هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   158   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساخت و ساز خشک

ساناز محمدی *

امروز برای معرفی سازه های جدید به عنوان جایگزین سازه های فلزی یا بتنی رایج، تلاش هایی صورت گرفته و هدف اصلی آن نیز استفاده از تکنولوژی روز و انتخاب سازه ای مناسب و متکی بر تکنولوژی برای رسیدن به کیفیت مطلوب و صرفه جویی در وقت و هزینه می‌باشد.

به گفته معاون وزیر مسکن و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن؛ "احداث سالیانه یک میلیون واحد مسکونی در برنامه 20 سال آتی کشور می‌تواند تامین کننده اسکان شهری ما در پایان برنامه باشد" اما رسیدن به این مهم مستلزم وجود زیرساخت های قوی و برنامه ریزی شده و رفع مشکلات موجود می‌باشد.

مشکلات کنونی ساخت و ساز در کشور عبارتند از: 1- کندی پیشرفت اجرایی پروژه‌ها به دلیل روش های ساخت و ساز سنتی 2- کیفیت پائین ساختمان‌ها به دلیل گرانی هزینه نظارت 3- اقتصادی نبودن پروژه‌ها به دلیل طول عمر پائین ساختمان‌ها 4- گرانی مسکن و ساختمان به دلیل ناتوانی سیستم عرضه روش سنتی در برابر افزایش روز افزون تقاضای ساختمان.

در این رابطه متخصصان ساختمان و مسکن کشور، استفاده از تجارب کشورهای پیشرفته، صنعتی کردن تولید مسکن، بهره گیری از قطعات صنعتی پیش ساخته ساختمانی، استفاده از مصالح صنعتی نوین و پیش ساخته را به عنوان راهکارهایی برای حل مشکلات ساخت و ساز ارائه کرده اند، لیکن ما در اینجا انتخاب تکنولوژی متناسب با نیازها و وضعیت جغرافیایی و امکانات موجود کشور و استفاده از این تکنولوژی روز پیشرفته را پیشنهاد می‌کنیم و به معرفی مصالح همگام با دانش روز دنیا و قابل استفاده برای تمام ساختمان‌ها می‌پردازیم:

یکی از راهکارهای رفع مشکلات ساختمان سازی، کنار گذاشتن ساخت و ساز سنتی یا پوشش تر می‌باشد و شامل دیوارهای نما و داخلی اکثر ساختمان هایی می‌شود که از مصالح سنگین (بلوک، آجر، سنگ، ...) و ملات ساخته شده اند. این مصالح معایب بسیاری از جمله: 1- وزن بسیار زیاد 2- کند بودن عملیات ساخت 3- ضایعات زیاد و پرت مصالح 4- ایجاد آلودگی و گرد و خاک در هنگام ساخت و تخریب 5- عدم کنترل کیفیت مصالح متصل کننده (ملات) در زمان ساخت 6- اتصال ضعیف و احتمال ریزش هنگام زلزله و افزایش خسارات مالی و جانی، را به همراه دارد.

برای مقابله با این معایب و رفع آنها می‌توان ساخت و ساز مدرن یا پوشش های سبک و خشک را جایگزین نمود. امروزه نوع جدیدی از دیوارپوش‌ها به بازار عرضه شده که بر روی سازه فلزی گالوانیزه نصب شده و نقش دیوار را در تمامی کاربردها اعم از داخلی ، خارجی ، سقف داخلی و خارجی و .. برعهده می‌گیرد و جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی می‌باشد. با بهره گیری از این دیوار پوش‌ها کلیه عملیات و مصالح نازک کاری مانند گچ و خاک و اندود گچ سفید حذف می‌گردد.

این پوشش‌ها اغلب از جنس فایبر سنمت (Fiber cement) و نسل جدیدی از مصالح می‌باشند. دیوارپوش های خشک دارای خصوصیات فراوانی هستند که عبارتند از: - سبک بودن 2- سرعت در نصب و در نهایت صرفه جویی در زمان 3- فرآیندی تمیز و عاری از گرد و خاک 4- مقرون به صرفه اقتصادی به دلیل سبکی، دوام و حمل و نقل آسان و نصب سریع 5- طراحی انعطاف پذیر 6- ایمن در برابر زلزله به دلیل وزن سبک و سیستم های نگهدارنده مناسب

- مقاوم در برابر رطوبت، حریق، ضربه و حشرات و مواد شیمیایی 8- فاقد آزبست یا هرگونه مواد زیان آور 9- ایجاد آلودگی های زیست محیطی 10- ایمنی، پایداری و دوام قابل توجه.

این پوشش‌ها به عنوان نمای خارجی، پارتیشن، سقف، کف، زیرسازی پشت بام، پوشش ستون سقف کاذب و ... استفاده می‌شوند و قابل پوشش با کاغذ دیواری، کاشی، سرامیک، موزائیک، رنگ، کامپوزیت های آلومینیومی و تمامی پوشش های رایج در ساختمان هستند ، اما اسکلت مورد استفاده برای این نوع مصالح فولاد سرد نورد شده است که فرآیند تولید آن در کارخانه در سه مرحله انجام می‌گیرد: 1- تولید ورق های گالوانیزه 2- برش ورق‌ها به عرض های مورد نیاز 3- تولید پروفیل های نورد سرد از ورق های گالوانیزه با اتصالات اتوماتیک.

پروفیل های ساخته شده در کارخانه به کارگاه محل می‌روند و با توجه به تولید و برش دقیق پروفیل‌ها در کارخانه تنها با مونتاژ آنها و بدون هرگونه عملیات اضافی، سازه اصلی ساخته می‌شود. این سازه های فلزی پیش ساخته با هرگونه کاربردی اعم از مسکونی، اداری، تجاری، اسکان های روستایی، اسکان های اضطراری، سالن های صنعتی و ورزشی و ... سازگارمی باشند.

مزایای فنی این سیستم به این شرح است: مقاومت در برابر زلزله، حذف خطاهای انسانی در زمان اجرا، دقت بسیار بالا در زمان تولید قطعات اسکلت، استفاده از فولاد گالوانیزه با کیفیت برتر، آماده سازی همزمان زیرسازی های تاسیسات و نصب دیوارها توام با نصب اسکلت، امکان اجرای پروژه در کلیه فصول سال و در شرایط جوی مختلف، امکان اجرای ساختمان با کمترین امکانات در دورافتاده ترین مناطق به صورت فریم های آماده، نظارت آسان بر انجام کار در پروژه های بزرگ به دلیل پیش ساختگی قطعات، استفاده از اتصالات اتوماتیک و پیچی، بسته بندی متراکم و هزنیه حمل کمتر و دارای گواهینامه فنی متعدد از موسسات معتبر بین‌المللی.

اما جنبه دیگری که از ملاحظات مهم و پروژه ای به حساب می‌آید، جنبه اقتصادی آن می‌باشد .این سازه همچنین از مزایای اقتصادی بسیاری مانند: 1- صرفه جویی

چشمگیر در مصرف فولاد در ساختمان 2- کاهش قیمت تمام شده به علت تامین فولاد مصرفی از داخل 3- کاهش قابل توجه وزن کل ساختمان (حدوداً 50 درصد) 4- کاهش متناسب حجم فونداسیون 5- افزایش عمر مفید ساختمان مطابق با استانداردهای جهانی (بالای 50 سال) 6- عایق بودن ساختمان و صرفه جویی قابل توجه در مصرف انرژی 7– برگشت سریع سرمایه به دلیل کاهش زمان اجرای پروژه‌ها 8- کاهش قابل توجه هزینه های پرت سایر مصالح ساختمانی 9- حجم تولید بالا و تامین کننده مطمئن اسکت برای پروژه های بزرگ ساختمانی، برخوردار است،.

حال با وجود این همه مزایای اقتصادی و فنی، اینکه آیا این نوع سازه‌ها و مصالح نباید به طور کلی جایگزین روش های سنتی ساختمان سازی در کشور شوند؟ قضاوت با شماست.

*دانشجوی مهندسی تکنولوژی معماری