هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   185   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

انباری‌های مخفی

همه افرادی که در واحدهای کوچک زندگی میکنند با مشکل جای دادن وسایل در کمد و کابینت مواجه میشوند. گاهی از کمبود جا، حتی زیر تختخواب هم تبدیل میشود به انباری وسایل کوچک. انباری این آپارتمان ها به قدری کوچک هستند که فقط میتوان کارتن و جعبه و صندوق وسایل خانه را در آنجا جای داد و برای چیدن وسایل دیگر،  جای اضافی ندارند.

باید درون واحد آپارتمان دنبال چاره گشت، اما چگونه و کجا را میتوان برای این منظور در نظر گرفت؟ ما در این مطلب ایدههایی داریم که شاید برایتان مناسب باشد و بتوانید از آنها بهره بگیرید.

1. در پشت فضایی که به عنوان اتاق غذاخوری انتخاب کرده و میز ناهارخوری را در آنجا قرار دادهاید، یک کابینت مناسب بگذارید تا هر چه ظرف و وسایل مخصوص صرف غذا را در آنجا نگهداری کنید. برای اینکه این کابینت وسط این فضا خیلی وصله ناجور به نظر نرسد، در بالای آن آینه نصب کنید تا همچون بوفه خودنمایی کند. اگر بودجهتان نمیرسد تا آینه بزرگ به اندازه طول کابینت خریداری کنید، دو یا سه آینه کوچک با قاب و طرح و رنگ یکسان خریداری کنید و آنها را در کنار هم روی دیوار نصب کنید.

از فضای روی کانتر این کابینت هم میتوانید برای چیدن وسایل دکوری یا هر وسیله دلخواه دیگر استفاده کنید. به همین سادگی، یک فضای ذخیره کاربردی، میز دکوری و حتی میز آرایش در اختیار خواهید داشت.

2. اگر کتاب و مجله و وسایل ریز و یادگاری زیادی دارید که کاربردی هم ندارند، اما به دور انداختن آنها تمایلی هم ندارید، میتوانید آنها را در کتابخانه بچینید. مسلماً اگر در فضای باز کتابخانه این کار را انجام دهید، چیزی جز یک بهریختگی سرسامآور حاصل نمیشود. بهتر است برای طبقههای کتابخانه خود باکسهای زیبایی که در فروشگاههای وسایل خانگی وجود دارند، تهیه کنید. البته در نظر داشته باشید که ابتدا به درستی و با دقت بالا، فضایی که میخواهید برای آن باکس خریداری کنید را اندازه بگیرید، سپس آنها را بخرید یا سفارش ساخت بدهید. سعی داشته باشید که همه فضای کتابخانه پوشیده نشود تا ماهیت اصلی  خود را از دست ندهد.

3. تا چند سال پیش، میزهای تلویزیون کابینتها و کمدهایی بودند که در زیر خود کشو یا طبقه داشتند و میشد انواع وسایل را درون آنها جا داد. در سالهای اخیر، برای جلوه و زیبایی بیشتر فضا و مدرن به نظر رسیدن، این میزها باریک و شیشهای و ساده شدهاند. حتی برخی افراد از پانل های دیواری استفاده میکنند و زیر تلویزیون هیچ میز و کشویی وجود ندارد. اما اگر آپارتمان کوچک و فضای انباری محدودی دارید، ترجیحاً میزی برای زیر تلویزیون خریداری کنید که کمد و کشو و قفسه داشته باشد. به این ترتیب میتوانید بسیاری از وسایل را در آنجا جای دهید. برای اینکه جلوه خوبی هم داشته باشد، رنگ آن را با رنگ دیوار یکسان انتخاب کنید.

4. در آپارتمان های کوچک باید از مبلمان و وسایل چندمنظوره بهره بگیرید. به عنوان مثال، از میزهایی که در زیر خود مکانی برای ذخیره وسایل دارند برای جلوی مبل استفاده کنید. به این ترتیب علاوه بر داشتن یک میز زیبا، یک انباری کوچک و مخفی هم دارید که بسیار کاربردی است. از این نوع میزها در فروشگاههای مبلمان به وفور یافت میشود.

5. یکی از معضلات جای کم، جای دادن کفشها در خانه است. جاکفشی که به اندازه کافی جا ندارد. کفشها هم به طور فصلی عوض میشوند و باید کفش فصلهای دیگر را در یک جایی که دم دست هم باشند، انبار کرد. برخیها داخل کمد دیواری را انتخاب میکنند و برخی دیگر، زیر تخت را. ما هم تخت را توصیه میکنیم. اگر پایه تخت بلند است، برای زیر آن سفارش ساخت یک طبقه سراسری بدهید و کفشها را بسیار مرتب و تمیز در آنجا بچینید. اگر دوست ندارید دیده شوند، لبهای چیندار برای روتختی خود بدوزید تا روی این فضا را بپوشاند.