هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   184   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عرق ریزی دلسوزان‌‌ ، غصه خوردن مدیران

در کتب و اسناد مخفی در زیرزمین خانه آباد و اجداد ما مستور است که وقتی برج اردیبهشت تحویل به برج خرداد می شود، مقارنه «خرداد اردیبهشت» به وقوع میپیوندد که قدما آن را به تحبیب و تخفیف، «خُردی بهشت» نام نهاده بودند و البته در روزگاران معاصر به «خوردی بهش» تبدیل شده است و گویا این ایام، برای اموری چون  انتشار نشریه، به ویژه اگر دو هفته نامهای مرتبط با صنعت ساختمان مبارک باشد! فلذا در این روزهای آغازین خرداد ماه شماره 184 پیام ساختمان را تقدیم شما میکنیم.    

استاندارد بروز احساست!

به گزارش رویترز، یک ساختمان 23 طبقه در شهر پیونگیانگ، مرکز کره شمالی فروریخت. (تعجب دارد؟) این ریزش به مرگ صدها تن منجر شده است. (تاسف). این ساختمان هنوز نیمه کاره بوده و ساخت و ساز آن به پایان نرسیده بود. (خیلی تعجب). در این ساختمان نیمه ساز حدود 100 خانواده سکونت داشتند. (درآوردن شاخ). کره شمالی در اقدامی بیسابقه از خانوادههای قربانیان عذرخواهی کرد. (تعجب خارج از استانداردهای موجود). هرچند کشور کمونیستی کره شمالی معمولا اخبار منفی را منتشر نمیکند، اما این بار خبرگزاری رسمی این کشور نه تنها از این تراژدی پرده برداشت، بلکه از تلاشهای گسترده امداد و نجات برای زخمیهای این حادثه خبر داد. (Error) همچنین گفته شده است که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی تا حدی از این حادثه ناراحت است که نمیتواند بخوابد. (So Error) در همین راستا خبرگزاری کره شمالی عنوان کرد این حادثه نتیجه نظارت غیرمسئولانه مقامات مسئول ساخت و ساز آن بوده و احتمال میرود مسئولین این حادثه برای مجازات به حبس محکوم شوند. (!out of service).

سمپاشی صنعت ساختمان

وبسایت «بزرگترین خبرگزاری فارسی زبان دنیا» سرویسی تحت عنوان اقتصادی دارد که اگر در این بخش، روی قسمت مربوط به «راه و شهرسازی» کلیک کنید در کنار اخبار مرتبط با ساخت و ساز، خبرهای متعددی هم در خصوص مزارع غلات، کودهای ازته، سم پاشی، برداشت جو، آفت سِن، نشاکاری، گُلخانه، باغات سیب و آلو، علف های هرز، کشت زیرپلاستیک، شته، شپشک، میوههای هسته دار، گوجه فرنگی، صیفی، جالیز و ... خواهید یافت. ظاهرا فعالان این خبرگزاری از کار گِل خسته شده و مقداری هم زدهاند در کار گُل! فکر بدی هم نیست، خدا را چه دیدید، شاید فردا همین دوستان توانستند با «پیوند» گِل و گُل، به فناوری نوین «بذرپاشی واحدهای مسکونی» دست پیدا کنند، به این شکل که در یک زمین لم یزرع و بد آب و علف، تخمِ واحدهای مسکونی را میپراکنند و بعد از مدتی برج های مسکونی از زمین سر در میآورند؛ نتیجه کار هم هر چه باشد از مسکن مهر که بدتر نیست. اسم آنجا را هم می توانند بگذارند «شهر جدید بزرگترین خبرگزاری ... ». 

مزاح می فرمایید؟!

«روابط عمومي بايد مانند يك پل ارتباطي عمل كند و مجراهاي مشاركت شهروندان در فعاليت هاي وزارت راه و شهرسازي را بيابد». این جمله نه از سقراط که از گفته های آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی است. مسئول روابط عمومی وزارتخانه که باید مجراهای مشارکت را پیدا کند هم مشخص است که کیست. فقط می ماند این که مجراها پیدا شوند. چرا؟ چون به اعتقاد وزیر «ايجاد همبستگي عميقتر با مردم از وظايف اصلي روابط عموميهاست و دسترسي آزاد به اطلاعات از مهمترين حقوق شهروندان است». حالا فکر نکنید که فقط شخص وزیر این اعتقاد را دارد، نخیر آقای بی نیاز! هم در همان روزی که وزیر آن حرفها را زده، اظهار داشته «از بين چالش هايي كه روابط عموميها با آن روبرو هستند، چالش فرهنگي از اهميت خاصي برخوردار است كه وزير راه و شهرسازي علاوه بر درك عميق و شايسته، توجه ويژه اي به آن دارند». از قضا معزي، دبير شوراي اطلاع رساني دولت هم در همان روز درباره «ارتقا جايگاه پاسخگويي سازمان ها، شفاف كردن روابط اجتماعي، جلب اعتماد باورهاي عمومي، درستگويي و چرخش اطلاعات، برداشتن ديوارها، شفاف سازي و ...» حرف های جالبی گفته؛ فقط می ماند این که این بزرگواران به وجود چیزی به نام «رسانه تخصصی» هم اعتقاد پیدا کنند تا ما هم باور کنیم که واقعا اتفاقی افتاده است؛ والا حرف خوب که ... مزاح می فرمایید؟! 

آیا ساختمان خار دارد؟

اگر کنترل تلویزیون را دستتان بگیرید و تمام شبکه ها را از اول تا آخر مرور کنید می بینید تمام موضوعات ارضی و سماوی در صدا و سیمای ما جایی دارند و در این شبکهها از نحوه تهیه نرگسی و یتیمچه گرفته تا شرایط تخمگذاری بهینه کروکودیل ها برنامه وجود دارد، ولی دریغ از یک برنامه درست و درمان که به صنعت ساختمان اختصاص داشته باشد. این همه دلسوزان برای این صنعت عرق می ریزند و مدیران غصه میخورند ولی کمتر چیزی در این خصوص منعکس میشود. نمی دانم اشکال از عرق ریختن است یا از خوردن (غصه) آن.