده است.  به گفته وی با استفاده از این چاپگرها میتوان خانههای چند طبقه نیز احداث کرد، اما به علت عدم تدوین استانداردهای لازم برای این کار از سوی دولت وی فعلاً تنها خانههای یک طبقه میسازد. وی وعده داده که در آینده به همین روش دست به ساخت آسمانخراش خواهد زد.