هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   184   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اولین کنفرانس بین المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی

برگزاری کنفرانسهای علمی تلاشی در راستای اقناع روحیه کاوشگری جامعه علمی برای کسب معلومات و اطلاع ازیافتههای جدید و تبادل نظر در عرصه دستاوردهای علم و دانش است. علاوه بر آن، برگزاری کنفرانسها به تجمیع تجربیات، تضارب آراء و اندیشههای پژوهشگران، اساتید، مدیران، خبرگان علمی و صنعتی  و سایر افراد، گروهها، سازمان در جهت کاربست دستاورهای جدید علمی در صنایع کمک شایانی می نماید، از اینرو “انجمن سرامیک ایران ” در نظر دارد با همکاری انجمن صنفی تولید کنندگان کاشی و سرامیک کشور و حمایت شرکتهای پیشرو در عرصه علم و صنعت،”اولین کنفرانس بین المللی کاشی،سرامیک و چینیبهداشتی ایران ” را  در تاریخ هشتم تا دهم آذر ماه 1393 برگزار نماید، با عنایت به جدید بودن موضوع، گستردگی زمینههای علمی و نیاز روزافزون به تبادل نظر و گسترش اندیشههای نو در زمینه کاشی و سرامیک، سعی دارد با برگزاری این کنفرانس بر تعالی هرچه بیشتر دستاوردهای علمی افزوده و با تطبیق اولویتهای پژوهشی با نیازهای موجود شرایط را برای ظهور و بروز پتانسیلهای عرصه صنایع داخلی تقویت نماید. برای اطلاع از کم وکیف برگزاری این کنفرانس پای صحبت دکتر فرهاد گلستانی فرد، عضو هیئت علمی دانشگاه علم وصنعت، رئیس انجمن سرامیک ایران و دبیر علمی این کنفرانس نشسته ایم.  با این گزارش همراه ما باشید:

پیام ساختمان:  ابتدا ازضرورت، نیازسنجی، و اهمیت برگزاری اولین کنفرانس بین المللی کاشی ، سرامیک و چینی بهداشتی بفرمایید؟

هم اکنون ایران چهارمین کشور تولید کننده کاشی و سرامیک در جهان است، مضاف بر این، ایران از سابقه بسیار طولانی و درخشان در این زمینه برخوردار است، علیرغم موفقیتهای چشمگیر تاکنون هیچ همایش علمی در کنار این صنعت نبوده است، در حالی که کشوری مانند تایلند با حجم تولید یک دهم محصولات ایرانی، دو کنفرانس علمی در این خصوص برگزار کرده است. بازار کاشی و سرامیک ایران محدود به چند کشور از جمله عراق، آذربایجان و چند کشور همسایه است؛ چرا در بازارهای اروپایی که کاشی ایرانی زبانزد خاص وعام است نتوانسته جایی باز کند؟!  دلیل آن  کمبود جایگاه تبلیغاتی و اطلاع رسانی در سطح جهان  و عدم حضور فنآوریهای نوین در این صنعت است؟! این دو رویکرد باعث شد این دو حوزه  یعنی  دانشگاه و صنعت، اندیشههایی برای برگزاری  این همایش غنی داشته باشند. این همایش تلاش 6 ماهه این دو حوزه  است که مطمئنآ بازخوردهای درخشانی چه در صنعت و چه در حوزههای علمی و دانشگاهی خواهد داشت .

پیام ساختمان: آیا سخنرانان کلیدی خارجی و داخلی در این همایش حضور خواهند داشت ؟

بله. از 10 شخصیت شاخص و سرشناس کشورهای ایتالیا، اسپانیا، استرالیا، ترکیه و برزیل به عنوان سخنرانان اصلی دعوت به عمل آمده و هر کدام از ایشان مقالههایی را برای این همایش ارسال کرده اند البته هر کدام از این افراد شاخص درزمینه  فنآوری و تولید در کشور خودشان مسئولیتهای اجرایی دارند و البته ما 10 سخنران ایرانی معتبر  از دانشگاه و بخش تولید هم داریم که  حضور این سخنرانان میتواند مشوق بزرگی برای حضور خارجیها، دانشجویان و تولید کنندگان باشد.

پیام ساختمان: موضوعات اصلی این کنفرانس شامل چه چیزهایی است ؟

«توسعه فرآیندها، محصولات و فناویهای جدید»، یکی از موضوعات این نمایشگاه است؛ جهان درگذر است و در این بین کشوری می تواند در تجارت و رقابت موفق باشد که بتواند پیشرودر تکنولوژیها و فنآوریهای جهانی باشد. تصاحب بازارهای اروپا و آمریکا نیازمند به روز شدن تکنولوژی و فنآوری های نوین  است. در حال حاضر برخی از کشورهای اروپایی میتوانند کاشیهایی در سطح بزرگ و ضخامت 3 میلی متر تولید کنند، در حالی که ایران در بهترین شرایط تولید کاشی در حدود 7 میلی متر را دارد که نسبت به کشورهای پیشرفته یک عقب ماندگی را نشان می دهد؛ « بهره وری،انرژی و توسعه پایدار» از دیگر موضوعات مهم این کنفرانس علمی است، همچنین بحث صرفه جویی در انرژی از مباحث بسیار مهم جهان است و کشوری می تواند در بازارهای جهانی به اقتدار برسد که توجه ویژهای به مبحث انرژی داشته باشد متاسفانه ایران یکی از پر مصرفترین کشورها درمصرف انرژی است که این مورد با تحقیقات علمی و البته به روز میتواند حل شود. موضوعات مهم دیگر «مواد اولیه و ماشین آلات «بازاریابی و استاندارد» که میتواند مقوله بسیار مهم در توسعه صنعت باشد، «محیط زیست و صنایع سرامیک» مقوله مهم دیگر است که برخی مواقع فراموش میشود.

پیام ساختمان:  آیا در کنار این کنفرانس، کارگاه های آموزشی هم دارید ؟

این کنفرانس همراه یک روز کارگاه آموزشی با  3تا 4 دانشمند خارجی خواهد بود که میتواند فرصت گران بهایی برای تولیدکنندگان و علاقمندان برای دیداری رو در رو باشد؛ مطمئنا این کارگاه گره گشای بسیاری از سوالات و مشکلات خواهد بود.

پیام ساختمان: لطفا توضیح کوتاهی  در خصوص بخشهای جنبی کنفرانس بفرمایید!

این همایش 2500 مترمربع فضای نمایشگاهی دارد که مطمئنآ به دلیل وسعت کم این فضا، معیارهای بسیاری در نظر گرفته می شود که از میان تولید کنندگان کاشی و سرامیک،  و همچنین تولید کنندگان چینی بهداشتی، اولویت بندی خواهد شد،مسئولیت این قسمت به عهده دبیراجرایی کنفرانس  مهندس بهنام عزیززاده است.

پیام ساختمان: .. و سخن آخر؟

امیدوارم این کنفرانس هر 2 سال یکبار به صورت متوالی برگزار شود و تبدیل به یک «برند» شود.  هم اکنون برند این کنفرانس  2014 ICTS نام گذاری شده است . بیشک این کنفرانس میتواند یکی ازموفق ترین و غنیترین کنفرانسها در تعامل صنعت و دانشگاه باشد، همچنین میتواند هشداری برای دولت باشد تا به فکر ارتقا و حمایت صنعتی باشد که جایگاه چهارم جهان را با تولید حدود 500 میلیون متر مربع و حدود 3هزار دانشجو در این رشته دارد .