عدم ثبات اقتصادی و قاچاق کالا

شمار نشریه : 184

"شرکت شیر گاز ایران" اولین و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انواع شیرآلات گازی توپی در ایران است که در سال 1362 توسط جمعی از تلاشگران عرصه صنعت و با هدف تأمین نیاز داخلی کشور و حضور در بازارهای منطقه، در شهر اصفهان شروع به فعالیت  کرد.به همین دلیل کفتگویی با علی عبودیت ، مدیر بازاریابی و فروش  این شرکت ترتیب داده ایم که خلاصه آن در پی  می آید:

پیام ساختمان: لطفاً در مورد محصولات و زمینه های فعالیت این شرکت توضیح بفرمایید.

"شرکت شیرآلات صنعتی اصفهان" که در سال 1374 تأسیس و شروع به فعالیت  کرد، ثمره موفقیت و هدف گذاری خوب سهامداران و مدیران ارشد شرکت شیر گاز ایران بود؛ این شرکت هم اکنون یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انواع شیرآلات کنترل گاز ( ساده، ترموکوپل دار و ترموستاتیک ) و نیز انواع سیم های ترموکوپل برای مصارف در اجاق گازهای خانگی و صنعتی است.

پیام ساختمان:  چه هدفی از  حضور در نمایشگاهها دارید و اصولآ  دستآوردهای نمایشگاه ها چه است ؟

نمایشگاه ها به عنوان مکان هایی سازمان یافته برای ارائه محصولات وخدمات است، همچنین دستیابی به چشم اندازها  که برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده، تولید کننده را  یاری می نمایند. افزون بر این، تثبیت برند و جایگاه سازمان، حفظ بازار موجود، نمایش پیشرفت ها و محصولات جدید، شناسایی مشتریان بالقوه، اطلاع از آخرین وضعیت بازار و رقبا، آشنایی با آخرین فناوری های ساخت و تولید، می توانند از نتایج مهم حضور در نمایشگاه باشند.

با این توضیح که گروه تولیدی شیر گاز ایران و شیرآلات صنعتی اصفهان از طریق وب سایت، کاتالوگ، بروشور و چاپ آگهی در مجلات و نشریات تخصصی با مخاطبین خود در ارتباط بوده و اطلاعات جمع آوری، تجزیه و تحلیل نموده است.

پیام ساختمان: آیا محصولات جدیدی برای ارائه به بازار دارید ؟

وجود رویکرد سیستمی در سازمان، نهادینه شدن مقوله هدف گذاری، انجام ممیزی های داخلی برنامه ریزی شده، اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه و وجود سیستم دریافت پیشنهادات و انتقادات درون سازمانی و برون سازمانی باعث شده است همواره  ارتباط دو سویه داخل و خارج سازمان برقرار بوده و نهایتاً محصولات جدید، مطابق با نیازهای آنی و آتی مشتریان  طراحی، و محصولات در حال تولید مورد بازنگری و بهبود قرار گیرند.

پیام ساختمان: آیا طرح ها و نوآوری هایی که در برنامه تولید سال 1393 قرار دارند قابل توضیح است؟

بله. انواع شیرهای آب توپی، شیر کنترل ارتباطی (پیسوار)، شیر کلکتوری در کارخانه شیرآلات صنعتی اصفهان؛ شیر کنترل گاز عمودی ( طرح ایتالیا و اسپانیا ) و شیر کنترل گاز ترموستاتیک مخصوص اجاق گاز فر  (Oven)در  هدف گذاری تولید قرار خواهند گرفت.

پیام ساختمان: چه استانداردهایی مورد توجه گروه تولیدی متبوع شما قرار دارد؟

 کلیه استانداردهای ملی ایران رعایت میشودکه از آن جمله می توان به استانداردهای ملی به شمارههای 4047 و 4512 و 10227 اشاره داشت؛ و ضمن  اینکه در کنار استفاده از استانداردهای ملی، استانداردهای بین المللی نیز مورد توجه قرار گرفته و از آن جمله می توان به استقرار سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت زیست محیطی بر اساس استانداردهای ISO 9001  وISO 14001  اشاره نمود.

پیام ساختمان: خدمات پس از فروش هم ارائه میدهید؟

بله .  ما ضمن تولید  محصولاتی  که به دلیل استفاده از بهترین و مرغوب ترین مواد اولیه {میلگردهای برنجی MS 58 و آلومینیوم با درجه خلوص بالای 9/99%} دارای درجه کیفی بالای هستند، ار آنجا که اعتقاد داریم یکی از مهمترین عوامل در خرید و انتخاب مشتری، خدمات پس از فروش است، ونیز بر اساس اطمینان از کیفیت محصولات خود، مدت خدمات پس از فروش در انواع شیرهای گاز توپی و شیرهای کنترل گاز  را 15 سال در نظر گرفته ایم و شیرهای کنترل گاز، به دلیل اینکه این محصولات به عنوان کالاهای واسط محسوب شده و بر روی اجاق گازهای خانگی و صنعتی نصب می شوند، فرایند خدمات پس از فروش به صورت گسترده تر و تا رضایت نهایی مشتری و مصرف کننده  ادامه خواهد داشت.

پیام ساختمان:  نقش تحقیق و پژوهش برای توسعه و دستیابی به  طراحی محصولات جدید و نیازهای روز چقدر است؟

تحقیق و توسعه(R&D)  یکی از مباحث کلیدی و یک شاخص مهم در رشد یک سازمان  است، مسئولین مربوطه با همکاری سایر واحدهای ذیربط با امکان سنجی و تدوین طرح های توجیهی می کوشند محصولات جدید و باکیفیت را خلق و به مشتریان خود ارائه نمایند.

پیام ساختمان: علاوه بر بازار داخلی در کدام بازارهای حهانی فعالیت دارید ؟

به دلیل کیفیت بالا، قیمت مناسب و تیراژ تولید، محصولات گروه تولیدی " شیر گاز ایران و شیرآلات صنعتی اصفهان " همواره مورد توجه مشتریان داخلی و خارجی قرار گرفته  و  به کشورهای ترکیه، ونزوئلا، سوریه، لبنان، عراق و افغانستان صادر  می شود و در سال آینده هدف گذاری بر روی صادرات شیرآلات توپی آبی به کشور ترکیه مورد توجه بیشتر است.

پیام ساختمان:  در زمینۀ فعالیت هایی که دارید با چه موانع و مشکلاتی مواجه هستید؟

مهمترین مانع در تولید عدم ثبات اقتصادی و بلاتکلیفی در سطح کلان کشور است، همچنین قاچاق کالا و در نتیجه ورود کالاهای بی کیفیت و ارزان قیمت که نهایتاً تولید داخل توان رقابتی خود را از دست می دهند.

پیام ساختمان: اهداف و برنامههای آینده شرکت برای رشد و پیشرفت هر چه بیشتر چیست؟

کامل نمودن سبد محصول به خصوص در زمینه شیرآلات توپی آب، تمرکز ویژه بر روی صادرات( به ویژه کشورهای ترکیه و عراق)، به روزآوری ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید، مهندسی مجدد سازمان و بهبود مستمر فرایندهای اجرایی.

پیام ساختمان: آیا شعاری هم انتخاب کردهاید؟

« همیشه با بهترین بمانید »

این شعاری است که برای شرکت شیر گاز ایران انتخاب گردیده است :

باید بهترین باشی تا بتوانی بهترین محصولات را تولید کنی

باید ناب باشی تا محصول ناب و با کیفیت تولید کنی

باید متفاوت باشی تا در عرصه رقابت باقی بمانی