لایحه جدید افزایش سرمایه گذاری در کوبا

شمار نشریه : 184

به تازگی لایحه ای توسط مجمع ملی کوبا به ثبت رسیده که به واسطه آن تعداد سرمایه گذاران خارجی تا 100 درصد در املاک مسکونی و تجاری و چندین بخش دیگر افزایش می یابد.

هدف از این لایحه رشد تولید ناخالص راکد در کوبا بوده که به احتمال خیلی زیاد تا پایان ماه ژوئن به مرحله اجرا میرسد.

بر اساس این لایحه به سرمایه گذاران خارجی اجازه خرید املاک و مستقلات مسکونی داده شده و به منظور آن میزان مسکن ، ادارات و گردشگری در کوبا افزایش می یابد. جدا از املاک و مستقلات به افراد خارجی این اجازه را خواهند داد تا در تمامی بخشها از جمله بهداشت ، آموزش و پرورش و نیرهای مسلح  نیز سرمایه گذاری کنند. خارجی ها قادر به ایجاد شرکتهای 100 درصد خارجی و همچنین سرمایه گذاری های مشترک و توافق نامه های عامل با تعاونیهای خصوصی هستند. علاوه بر آن باتوجه به جزئیات لایحه، در چاپ رسانه های محلی میتوانند با شرکتهای دولتی نیز همکاری کنند.

به گفته هماهنگ کننده ارشد قوه مقننه اقتصاد کوبا بمنظور دستیابی به نرخ رشد 7 درصد ، هر ساله به بیش از 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی بخصوص در بخش مسکن نیاز دارد. پس از به اجرا در آمدن قانون، دولت موظف است که در مدت 60 روز تکلیف سرمایه گذاران خارجی را با تصویب و یا تکذیب آن مشخص کند. به موجب این لایحه نظارت سر سختانه دولت و اداره مالیات کاهش یافته و حمایت بسیار زیادی از سرمایه گذاران خارجی خواهد شد.این لایحه قصد دارد تا نقاط منفی برای سرمایه گذاران خارجی را از بین ببرد چرا که کاغذ بازیهای اداری، فساد مالی،  نقض موافقت نامه در سرمایه گذاریهای مشترک، عدم پرداختی به سرمایه گذاران و اقتصاد ضعیف برخی از دلایل دلسردی آنان بشمار میرود.اقتصاد دان سابق بانک مرکزی کوبا، پاول ویدال می گوید که این حرکت آخرین فرصتمان برای نزدیکتر شدن به اهدافمان میباشد.