هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   185   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حضور پررنگ هیئت‌های خارجی در نمایشگاه سنگ و معدن

گروه بازار ساختمان: ششمین نمایشگاه بینالمللی سنگهای تزیینی، معدن، ماشینآلات و تجهیزات وابسته(ایستک 2014) با حضور شرکتهای داخلی و خارجی از 27 تا 30 خردادماه جاری در محل دائمی نمایشگاههای بینالمللی تهران برگزار خواهد شد.

 این نمایشگاه یکی از نمایشگاههای مهم بینالمللی جهان است که امسال بیش از سالهای گذشته مورد استقبال کشورها و هیئتهای خارجی قرار گرفته است، به نحوی که تاکنون جهت حضور ده هیئت خارجی از کشورهای مختلف جهان برای بازدید از این نمایشگاه برنامهریزی شده است.  یکی از شاخصههای این دوره نمایشگاه بینالمللی سنگهای تزیینی، معدن، ماشینآلات و تجهیزات وابسته، حضور پررنگ رسانهها، نشریات و تشکلها است.

 در ششمین نمایشگاه بینالمللی سنگهای تزیینی، معدن، ماشینآلات و تجهیزات وابسته(ایستک ۲۰۱۴)، دستاندرکاران داخلی صنعت سنگ کشور اعم از معدن کاران، کارخانههای فرآوری، سازندگان ماشینآلات و ابزارآلات، صادرکنندگان و همچنین رؤسای انجمنهای سنگ و هیئتهای تجاری کشورهای صاحبنام در این صنعت حضوری پررنگ خواهند داشت. همچنین در این نمایشگاه هیئتهای خارجی از کشورهای چین، روسيه، ايتاليا، آلمان، عراق، هند، قزاقستان، ترکيه، ارمنستان، ترکمنستان، امارات متحده عربي و عمان حضور دارند.

برپایی پاویونهای استانها در محل نمایشگاه، برگزاری کنفرانس و نشست تخصصی، برگزاری تورهای بازدید از معادن استانهای مختلف و برنامه تورهای استانی برای بازدید از نمایشگاه، بخشی از برنامههای جانبی ششمین نمایشگاه سنگ و معدن است. همچنین در هفته قبل از برگزاری نمایشگاه، یک هیئت بلندپایه چینی برای مذاکره درباره سرمایهگذاری در صنعت سنگ وارد ایران خواهند شد.

برآورد میشود؛تعداد شرکتهای حاضر در ششمین نمایشگاه بینالمللی سنگهای تزیینی، معدن، اشینآلات و تجهیزات وابسته (ایستک ۲۰۱۴) نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد رشد داشته باشد.

ابوالقاسم شفيعي؛ رئيس هیئتمدیره انجمن سنگ ايران با اشاره به برگزاری ششمین نمایشگاه بینالمللی سنگهای تزیینی، معدن، ماشینآلات و تجهیزات وابسته گفت: سنگ و فعالیت بر روی سنگ در ایران سابقه چهار هزارساله دارد و ایران با دارا بودن ذخایر عظیم انواع سنگهای مختلف تزیینی در حال حاضر چهارمین ذخایر بزرگ معدنهای سنگ جهان را در اختیار دارد. وی گفت: در سال ۱۳۶۸ فقط ۳۳۰ معدن در کشور وجود داشت، اما امروز در کشورمان حدود۱۸۰۰ معدن با  6600 کارخانه فرآوری سنگهای معدنی وجود دارد.

شفیعی افزود: با این وجود سهم ایران از صادرات سنگهای تزیینی ناچیز است. صادرات سنگ خام و سنگ فرآوری شده کشورمان حدود ۲۵۰ میلیون دلار است که از این رقم ۱80 میلیون دلار برای صادرات سنگ خام و حدود ۷۰ میلیون دلار هم صادرات سنگهای فرآوری شده است. البته برنامهریزیشده در یک برنامه پنج ساله این رقم به ۲ میلیارد دلار افزایش یابد.

وی ادامه داد: در حال حاضر 4 ميليارد تن از 70 ميليارد تن ذخاير معدني سنگ تزیيني دنيا در ايران قرار دارد. شفیعی بیان کرد: چین و بسیاری از کشورهای دیگر همهساله با شرکتکنندگان کمتری در نمایشگاه حضور داشتند اما شعار امسال نمایشگاه، حضور کشورهای خارجی در نمایشگاه است، زیرا با حضور گسترده کشورهای خارجی میتوانیم به تبادل دانش علمی بپردازیم و سطح دانش فعالان در این حوزه را بالا ببریم.

  رئیس هیئتمدیره انجمن سنگ گفت: یکی دیگر از اهداف مورد نظر در نمایشگاه امسال، شناخت ظرفیت استانهای محروم است، زیرا بسیاری از معادن در استانهای کمتر توسعه یافته است و برای مطرح کردن این استانها پاویونهای اختصاصی قرار دادهایم تا هر استان بتواند ظرفیت خود را در معرض نمایش قرار دهد. سیستان و بلوچستان،کردستان و لرستان از جمله استانهایی هستند که تاکنون حضور خود را در نمایشگاه اعلام کردهاند.

شفیعی افزود: یکی از مسایلی که نیاز به بررسی و بحث دارد، موانع توسعه این صنعت است. قطعاً این صنف مشکلاتی دارد و ما به عنوان پشتیبان این صنف وظیفه داریم جلساتی تشکیل دهیم تا با کمک مسئولین مربوطه بتوانیم مشکلات را برطرف کنیم، یکی از مزیتهای کشور ما سنگ است و سعی میکنیم نشستهای تخصصی، جلسات پرسش و پاسخ و... را تشکیل دهیم، زیرا یکی از سیاستهای اقتصادی دولت رونق تولید است و شاهبیت تولید، صادرات است.

 شفیعی در ادامه به سفر يک هيئت 14 نفره از تجار چيني براي سرمايهگذاري در زمينه فرآوري سنگ تزیيني به ايران خبر داد و افزود: با توجه به اينکه قيمت انرژي در ايران يک چهارم قيمت انرژي در چين است و با توجه به هزينههاي حملونقل و گمرکي، از سرمايهگذاران چيني خواستيم تا براي سرمايهگذاري در ايران اقدام کنند.

وي افزود: کشورمان با وجود حدود 1730 پروانه بهرهبرداري معدني در حوزه سنگهاي تزیيني که قريب به 1400 معدن آن فعال است و همچنين با وجود 6600 واحد فرآوري سنگ، فقط 250 ميليون دلار صادرات دارد، اما ترکيه با وجود 483 معدن فعال بيش از 5 ميليارد دلار سنگهای تزیيني فرآوري شده صادر ميکند.

 رئیس هیئتمدیره انجمن سنگ ایران ادامه داد: در حوزه سنگهای فرآوری شده فعالیت زیادی انجامنشده و حجم زیادی از سنگ استخراجی از معادن به صورت نیمه فرآوری صادر میشود. شفیعی توضیح داد: در سال 91 حدود80 میلیون دلار سنگ فرآوری شده از کشور صادرشده که 170 میلیون دلار نیز صادرات سنگ نیمه فرآوری شده داشتهایم.  همچنین حدود 16 میلیون و 100 هزار تن تولید سنگ تزئینی داشتیم که 600 هزار تن آن صادر شد و سهم کشور چین از خرید این سنگ 520 هزار تن بود.  

رئيس هیئتمدیره انجمن سنگ ايران نبود دانش فني و همچنين ماشينآلات تخصصي براي فرآوري سنگهاي تزیيني در کشور را مهمترین علت پايين بودن ميزان صادرات اين حوزه قلمداد کرد و گفت: به زودي واحدهاي درسي مختص فرآوري سنگهاي تزیيني در رشتههاي مرتبط دانشگاهي گنجانده میشود. ضمن آنکه مترصد راهاندازی دانشکده تخصصي سنگ در داخل کشور و دريافت بورسيه تحصيلي از ايتاليا در رشته سنگهاي تزیيني براي جوانان علاقهمند ايرانی هستيم.

وي افزود: قصد داريم طي 5 سال آينده صادرات سنگ را به 2 ميليارد دلار برسانيم که 50 درصد آن به سنگهاي فرآوري شده و 50 درصد هم به سنگهاي نیمه فرآوری شده اختصاص داشته باشد.