هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   184   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نكاتي براي دارندگان كولرهاي گازي

كولر گازي كالايي است كه در ايران نسبت به كولر آبي كمتر استفاده ميشود. شايد مصرف بالا و گرانتر بودن آن عواملي است كه باعث شده به جز مناطق گرم جنوبي كشور اين كالا كاربرد كمتري در مناطقي معتدلتر كشور داشته باشد. در استفاده از اين محصول هم مانند هر كالاي ديگري نكاتي براي بهينهتر مصرف كردن وجود دارد كه استفاده كنندگان بايد رعايت كنند.

مصرف بهينه كالا

يك كولرگازي قطعاً براي مكاني بسته توليد شده است يعني بايد استفاده كننده پنجره و يا درب منزل را خود را باز نگذارد چون سرماي توليد شده توسط دستگاه به هدر مي رود و در نتيجه دستگاه بايد بيشتر كار كند و هرگز ترموستات دستگاه اتومات عمل نميكند و مصرف برق شما افزايش خواهد داشت و موجب نارضايتي شما گرديده است. دليلش آنست كه وقتي در باز باشد و سرما بيرون برود كمپرسور بيوقفه كار ميكند و برق را مصرف كرده در نتيجه دستگاه آسيب مي بيند. عمدتاً  ساكنان منازل اين مورد را رعايت كرده ولي مشتریان بخش تجاری بنا به دلايلي رعايت نمي كنند، بايستي دنبال چاره باشند تا خود راحت تر باشند که برای این منظور می توان از پرده هوا استفاده کرد. لازم به ذكر است كه شركت ها وقتي ببينندكه مصرف كننده موارد بالا را رعايت نكرده يا نمي كند از ارائه خدمات گارانتي خودداري كرده چرا كه آنها دوست ندارند ضرر شما را بدهند و آن ضرر احتمالاً سوختن كمپرسور دستگاه خواهد بود.

تنظيم دما

 دارندگان دستگاهي دو كاره كه قابليت توليد سرمايش و گرمايش را با هم دارد بهتر است در زمستان ريموت كنترل خود را در دماي ۲۲تا ۲۵ درجه و در تابستان بين 20 تا 22 درجه تنظيم كنند تا بهترين عملكرد دستگاه را مشاهده كنند. طول عمر دستگاه در دماي ۲۲درجه افزايش خواهد كرد چرا كه اتوماتيك عمل مي كند و همچنين اين دماي مورد نياز بدن انسان در تابستان همين درجه خواهد بود.

تنظيم فيلتر

هر ماه بايد فيلترهاي پانل داخلي دستگاه خود را درآورده و بشوييد و پس از خشك شدن مجدداً داخل دستگاه  قرار دهيد.اين كار كمك مي كند كه از قدرت دهش كولر كم نشود و سرمايش مطلوبي را داشته باشد . همچنين سرويسكار شركت بايد هر ساله واحد بيروني (كندانسور- كمپرسور ) و اواپراتور پانل داخلي را تميز كند و گاز دستگاه و عملكرد آن را بررسي كند. اين كار خيلي ضروري است و هرگز به خاطر هزينه آن كوتاهي نكنيد.

ظرفيت كولر

 ظرفیت های پیشنهادی برای یک محیط خانگی با شرایط مطلوب ساختمانی  با رعایت قوانين مبحث 19 ساختمان چنين است:

اسپلیت دیواری 9 هزار  بی تی یو مناسب برای 10-15 متر مربع  است؛ اسپلیت دیواری 12 هزار  بی تی یو مناسب برای 20-30 متر مربع خواهد بود؛ اسپلیت دیواری 18 هزار  بی تی یو مناسب برای 40-45 متر مربع است؛ اسپلیت دیواری 24 هزار بی تی یو مناسب برای 60-50 متر مربع و  اسپلیت دیواری 30 هزار بی تی یو مناسب برای 60-80 متر مربع و همچنين اسپلیت دیواری 36 هزار بی تی یو مناسب برای 80-90 متر مربع است.

توصيه هاي پاياني

هيچ گاه  بدون هماهنگي به دستگاه دست نزنيد، چراكه اينكار اضافه بر اينكه صدمات احتمالي به دستگاه وارد ميكند مسئوليت را از شركت سازنده نيز برميدارد.  با هماهنگي كارشناس و محاسبه ظرفيت فضاي مورد استفاده نسب به تعيين ظرفيت و خريداري مدل كولر اقدام كنيد.