هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   184   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آقای رئیس جمهور" پیگیری لحظه‌ای" فراموش نشود

رئیس جمهور محترم بر خلاف رئیس دولت دهم که اولویت را به سفرهای استانی داده بودند، سفرهای مهم خود را از وزارتخانههای با اهمیت و اولویت دار شروع کردهاند. دکتر روحانی که بیست و هشتم بهمن سال گذشته، در اولین سال ریاست جمهوری خود به صورت سر زده از وزارت نفت بازدید میکردند با توجه به اهمیت انرژی به عنوان یکی از مولفههای قدرت ملی هر کشور در تعامل با دنیا، خطاب به مسئولان، مدیران نفت و گاز کشور بر تلاش همگانی برای تربیت و استفاده از نیروی انسانی متخصص در راستای توسعه و بهره برداری از پتانسیلهای موجود تاکید نموده و استفاده از ظرفیت تولید نفت را به نوعی برابر با قدرت ایران قلمداد کردند.

همچنین رئیس جمهور محترم، در هیجدهم فروردین سال ۱۳۹۳ در جمع وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت نیرو حضور یافتند و با اشاره به جایگاه و اهمیت دو عنصر حیاتی «آب و برق» در زندگی مردم و آبادانی و توسعه کشور بر ضرورت برنامه ریزی، مدیریت صحیح، استفاده از توانمندیهای نیروی انسانی و بخش خصوصی در راستای عملیاتی نمودن اصل ۴۴ قانون اساسی، با نگاهی به چشم انداز ۱۴۰۴ بر توسعه بیشتر این بخش و بکارگیری ظرفیتهای موجود در آن تاکید نمودند.

رئیس جمهور در این نشست، ضمن هشدار به ریشهای شدن چالش آب در کشور بر ضرورت صرفه جویی در مصرف و مراقبت همیشه از منابع آبی اشاره نمودند و با مهم قلمداد کردن نقش مدیریت آب در کشور، نسبت به برنامه ریزی بلند مدت برای اقتصاد جمعیت ۱۵۰ میلیونی در دهههای آینده برای حفظ منابع و ظرفیت آبی به مدیران و مسئولان این بخش اعلان آمادگی کردند. اما رئیس جمهور محترم در آخرین سفر از سفرهای وزارتخانهای خود با حضور در وزارت خانه مهم و عریض و طویل راه و شهرسازی که پس از طی یک دوره وزارتی کماکان عدهای معتقد به جدایی «وزارت راه» از «وزارت مسکن و شهرسازی» هستند- از مرکز پایش و کنترل متبوع این وزارتخانه بازدید کردند. دکتر روحانی که برای بررسی وضعیت زیر ساختهای کشور در بخشهای شهرسازی، راه، مسکن و حمل و نقل در این وزارتخانه حضور یافته بودند، پیگیری لحظهای اوضاع و فعالیتهای وزارتخانه راه و شهرسازی را اقدامی بسیار ارزشمند شمردند. همچنین ایشان «راه و شهرسازی» را یکی از وزارتخانههای تاثیر گذار و با اهمیت خواندند که میتواند با آماده کردن زیر ساختها در حوزههای متعدد و زیر مجموعههای خود به ایجاد اشتغال، تحول و تحقق «سال رونق اقتصادی» کمک کند. دکتر روحانی در این بازدید، با اشاره به لزوم نظارت بر توسعه شهرها و کیفیت ساخت و ساز مسکن کشور، نسبت به فعالیت و حضور شرکتهای خصوصی کشورمان در کشورهای همسایه برای مشارکت در ساخت با توجه به توانمندیها و ظرفیتهای شرکتهای داخلی نیز تاکید نمودند.

اهمیت حضور رئیس جمهور محترم در وزارتخانه راه و شهرسازی زمانی مضاعف میشود که ارتباط بیش از ۱۲۰۰ حرفه با صنعت ساختمان را هم به اهمیتهای بر شمرده رئیس جمهور اضافه نماییم. پس اگر به خوبی دریافته شود که وزارتخانه راه و شهرسازی چه توان قابل توجهی برای کمک به اقتصاد کشور دارد و در یابیم که چرا رئیس جمهور "پیگیری لحظهای" اوضاع و فعالیتهای آن وزارتخانه را بسیار ارزشمند دانسته اند، همه- هم خود مجموعه دولت و هم بخش خصوصی- باید بیش از پیش برای رونق بخشیدن به این بخش بکوشند تا «سال رونق اقتصادی» مطمح نظر رئیس جمهور هم محقق و شکل واقعیت به خود بگیرد.

اما اینکه چگونه باید به دغدغههای رئیس جمهور و بیش از ۱۲۰۰ حرفه مرتبط با صنعت ساختمان توجه شود، اگر به گزارش هفته گذشته سخنگوی محترم قوه قضائیه به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در آخرین روز کاری مجلس گریزی بزنیم که به موضوع مهم «بدهکاران بانکی» نیز اشاره کردند، همچنین توجهی داشته باشیم به رقم بیش از ۸۲ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی و سهمی که این رقم میتواند در رونق بخشی به صنعت ساختمان ، در صورت بازگشت بدهیها و معوقات و بکارگیری آنها در ساخت و ساز داشته باشد میتوان بیشتر به نقش صنعت ساختمان در تحقق سال رونق اقتصادی پی برد.

اگر این آمار را که در بیش از ۲ میلیون و یکصد هزار واحد مسکن مهر و به اقوالی حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان منابع مالی تزریق شده، بپذیریم با فرض به کارگیری ۸۲ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی در این بخش، میتوان ساخت بیش از چهار میلیون و دویست واحد مسکونی مانند مسکن مهر را عملیاتی دانست که هم به خانه دار شدن حدود چهار میلیون جمعیت مستاجری -که هر ساله به خصوص در فصول گرم بهاری و تابستانی به خاطر جابجایی تنشان میلرزد - کمک خواهد کرد، هم با اشتغال زایی در این بخش از بیکاری فارغ التحصیلان مهندس ساختمانی، کاردانی و کارگری جلوگیری خواهد نمود، هم با ایجاد اشتغال در این بخشها واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی رونق خواهند گرفت که منجر به راه اندازی کارخانههای متوقف شده به علت رکود میشود و هم با رونق این بخش، حدود ۴۰ تا پنجاه درصد چرخ اقتصاد کشور به گردش خواهد آمد که همه این موارد، موجب کاهش نرخ تورم و بازگشت ثبات و رونق به اقتصاد کشور خواهد شد. پس از رئیس دولت تدبیر و امید، امید می رود "پیگیری لحظهای" اوضاع و فعالیتهای وزارتخانه راه و شهرسازی را که خود اقدامی بسیار ارزشمند توصیف کرده اند، فراموش نکنند.

قادر نصیری