هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   184   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قیمت مسکن از باکو تا تهران

كشور آذربايجان در شمال ايران و با کشورهای روسيه، گرجستان، ارمنستان، ايران و درياى خزر همسايه است. شهر باكو پايتخت و بزرگترین شهر آذربايجان در سواحل غربى درياى خزر واقع است و قدمت آن به بيش از هزار سال میرسد. این شهر به سه قسمت اصلى
 
Old town ، BoomtownوSoviet-built و 12 منطقه تقسيم میشود که در جنوب رشتهکوههای قفقاز و شمال رودخانه ارس در مجاورت درياى خزر واقع شده است. نرخ اجاره و قیمت مسکن در این کشور بسیار متعارف تر از ایران به نظر میرسد. متن زیر نگاهی دارد به قیمت مسکن  در پایتخت ایران و آذربایجان:

واحد مسکونی مبله با تمام وسایل مورد نیاز

دل فرح، کارشناس توریستی و جهانگردی به پیام ساختمان گفت: در کشور آذربایجان یک واحد مسکونی به صورت مبله و با تمام وسایل مورد نیاز مردم عرضه میشود؛ و کمتر واحدی پیدا میکنید که مانند ایران بدون وسایل عرضه شود . وی رنج قیمت یک ماه اجاره  یک واحد 50 تا 60 متری را 500 منات عنوان کرد و افزود: در این کشور چیزی به نام رهن وجود ندارد و میانگین کرایه ماهانه ،آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر700منات،آپارتمان یک خوابه غیر از مرکز شهر300 منات،آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر1500منات،آپارتمان 3 خوابه غیر از مرکز شهر850 منات است(هر منات جدید جمهوری آذربایجان معادل 4350 تومان و یا یک دلار و ۹۰ سنت است)، وی در این خصوص افزود :البته هر چه خانه نوساز و وسایل خانه مدرن تر و سالم تر باشد اجارهها بیشتر میشود .

بالای شهر و پایین شهر وجود ندارد

عباسی کارشناس توریست درباره رنج قیمت مسکن در بالای شهر و پایین شهر باکو به پیام ساختمان گفت:   باکو چیزی به عنوان بالاشهر و پایین شهر ندارد اما هر قسمت از باکو که قدیمی تر باشد، واحدهای مسکونی گران تر هستند. وی در مورد اجاره روزانه آپارتمان در باکو گفت : آپارتمان یک خوابه 50 منات ،آپارتمان 2 خوابه 60 منات برای4 نفر،آپارتمان 3 خوابه 80 منات برای 5 نفر،آپارتمان 5 خوابه 120منات برای 7 نفر قیمت دارد. البته قیمت روزانه این آپارتمان ها با این میزان به دلیل مبله بودن و قرار داشتن در خیابانهای معروفی چون نریمان ،  28 may، خیابان ساحل، بازار تارگوی و حیدرعلیافسرا که از بهترین و آرامترین خیابانهای باکو است ،میباشد و در خیابانهای پایین تر این هزینهها کاهشیافته و گاهی به نصف میرسد.

خرید املاک با پرداخت 30 درصد قیمت

ملک جلالی پور که خود را کارشناس مسکن در باکو معرفی میکند در خصوص رنج قیمت مسکن در آذربایجان به پیام ساختمان گفت : قيمت واحدها از مترى 600 تا 900 هزار تومان است و واحدهاى آماده تا سقف 80 درصد وام بانكى دارد. وی افزود: از مزایای خرید مسکن در باکو صدور سند قطعی و ارزش افزوده ساليانه 200 درصد است ، ضمن اینکه امکان خرید املاک تنها با پرداخت 30درصد از قیمت ملک ( با اخذ تسهیلات بانکی از کشور آذربایجان) وجود دارد.

ارزانی زمین تعادل نسبی یک عرضه و تقاضا

محمدی،کارشناس مسکن در پاسخ به این سؤال که آیا نرخ اجاره و خرید مسکن در باکو کمتر از تهران است؟ به پیام ساختمان گفت: هم اکنون یک واحد مسکونی50 متری در هفتتیر با یک اتاقخواب و بدون آسانسور با رهن 18 میلیون و ماهی 500 هزار تومان اجاره داده میشود در حالی که یک واحد 50 متری در برخی از نقاط آذربایجان در ماه  30منات عرضه می شود. وی افزود: قیمت اجاره در باکو نسبت به تهران تفاوت زیادی ندارد اما خرید و فروش در آنجا به دلیل ارزانی زمین و تعادل نسبی بین عرضه و تقاضا بسیار پایین است؛ به عنوان مثال قیمت یک واحد مسکونی در مناطق متوسط تهران کمتر از 400 میلیون تومان نیست درحالیکه با این 400  میلیون میتوان در خیابان نریمان شهر باکو یک واحد مبله و شیک خریداری کرد. محمدی خاطرنشان کرد: در باکو حضور دلالها در خرید و فروش پر رنگ نیست درحالیکه در کوچه پس کوچههای تهران اگر قیمت زمین امروز با دیروز متفاوت است رد پای مشاوران املاک دیده میشود .