سوپرماركت نفتي، پمپ‌بنزین ز یرپله‌ای

شمار نشریه : 158

گروه تاسيسات: کسری جایگاه‌های بنزین و«سي.ان.جي»به یکی از چالش‌های شهروندان ساکن پایتخت تبدیل شده است.اين مشكل بي ارتباط با افزایش تعداد خودروها در تهران و برخی از کلانشهرهای کشور نيست. در حال حاضر کمبود جایگاه بنزین به خصوص در هسته مرکزی شهر تهران به وضوح مشهود مي‌باشد.از طرف ديگر، وجود برخي محدوديت‌ها از جمله گراني زمين سرمايه‌گذاران اين بخش را به سمت بازارهاي مسكن سوق داده است. حتي در خبرها تخريب برخي از جايگاه‌ها به دليل توسعه شهري و احداث بزرگراه‌ها را هم داشتيم. با اين حال، معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از برنامه‌ریزی برای ساخت جایگاه‌های جدید مقیاس کوچک سوخت در تهران و برخی از کلانشهرهای کشور خبر مي‌دهد. بر اين اساس و با تكيه بر رعایت تمام استانداردها امکان ساخت جایگاه‌های بنزین «تک تلمبه‌ای» در دستور کار قرار گرفته است. علیرضا رجب‌پور، درباره جزئیات راه‌اندازی جایگاه‌های مقیاس کوچک سوخت،گفت: با توجه به افزایش ارزش افزوده زمین در برخی از کلانشهرهای کشور مانند تهران، طراحی،ساخت،نصب و راه‌اندازی جایگاه‌های مقیاس کوچک سوخت در کلانشهرها در دستور کار قرار گرفته است.همچنين مذاکراتی با شهرداری و برخی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای ساخت جایگاه سوخت انجام شده كه هدف‌گذاري اصلي، احداث جایگاه‌های تک تلمبه‌ای مي‌باشد.

رجب‌پور تصريح كرد: این جایگاه‌هاي کوچک سوخت در ترمینال‌های مسافربری، پایانه‌های تاکسیرانی، توقفگاه‌ها، مجتمع‌ها و شهرک‌های مسکونی روباز کارآیی دارد و حتي در برخی از کشورها ساخت جایگاه‌های بنزین بسیار کوچک و به اصطلاح«زیرپله‌ای»هم انجام شده است.

وی یادآورشد: با ساخت جایگاه مقیاس کوچک امکان کاهش هزینه ساخت جایگاه بنزین، گازوئیل و حتی سی.ان.جی در کلانشهرهای کشور فراهم می‌شود.ضمن اينكه در تمام مراحل ساخت و نصب این مجاری عرضه سوخت تمام استاندارد و الزامات بهداشت،ایمنی و محیط زیست به طور کامل رعایت خواهد شد.

معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ادامه داد:جایگاه‌های کوچک عرضه سوخت در زمین‌هایی به وسعت 100 مترمربع در تهران و کلانشهرهای کشور ساخت و راه‌اندازی خواهند شد.در همين خصوص، با هماهنگی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و بانک‌ها امکان ارائه تسهیلات بانکی و مالی به سرمایه گذاران خصوصی فراهم شده است.به گفته رجب‌پور،هزینه تاسیسات و تجهیزات جایگاه‌های کوچک سوخت حدود 200 میلیون تومان است اما هزینه زمین به ارزش افزوده آن در نقاط مختلف هسته مرکزی و یا حاشیه شهرها بستگی دارد.

گفتني است؛با افزایش تعداد خودروها در تهران و برخی کلانشهرهای کشور، کسری جایگاه‌های بنزین و سي.ان.جي به یکی از چالش‌های شهروندان تبدیل شده است.نتایج انجام مطالعات و پایش منطقه‌ای در سطح هسته مرکزی شهر تهران نشان می‌دهد که پایتخت با کسری بیش از 100 باب جایگاه بنزین و سي.ان.جي روبه رو است.از سوی دیگر افزایش چندین درصدی قیمت زمین به ویژه در چند سال اخیر رغبت و انگیزه سرمایه‌گذاران را برای ساخت و احداث یک جایگاه بنزین یا سي.ان.جي در مناطق مختلف شهری تهران کاهش داده است. در حال حاضر نزدیک به 5 هزار باب جایگاه بنزین، گازوئیل و سي.ان.جي در استان‌های کل کشور طراحی،ساخت، نصب و راه اندازی شده که از این میان تنها 10 درصد جایگاه‌های سوخت کشور در تهران قرار گرفته‌اند.این در حالی است که هم اکنون بخش عمده‌ای از خودروهای کشور در استان تهران تردد می‌کنند اما با وجود افزایش روز افزون تعداد خودروها ساخت جایگاه‌های سوخت و سي.ان.جي بسيار آهسته است.آمارهای رسمی نشان می‌دهد؛ طي دو سال اخیر در مجموع 76 جایگاه جدید بنزین و گازوئیل در استان تهران راه اندازی و یا در مرحله ساخت قرار گرفته است،ضمن آنکه در هسته مرکزی شهر تهران هم 167 جایگاه بنزین تاکنون راه‌اندازی شده است.

نفت را از سوپرمارکت‌ بخريد!

شواهد نشان مي‌دهد؛ كمبود عرضه سوخت و ساير فرآورده‌هاي نفتي تنها مختص مناطق شهري نيست،بلكه روستاها هم از چنين مشكلاتي رنج مي‌برند. بنابراين شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی سوپرماركت‌هاي عرضه نفت را در دستور كار قرار داده است. معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در اين خصوص گفت: با مشارکت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و تعاونی‌های روستائی سراسر کشور راه‌اندازی سوپرمارکت‌های نفتی در استان‌های مختلف کشور آغاز شده كه در راستاي توسعه شبکه‌های گازرسانی در کشور و کاهش مصرف نفت سفید،این سوپرمارکت‌ها جایگزین فروشندگی‌های سنتی سوخت شده‌اند. به زودی تعداد کل سوپرمارکت‌های نفت کشور از مرز 230 مرکز عبور می‌کند. علیرضا رجب پور افزود: در این فروشگاه‌ها علاوه بر نفت سفید،انواع فرآورده‌های نفتی همچون بنزین با اکتان‌های مختلف،گازوئیل،نفت سفید،گازمایع،انواع روغن‌های صنعتی و لوازم یدکی خودروها عرضه می‌شود. با راه‌اندازی این سوپرمارکت‌های نفتی علاوه بر افزایش خدمات‌رسانی در عرضه و توزیع انواع سوخت مایع، کارآیی و حاشیه سود اقتصادی این فروشندگی‌ها افزایش مي‌يابد.وي تاكيد كرد: تاکنون با سرمایه‌گذاری شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بیش از 155 سوپرمارکت نفتی در سراسر کشور به بهره‌برداری رسیده و در حال حاضر مراحل اجرایی و قانونی راه‌اندازی 80 سوپرمارکت نفتی دیگر در دستور کار قرار دارد.این سوپرمارکت‌ها با اولویت مراکز روستايی در حال نصب و راه اندازی است.در این مجاری، عرضه انواع فرآورده‌های نفتی همچون طرح‌‌‍‌هائی به منظور ارائه انواع خدمات خودرویی دیده شده است. معاون بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت:هم‌اکنون تمام صاحبان این سوپرمارکت‌های نفتی از راه‌اندازی این مجاری عرضه و سود اقتصادی آن رضایت کامل دارند.ضمن اينكه با راه‌اندازی این مراکز جدید، واحدهای سنتی توزیع نفت سفید از چرخه سرویس دهی به تدریج خارج می‌شوند.