هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   185   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آرامگاه بابا لقمان

گروه معماری ودکوراسیون: بنای مقبره شیخ لقمان سرخسی، از عرفای قرن چهارم هجری قمری و معاصر ابوسعید ابوالخیر و شیخ ابوالفضل سرخسی، از ابنیه باشكوه و مهم تاریخی است كه در سه كیلومتری سرخس واقع شده است. این بنا شامل گنبدی آجری با ایوانی بلند و تزئیناتی از آجركاری و گچبری میباشد.

مقبره لقمان بابا مربوط به سده ۸ ه.ق در ۳ کیلومتری شمال شهر سرخس واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۶۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آرامگاه لقمان، بنایی عظیم و آجری در منتهیالیه شمال شرقی ایران است.این بنای آجری در فاصله بسیار کمی از مرز ایران و ترکمنستان قرار دارد و پس از هزار سال، هنوز ابهت و صلابت خود را حفظ کرده و در میان تلهای خاکی بخشهای مخروبه ملحقات بنا گردنفرازی میکند. شباهت بسیار زیادی بین این بنا و آرامگاه سلطان سنجر سلجوقی وجود دارد.

این بنا شامل گنبدی دو پوشه آجری با ایوانی بلند است همچنین نوار کمربند مانندی قسمت مدور گنبد را از ساقه و دیواره آن که بر روی قاعده کثیرالاضلاعی قرار گرفته است، جدا میکند.در بدنه هر ضلع آن، روزنهای برای روشنایی درون گنبد تعبیهشده و تزئینات گچی، گچ بری و آجرکاری آن ممتاز است. درون تاقها مزین به نقوش هندسی لوزی شکل (برجسته و گود) میباشد. طول و عرض خارجی بقعه به ابعاد۷۰*۱۷۰و۴۰* ۲۶متر میباشد. ساختمان آن از دو بخش مربع شکل متصل به هم تشکیل شده است.ایوان ورودی بزرگ و مرتفعی در سمت شمال و آرامگاه که در وسط چهار ضلع داخلی آن تاق نماهایی ساخته شده است. بقعه دارای دوطبقه و طبقه دوم آن غرفه داراست. طرح چهارضلعی بنا در قسمت بالا به تعدادی تربنه به طرح هشتضلعی تبدیل شده که حجم چشمگیری را در نمای خارجی آن به وجود آورده و گنبد کم خیزی بر روی استوانه بنا گردیده است. نور داخل بقعه از چهار نورگیر مستطیل شکل در بدنه هشتضلعی تأمین میشود و تاق نماهای داخلی بنا با آجرکاری ظریف و طرحهای هندسی لوزی ساخته شده است.