خرداد ماه به گیلوان سفر کنید

شمار نشریه : 185

گروه معماری دکوراسیون:روستای گیلوان در مرز استانهای اردبیل و گیلان، بین شهرهای خلخال و رشت قرار دارد. روستایی از توابع بخش شاهرود شهرستان خلخال که در ‏65‏ کیلومتری جنوب شرقی این شهرستان و 45 کیلومتری رشت واقع شده و در این روزهای خردادماه، طبیعت زیبا و آب و هوای لطیفی دارد.

روستای گیلوان از شرق به استان گیلان از جنوب به روستای علی آباد و ماد جولان، از باختر به روستای شال و از شمال به جنگلهای تالش متصل میشود. ارتفاع این روستای کوهپایهای از سطح دریا 1080 متر است و آب و هوای آن در زمستانها سرد و در تابستانها معتدل است.

گورستان باستانی روستا کشف شده در منطقه خانقاه گیلوان، نشانگر بومی بودن قوم گیلوان در این روستاست. مردم روستای گیلوان به گویشهای تاتی و تالشی حرف میزنند.

مزار مقدس امامزاده عین علی (ع) در دل باغات سیب و گردو و گیلاس و در بالای تپهای در خانقاه گیلوان قرار گرفته و برای رسیدن به این امامزاده باید از باغهایی که کوههای سرافراشته آن را در بر گرفته، گذشت.

معماری روستای گیلوان به دلیل استقرار در ناحیه کوهستانی، از دیگر روستاهای استان اردبیل متفاوت است. سقف خانهها گلی است و درهای ورودی و پنجرهها، برای جلوگیری از سرما کوچک انتخاب شدهاند. در ساخت خانههای قدیمی از مصالح بومی سنگ، ملات کاهگل و چوب استفاده شده است.

چشم‏انداز رودخانه پر آب گیلوان، ارتفاعات پیرامون روستا، جنگل‏های انبوه و سرسبز و هوای مهآلود، تصویری رویایی پیش روی گردشگران روستای گیلوان ترسیم میکند.

مراتع سرسبز و مزارع طلایی گندم، گرداگرد روستای گیلوان را در برگرفتهاند. باغ‏های انبوه و پربار میوه از دیگر جاذبه‏های طبیعی این روستاست. مراتع زیبای روستا همانند گردنبند زیبایی روستا را در میان گرفتهاند و درختان میوه و مزارع گندم جاذبههای آن را دو چندان کردهاند.

جاذبههای گردشگری روستای گیلوان:

 قلعه خشتی: این قلعه متعلق به دوران هخامنشیان در وسعتی حدود 6 هکتار ساخته شده است. به دلیل مرمت نکردن و کاوشهای غیر اصولی در این منطقه بخشهای اصلی قلعه از بین رفته است.

میرزا کوچک خان جنگلی: میرزا و یارانش پس از شکست نهضت به طرف کوههای گیلوان حرکت کردند ولی دچار بوران و توفان گردیده و سرانجام زیر ضربات خرد کننده سرما و برف در 11 آذر 1300، هنگامی که میرزا هوشنگ را به کول گرفته بود، از پای در آمدند. قبر میرزا کوچک خان به مدت 44 سال در قبرستان پایین روستای گیلوان بوده و طبق درخواست نوه میرزا در سال 1344 نبش قبر صورت گرفت.

گورستان باستانی گیلوان: در سال 1385 در حین خاکبرداری از جاده ماسال گیلوان با کشف بقایای مربوط به اسکلت، کاوشهای باستانشناسی در این منطقه شدت گرفت. فصل اول این کاوشها در منطقهای حدود 10 در 15 متر با کشف 15 اسکلت آغاز شد. همچنین در فصل چهارم این کاوشها، 4 گور باستانی متعلق به دوران مفرغ کشف شد.

صنایع دستی:مردم روستا به ویژه زنان، با بافت و تولید صنایع دستی مانند گلیم، جاجیم، شال و جوراب در بهبود وضعیت اقتصادی خانوار نقش مهمی ایفا میکنند.