فرصت نمايشگاه خرداد را غنيمت شماريد

شمار نشریه : 158

گروه بازار ساختمان: تنها يك ماه تا برگزاري بیست و یکمین دوره نمایشگاه کاشی ، سرامیک و چینی بهداشتی تهران زمان باقيست. نمايشگاهي كه مي تواند در راستاي حمايت از بخش توليد به گسترش آگاهي فعالان اين عرصه ساختماني از آخرين پيشرفت ها و نوآوري هاي اين صنعت كمك نمايد. حضور در اين نمايشگاه تخصصي نه تنها براي معرفي محصولات و توانمندي هاي فعالان اين بخش داراي اهميت مي باشد بلكه اين نمايشگاه را بايد آوردگاهي دانست كه حضور در آن مي تواند آينده هر شركتي را در بازار كالاهاي مرتبط تعيين نمايد.  نمايشگاهي كه تنها سالي يك بار در تهران برپا مي شود بهترين فرصت براي نمايش توان شركت هايي است كه قدرت رقابت را در بازار قوي داخل كشور در خود مي بينند. چنانكه مي دانيم كيفيت محصولات مربوط به صنايع بهداشتي به حدي قوي است كه توانسته رقيبان خارجي را از فعاليت در بازار ايران نا اميد نمايد. بازاري استثنايي شرايط خاصي هم دارد. به سختي مي توان تصور كرد كه شركتي بدون برنامه ريزي رقابتي بتواند شبكه تجاري قوي را در اين بازار بسيار در هم تنيده و متراكم سازماندهي كند. در اين راستا نمايشگاه فوق مي تواند راهگشا باشد. به بيان ديگر نحوه قدرت نمايي در اين نمايشگاه است كه مي تواند فرصت ها و چالش هاي بسياري را به ارمغان آورد. در گفتگوي پيام ساختمان با مهندس بهنام عزیز زاده؛ مدیر عامل شرکت پویا نگار سرام پارسیان كه مجري بیست و یکمین دوره نمایشگاه کاشی ، سرامیک و چینی بهداشتی تهران است ابعاد بيشتري از اين رويداد نمايشگاهي در بخش كالاهاي ساختماني كشور آشكار مي شود.

پیام ساختمان:غرفه آرایی نمایشگاه کاشی و سرامیک از سطح بالایی برخوردار است، به نظر شما چه نوآوری‌هایی را در نمایشگاه امسال شاهد خواهیم بود؟

شخصا مطمئن هستم که نوآوری‌هایی در این نمایشگاه عرضه خواهد شد. اگر شما نمایشگاه تهران را با نمايشگاه هاي خوب دنيا مقایسه کنید، تفاوت چندانی نمی‌بینید چرا که طراحی کاشی ، سرامیک برای ماندن در اين بازار رقابتي بسیار با اهمیت است. از این رو هر شرکت سعی دارد محصولات خود را به زيبا ترين نحو به نمايش گذارند. طراحی و نحوه عرضه این کالا بسیار مهم است تا جایی که برگ برنده در بازار رقابتي، كيفيت و نحوه عرضه کاشی ، سرامیک است.

پیام ساختمان: چرا اين نحوه عرضه را برگ برنده بازار مي دانيد؟

اگر زيباترين کاشی وسرامیک را به صورت نامناسب عرضه کنید در بازار موفق نخواهید شد چرا که نحوه چيدمان و ست كردن كاشي و سراميك كف ، ديوار و سرويس ها فاكتوري بسيار مهم در معرفي اين محصولات مي باشد. بدون شك نمایشگاه کاشی ، سرامیک و چيني بهداشتي تهران از زیباترین نمایشگاه‌هاست و اگر غرفه آرایی سال 1390 را با سال 1391 مقایسه کنید به این رشد در شيوه عرضه پی می‌بریم.

پیام ساختمان:آیا برنامه ريزي برای دعوت از فعالان عرصه ساخت و ساز یا مسئولان یا فعالان بازار های موثر در نمایشگاه جهت حضور در نمایشگاه انجام گرفته است؟

اطلاع رسانی ازطريق جرايد ، انجام فعاليت هاي تبليغاتي ،تهيه و توزيع بروشور و پوستر نمايشگاهي صورت پذيرفته و بخشي از اطلاع رساني در مورد نمایشگاه جهت آگاهی جامعه هدف و مخاطبان را نيز به پيام ساختمان واگذار کرده‌ایم. همچنین از آنجا كه این نمایشگاه تخصصی تنها سالی یک بار برگزار می‌شود و برای همه مرتبطین صنعت مانند مهندسان، طراحان، عرضه کنندگان مواد اولیه و ماشین آلات، انبوه سازان و ... شناخته شده است در نتیجه هر سال شاهد حضور این متخصصین در نمایشگاه هستیم.

پیام ساختمان: اهميت اصلي مشاركت شركت ها در اين نمايشگاه چيست؟

حضور در نمایشگاه هزینه های بالایی مانند انتقال محصولات، غرفه آرایی، ساخت ماکت و... دارد که کمترین آن، اجاره غرفه است. بنابراین خود شرکت‌ها تلاش می‌کنند که از فرصت برگزاری نمایشگاه برای پیشبرد برنامه های بازرگانی خود بیشترین بهره را ببرند. بسیاری از شرکت‌ها نیز از نمایندگی‌ها و شبکه فروش خود دعوت می‌کنند تا در نمایشگاه حاضر شده و ضمن آشنایی با سیاست‌های جدید، برنامه های بازرگانی خود را نیز هماهنگ کنند. از این رو بیشتر شرکت‌ها از شبکه فروش خود برای بازدید از نمایشگاه دعوت می‌کنند. خود آن نمایندگی‌ها نیز از مشتریان خود که بیشتر سازندگان ساختمان و فعالان عرصه ساخت و ساز هستند، برای نمایش تولیدات و کشف برتری محصولات نسبت به سایرین دعوت می‌کنند. به بیان دیگر آینده حفظ و گسترش بازار هر شرکت منوط به حضور قوی و تأثیرگذار در این نمایشگاه است.

پیام ساختمان:برای اختصاص سالن‌ها سهمیه یا برنامه خاصی وجود دارد؟

ما سالن‌ها را بر حسب نوع محصولات و متراژ درخواستي تقسيم بندي مي نماييم. به نحوي كه سالن هاي 6 تا 11 كاشي و سراميك ، سالن هاي 12 و 13 شركت هاي خارجي‌، سالن هاي 14 و 15 چيني بهداشتي ، شیر آلات،‌ وان و جكوزي و سالن هاي سري 25 به ماشين‌ آلات و مواد اولیه اختصاص مي يابد. در بخش کاشی ، سرامیک نیز متقاضیان متراژهای وسیعی را از ما طلب می‌کنند مثلاً سال قبل ما غرفه ای داشتیم که هزار متر مربع بود و امسال هم تقاضاي غرفه اي دو هزار متري داريم که طبعاً ما داراي چنین فضایی نيستیم و مجبوریم فضای موجود را بین متقاضیان تقسیم کنیم. از نظر کیفیت نيز سالن‌ها اگر چه تفاوت چندانی ندارد اما با این حال تلاش ما این است که شرکت‌های هم رده را در مجاورت یکدیگر قرار دهیم چون هدف ما جلب رضایت مشاركت كنندگان و بازديدكنندگان حاصل گردد.