نيازهاي شهروندان زودتر تامين می شود

شمار نشریه : 158

گروه گزارش: اگر چه شهرهای جدید را بیشتر با نام مسکن مهر می‌شناسند اما حقیقت این است که این شهرها، قبل از مسکن مهر برنامه‌ریزی و جانمايي شده و هدف اصلی از تأسیس آنها، جذب جمعیت سرریز کلانشهرها بوده است؛ امری که دلیل اصلی تأسیس آنها در همه دنیاست. به همین دلیل هم این شهرها در نزدیکی کلانشهرها جانمایی و ساخته می‌شوند. شهر جدید پرند هم از جمله 17 شهر جدیدی است که در سراسر ایران جانمایی شدند اما با اجرای طرح مسکن مهر سرعت ساخت‌وساز در پرند سریع‌تر شد. آنقدر سریع و در حجم زياد که در كنار مزیت‌های ديگر مانند نزديكي به فرودگاه حضرت امام خميني (ره)، دسترسي به آزادراه‌های مهم كشور و راه‌آهن سراسري، به این شهر قابلیت پایتخت اداری بودن داد. با این حال حتی اگر پرند پایتخت اداری هم بشود، هنوز کمبودهایی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به تكميل تأسیسات روبنایی اشاره کرد، چیزهایی مثل سرانه‌ها فضای سبز، بهداشت و درمان، فرهنگي و تفريحي.

اسماعیل صدر زاده که در حال حاضر مدیر روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید پرند است، یکی از بهترین کسانی است که می‌توان در مورد کمبودهای این شهر جدید با او گفتگو کرد، چرا که این شهر را از بسیاری از ساکنان آن بهتر و بیشتر می‌شناسد. وی یک دهه است که در بخش‌های مختلف شرکت عمران شهر جدید پرند مشغول فعالیت است؛ اگرچه سابقه کار در شهرداری‌های شهرستان‌های استان تهران را هم دارد. صدر زاده طی 10 سال گذشته با چهار مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند کار کرده است.

پیام ساختمان: پرند در حال حاضر شورای شهر ندارد؟

شهر پرند اگرچه در حال حاضر 60 هزار نفر ساکن دارد (و بر اساس طرح جامع آن 700 هزار نفر ساکن خواهد داشت) اما این شهر در حال حاضر شورای شهر ندارد و در انتخابات پیش رو، ساکنان این شهر جدید، همزمان با سراسر کشور در روز 24 خردادماه، برای تشکیل نخستین شورای این شهر در پای صندوق‌ها حضور پیدا خواهند کرد و انشاءالله یک حماسه سیاسی رقم خواهد خورد . اولین شورای شهر جدید پرند هفت نفر عضو خواهد داشت.

پیام ساختمان: شهرداری و شورای شهر چه نقشی در مدیریت شهر خواهند داشت؟

شورای شهر به عنوان متولی شهر، مسئول بررسی و شناخت کمبودها و نارسایی‌ها ی شهر در بخش‌های مختلف اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و بهداشتی است، یعنی اعضای شورای شهر باید ضمن بررسی، کمبودها و نارسایی‌ها ،برای رفع آنها برنامه‌ریزی کنند. در حال حاضر این شهر شرایط خاصی دارد به نحوي كه بخشی از این شهر با مديريت شهرداری و بخشی ديگر با شرکت عمران پرند اداره می‌شود. در شرکت عمران شهر جدید پرند برای این شهر برنامه‌ریزی‌های زیادی انجام گرفته و سرانه‌های مختلف دیده شده است. شورای شهر به عنوان مدیریت شهر، باید با همکاری شرکت عمران پرند برنامه‌ریزی کند که این سرانه‌ها و فضای شهری طراحی‌شده زودتر به نتیجه برسد و مردم از آن بهره‌مند شوند. برای این امر لازم است شرکت عمران پرند و شوراي شهر باهم همکاری کنند.

پیام ساختمان: یکی از انتقاداتی که به پرند می‌شود ، کاربرد خوابگاهی آن است. این انتقاد را وارد می‌دانید؟

البته در تمامي كلانشهرهاي دنیا، با استفاده از وسایل حمل‌ونقل سریع‌السیر، نیروی انسانی مورد نیاز، روزانه از خارج شهر وارد می‌شود. هرچند این حرف هم درست است که شهری اگر نتواند برای ساکنانش اشتغال ایجاد کند، تبدیل به خوابگاه خواهد شد و شهر خوابگاهی هم معایب خودش را دارد.

از آنجا که عموماً در جوار شهرهای جدید، شهرک‌های صنعتی دیده می‌شوند، در پرند نیز در نقطه جنوبی شهر، شهرک صنعتی جانمایی و طراحی‌شده و در حال حاضر در این شهرک کارخانه‌ها فعال هستند. بر این اساس طبیعی است که ساکنان پرند توقع داشته باشند تا این شهرک صنعتی نیروی انسانی مورد نیازش را از شهر پرند تأمین کند. حتی از مرکز شهر پرند خط ارتباطی مستقیمی به داخل شهرک صنعتی طراحی‌شده و در حال حاضر پتانسيل این ارتباط وجود دارد و نشان‌دهنده ارتباطی است که باید بر قرار شود كه فعلاً وجود ندارد.

ارتباط بین شهرک صنعتی و افراد جویای کار و ساکنان پرند را شورای شهر باید برقرار کند اما چون در حال حاضر شورای شهر وجود ندارد، این ارتباط برقرار نیست و من فکر می‌کنم یکی از کارهای ضروری این شورا، تأمین اشتغال و توسعه کارآفرینی برای ساکنان است که این امر به خروج شهر از حالت خوابگاهی کمک می‌کند.