هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   185   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

لوح مطبوعات

لوح مطبوعات"، نگاهی به اخبار مهم نشریات در دو هفته گذشته داشته و تلاش می کند تا با بازنشر رویدادهای مهم دو هفته گذشته، آن دسته از خوانندگان پیام ساختمان که مطالب دو هفته اخیر سایر رسانه ها را از دست داده اند، برترین های خبری را در این صفحه بخوانند.

آغاز طرح مسکن اجتماعی از تابستان امسال

ایران: دولت تابستان امسال طرح مسکن اجتماعی را که خیلیها آن را در حد شعار میدانستند، آغاز میکند. در طرح مسکن اجتماعی متوسط هر واحد مسکونی 50 متر است و برای خانوارهایی که فرزند دارند به 70 متر میرسد.

دستورالعمل جدید مسکن مهر

شرق: قائممقام وزیر راهوشهرسازی از پاراف دستورالعمل جدید نقل‌‌وانتقال مسکن مهر از سوی معاونان ذیربط و ارسال آن به دفتر وزیر راه برای ابلاغ خبر داد و گفت: در این دستورالعمل فضا گستردهتر شده و واحدهای نیمهتمام هم مجوز خریدوفروش دارند. 

تغییر شرایط احراز پیمانکاران و مشاوران

شهروند: برای امتیازدهی به مشاوران و پیمانکاران باید مبانی درستی طراحی شود تا در نهایت ساخت و توسعه پروژهها توسط شرکتهایی صورت گیرد که به لحاظ علمی و تخصصی و اجرایی در شرایط مناسبی باشند. علی نورزاد، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این خبر گفت: باید در شرایط احراز پیمانکاران و مشاوران و واگذاری پروژههای جدید به آنها مسائل و اصولی چون نوآوریها، آشنایی با فناوریهای نوین، دستاوردهای جدید و ماشینآلات پیشرفته مدنظر قرار گیرد.

بانک مسکن متهم به توقف تعمدی مسکن مهر 

شهروند: اختلاف بانک مسکن و مجریان طرح مسکن مهر به اوج رسیده و هر دو طرف یکدیگر را متهم به تخلف میکنند. سازندهها میگویند که بانک مسکن عملا تزریق نقدینگی را متوقف کرده آن هم از محل آورده نقدی مردم که به حساب بانک مسکن واریز شده. در سوی دیگر، بانک مرکزی میگوید مجری طرح مسکن مهر در پرند میخواهد از محل آورده نقدی مردم به صورت غیرقانونی برای عملیات روبنایی انجام دهد به همین علت تحویل اعتبار را متوقف کرده است.

تعبیه «استخر» در واحدهای مسکونی ممنوع

دنیای اقتصاد: سخنگوی کمیسیون عمران شورای شهر تهران با توجه به مشکل کمبود آب در شهر تهران پیشنهاد داد: شهرداری صدور مجوز برای ساخت استخر در ساختمانهای شخصی را متوقف کند. ساختمانهایی که در شمال شهر ساخته میشوند اکثرا دارای استخر هستند. این در حالی است که در حال حاضر منابع آبی شهر چه آب شرب و چه آبهای زیر زمینی باید حفظ و نگهداری شوند. 

پایه مالیاتهای بخش مسکن افزایش یافت

دنیای اقتصاد: قیمت منطقهای (ارزش معاملاتی) املاک بهعنوان پایه محاسباتی مالیات بر نقل و انتقال ملک، به روز رسانی شد. ارزش معاملاتی(قیمت منطقهای) املاک که بر مبنای آن میزان مالیات مربوط به نقل و انتقال ملک در زمان فروش تعیین میشود، پس از چند سال تغییر کرد تا با این به روز رسانی، میزان مالیات دریافتی از معاملات مسکن، با توجه به قیمت روز آپارتمانها، واقعیتر شود.

بلوک بتنی مقابل ساختمانهای مسکن مهر

جهان صنعت: در حالی از حدود 7 ماه پیش کلید برخی از واحدهای مسکن مهر در فاز 3 شهر پردیس به مالکان داده شده است که مسوولان این فاز با قراردادن یک بلوک بتنی در ورودی ساختمانها اجازه سکونت به مالکان را نمیدهند.

فاصله معماري از نياز مردم

جهان اقتصاد: معاون وزير راه و شهرسازي گفت: بين نيازهاي مردم و طراحان، معماران هميشه فاصلهاي وجود داشته که اين امر باعث ميشود در طراحيها و معماري آنچه براي مردم واقعي به شمار نميآيد براي هنرمندان يا معماران ايدهآل محسوب شود.‏

بحران کمبود آب تهران در تابستان

وطن امروز: صنعت آب معدنی ایران با وجود مشکلاتی که با آن روبهرو شده، آمادگی خود را برای تامین آب تهران در شرایط بحرانی اعلام کرده است. دبیر انجمن آبهای معدنی و آشامیدنی ایران گفت: این انجمن در نامهای به وزیر نیرو برای تامین آب مورد نیاز تهران و شهرهای بزرگ کشور در تابستان امسال در صورت به وجود آمدن شرایط بحرانی اعلام آمادگی کرده است.

«آمايش سرزمين» در 5 برنامه توسعه بدون اجرا

خراسان: رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: طرح آمايش سرزمين در پنج برنامه توسعه کشور آمده است اما هيچ گاه اجرايي نشد. «علي لاريجاني» افزود: بخشي از اجرا نشدن طرح آمايش سرزمين در برنامه هاي توسعه اي به خاطر سختي کار بوده و بخشي نيز به دليل بي توجهي.

هوشمندسازی کنتورهای برق از امسال

جامجم : مدیرعامل سازمان بهره وری انرژی ایران از اجرای فاز نخست نصب کنتورهای هوشمند در مناطقی از کشور بهصورت پایلوت خبر داد.حسین سجادی، اظهار داشت: زیرساخت، مطالعه و طرح های لازم برای اجرای هوشمندسازی کنتورهای برق تهیه شده است و فاز نخست این طرح را تا پایان شهریورماه امسال اجرا می کنیم.

با تنظيم قرارداد در دفاتر ثبت مخالفيم

آرمان: اتحاديه املاك با الزامي شدن ثبت پيشفروش مسكن در دفاتر ثبت اسناد مخالف است. حسام عقبايي گفت: ما اعلام كردهايم كه اگر در آييننامه پيش فروش مسكن تنظيم قرارداد پيشنويس براي مشاوران املاك ديده شده باشد مانعي ندارد ولي اگر پيشبيني تنظيم پيشنويس براي مشاوران املاك نشده باشد ما با آن مخالف هستيم و قابليت اجرايي هم پيدا نميكند.

موافقت بانک مرکزي با طرح جديد مسکن

رسالت: معاون اقتصادي بانک مرکزي از موافقت اين بانک با کليات طرح ايجاد صندوق پسانداز مسکن در بانکها که توسط وزارت راه و شهرسازي ارائه شده است، خبر داد و گفت: بانک مرکزي در مولفههاي سياست پولي در ابعاد مختلف تجديدنظر ميکند.

بازار آهن همچنان در تعليق

اعتماد: سايت ساعت 24 در گزارشي از ادامه تعطيلي بازار آهن كه از دوشنبه هفته گذشته به دليل اعتراض به قوانين دست و پا گير سازمان امور مالياتي بسته است خبر داده است و فعالان اين بازار توافقي كه سازمان امور مالياتي با اين اتحاديه داشته را قبول ندارند. يكي از فعالان بازار در اين مورد گفت: سازمان امور مالياتي سه سال است كه اين قول را به اتحاديه و فعالان صنف ميدهد اما ما به اين قانون معترض هستيم.

  افزایش 20 درصدی اجاره مسکن در یکسال

کار و کارگر: قائممقام وزیر راهوشهرسازی از پاراف دستورالعمل جدید نقل‌‌وانتقال مسکن مهر از سوی معاونان ذیربط و ارسال آن به دفتر وزیر راه برای ابلاغ خبر داد و گفت: در این دستورالعمل فضا گستردهتر شده و واحدهای نیمهتمام هم مجوز خریدوفروش دارند. 

هشدار به ارائه اسناد تخلفات به رسانه ها

عصر ایرانیان: مسئولان و مجریان مسکن مهر از نمایندگان مجلس فرصت چند ماهه خواستند تا با ارائه گزارشی ابهامات مورد نقد را رفع کنند. به گفته دهکردی نماینده مردم شهرکرد در مجلس اگر در فرصت باقی مانده ابهامات رفع نشود،  اسناد و مدارکی از تخلفات مسکن مهر موجود است که در اختیار رسانه ها قرار خواهیم داد.

زمین خواری در بوستان مادر

اسرار: رئیس کمیته مبارزه با زمین خواری کمیسیون اصل نودم مجلس با انتقاد از تخریب بوستان ها گفت: نهادهای نظارتی باید در مسئله تخریب بوستان مادر واقع در منطقه پنج شهرداری تهران ورود کنند و مانع از برج سازی در بوستان ها شوند.به گفته محمد حسین میرمحمدی گزارش هایی در رابطه با تخریب بخشی از بوستان مادر به کمیته مبارزه با زمین خواری کمیسیون اصل نودم مجلس ارائه شده است.

اعلام حقالزحمه بنگاههای املاک

کیهان: در قراردادهای خرید و فروش از میزان صد میلیون تومان اولیه مبلغ 550 هزار تومان و صد میلیونهای بعدی 250 هزار تومان اضافه بهعنوان کمیسیون به بنگاهها داده میشود. سرپرست کمیسیون تخصصی املاک درباره میزان کمیسیون بنگاهها اظهار کرد: کمیسیون مبلغی است که به صورت حقالزحمه از طرفین معامله به بنگاه تعلق میگیرد.