هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   184   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

لوح مطبوعات

روزنامه اعتماد:

هجوم سفتهبازان براي اوراق تسهيلات خريد مسكن

نرخ خريد اوراق تسهيلات خريد مسكن درسايه روند نزولي و پر از افت و خيز بازار سرمايه دچار نوسانهاي شديدي در فرابورس شده است. به گفته بسياري از فعالان بازار سرمايه بخش عمدهيي از افزايش قيمت خريد اين اوراق به دليل ورود سفته بازان به اين بازار است به طوري كه سفته بازاني كه از سود كردن در ساير سهمها نااميد شده بودند با هجوم بردن به خريداري اين برگهها سودهاي كلاني را به جيب زدند و بار سنگيني را به دوش خانوادههاي در انتظار خريد مسكن گذاشتند.

روزنامه شهروند:

در سدسازی زیاده روی کردیم 

در شرايطي كه سالها كارشناسان اقتصادي از زيادهروي سدسازي در ايران انتقاد ميكردند، مسئولان هيچگاه اين حقيقت را نپذيرفتند. اما اكنون «حمید چیتچیان» وزیر نیرو با بحرانی خواندن وضع آب در کشور بر لزوم مدیریت مصرف آب در کشور تاکید کرد و گفت: در سدسازی زیادهروی شده است. اين مقام مسئول با اشاره به اينكه سدهایی که ساخته شده  یا درحال احداث است میتواند بیش از۷۶میلیارد متر مکعب آب ذخیره کند،  افزود: اين درحالیاست که ما بیشتر از ۴۶میلیارد متر مکعب آب نداریم.  او اظهارکرد:متاسفانه آبی که در سفرههای زیرزمینی وجود دارد کمتر از میزانی است که برداشت میکنیم و این به معنای بحران است.

روزنامه جهان صنعت:

سازندگان رغبتی به ساختوساز ندارند

اگرچه پیشبینی میشد که بازار مسکن با آغاز مرحله دوم هدفمندی یارانهها از رکود خارج شود اما گزارشها از بازار مسکن حاکی است که سازندگان رغبتی برای ساختوساز ندارند و بازار مسکن تحرکی ضعیف توام با رشد اندک قیمت و اجاره‌‌بها را شاهد است. بعد از آنکه بازار مسکن در سال 92 به لحاظ حجم معاملات خرید و فروش با رکود مواجه شد و برخی آن را تهدیدی برای سایر بخشهای اقتصادی و حتی اشتغال دانستند، سال 93 و آغاز مرحله دوم هدفمندی این امید را برای سازندگان ایجاد کرد که متقاضیان مسکن برای خرید دست به کار میشوند اما با گذشت کمتر از یک ماه از مرحله دوم هدفمندی هنوز شاهد رونق خرید و فروش و حتی استقبال انبوهسازان برای ساختوساز نیستیم.

روزنامه قدس:

صادرات سیمان متوقف شد

افغانستان به عنوان یکی از مشتریان ثابت سیمان سیستان که بیش از 70 درصد سیمان مصرفی خود را در ولایات غربی و جنوبی از طریق این کارخانه تامین می کند در حال حاضر به دلیل افزایش عوارض در پایانه های مرزی و قیمت حمل، رغبتی برای خریداری سیمان ایرانی نشان نمی دهد و این اشکال موجب شده روند صادرات به افغانستان از طریق مرز میلک متوقف شود. ، افزایش یکباره تعرفه های پایانه ای کالاهای صادراتی و ازدحام خودروهای ترانزیتی در مرز میلک و همچنین نبود ظرفیت لازم در پایانه مرزی میلک به منظور تردد خودرو های ترانزیتی موجب شده تا بسیاری از خریداران سیمان سیستان، عطایش را به لقایش بخشیده و به همین دلیل بیش از 55 هزار تن کلینکر تولیدی کارخانه سیمان سیستان بر روی زمین بماند.

روزنامه دنیای اقتصاد:

جریمه سنگین «باغکشی» در تهران

سخنگوی کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از تدوین طرحی در شورای شهر خبر داد که به موجب آن، مالکانی که نسبت به قطع غیرقانونی درختان ملک خود برای دریافت مجوز ساخت اقدام کنند، تمام ملک به نفع شهرداری تملک میشود.  محمدمهدی تندگویان، عضو شورای شهر تهران در مورد ضوابط ساختوساز در باغات گفت: در تدوین ضوابط ساختوساز در باغات اشتباهی اساسی صورت گرفته که به 30درصد مساحت باغ مجوز ساخت تعلق ميگيرد، چون با ورود مصالح به باغ و شروع ساختوساز درختان از بین ميروند.

روزنامه آرمان:

بحران آب جدي شد

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه بحران آب در کشور جدی است، از دولت، مجلس، قوه قضائیه و مردم برای مدیریت مصرف آب کمک خواست. حمید چیتچیان گفت: موضوع آب برای کشور ما بسیار مهم بوده و ضروری است که از ابعاد مختلف به این موضوع پرداخته و آگاهیهای لازم به مردم داده شود. این درحالی است که مطالبی که درباره موضوع آب بیان میکنیم، بسیار عمیق و نگرانکننده است که راهکار هم دارد؛ اما کلید حل مشکل آب تنها در دست مسئولان نیست و تمام مردم شامل شهروندان،روستانشینان، صنعتگران و کشاورزان باید کمک کنند تا بتوان موضوع بحران آب را مدیریت کرد. وزیر نیرو افزود: بحران آب جدی است؛ چراکه در 10 سال گذشته میزان آب تجدیدشونده کشور 130 میلیارد مترمکعب بود؛ اما اکنون در اثر کاهش متوسط بارشها از سالانه 250 میلیمتر به 242 میلیمتر، حجم آب تجدیدشونده به 120 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

روزنامه شهروند: 

بن اجاره بها؛ طرحی از پیشباخته

وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به خبری که یکی از نمایندگان داده بود، اعلام کرد که برنامهای دارد که قرار است به سرپرستان دو دهک اول و دوم خانوارها ماهانه ۶۵۰هزار تومان بن اجاره بها اختصاص دهد. هرچند که این موضوع هنوز عملی نشده و در دست بررسی است اما وزارت راه وشهرسازي گزارش داد: در حال حاضر طرح جامع مسكن و بهويژه مسكن اجتماعي در كميتههاي كارشناسي بررسي ميشود و پيشنويسهايي در اين زمينه به مراكز واجد شرايط براي اعلام نظر و بررسي ارسال شد که جنبه اجرايي و مصوب ندارد.

روزنامه شرق:

واگذاری تنها پهنه طبیعی تهران

بحثها پیرامون واگذاری یا فروش پارک پردیسان به شهرداری تهران از دولت قبل آغاز شد و واکنش و مخالفت بسیاری را برانگیخت. با این حال با آمدن دولت جدید هنوز این مباحث پایان نیافته است. در جدیدترین رویداد پیرامون این موضوع علی محمد مختاری مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران در اینباره گفت: «مالکیت پارک پردیسان برعهده سازمان حفاظت از محیطزیست است ولی نگهداری و مناسبسازی این پارک بهزودی به شهرداری تهران واگذار میشود تا این پارک برای استفاده عموم شهروندان مهیا شود.»آنگونه که شواهد نشان میدهد، بحث پردیسان از فروش به واگذاری تغییر مسیر داده اما در اصل داستان گویا تفاوت چندانی ایجاد نشده است.

روزنامه وطن امروز:

ساخت نیروگاههای خورشیدی در کویرهای ایران

یک مقام مسؤول در وزارت نیرو با تشریح فرصتهای سرمایهگذاری در صنایع برق ایران، جزئیات ایجاد 7 مزرعه بزرگ برق بادی ایران را اعلام کرد و گفت: در مناطق مرکزی و کویری ایران پتانسیل تولید سالانه بیش از 200 میلیارد کیلووات ساعت برق خورشیدی وجود دارد. علیاصغر اسماعیلنیا با اشاره به راهاندازی تارنمای سرمایهگذاری در صنعت آب و برق گفت: یکی از اهداف وزارت نیرو از طراحی این درگاه الکترونیکی، ایجاد مدیریت یکپارچه و هماهنگی بینسازمانی جهت تسهیل در سرمایهگذاری صنایع آب و برق است.

روزنامه مردم سالاری:

شيب ملايم اجارهبها در سايه خوشبيني مسئولان

عليرغم خوشبيني بيش ازحد مسئولان وزارت راه و شهرسازي در خصوص آرامش بازار اجارهبها در سال 93، در آستانه فصل نقلوانتقالات جهش قيمتها در اين بازار با شيبي ملايم آغاز شده است. با وجود تاکيد وزير راه و شهرسازي براي برنامه تطويل مدت اجاره واحدهاي مسکوني در جهت حمايت از حقوق مستاجران، اما به نظر ميرسد اين برنامه تا اطلاع ثانوي اجرايي نخواهد شد. چراکه هم آخوندي و هم معاون امور مسکن و ساختمان وي معتقدند نيازي به دخالت دولت در بازار اجاره نيست.

روزنامه خراسان:

دستور مترويي دولت به رييس کل بانک مرکزي

بر اساس بخشنامه هفته هاي اخير هيئت دولت به ولي ا... سيف، بانک مرکزي موظف شده است نسبت به ادامه اعتبار اسنادي مربوط به تأمين ۳۱۵ دستگاه واگن متروي شهرهاي تبريز، اصفهان و شيراز که در سال 89 بين شرکت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي و وزارت کشور منعقد شده، به صورت ديداري در بانک ملي ايران با نرخ تسعير ارز قانون بودجه سنواتي اقدام کند.

روزنامه ابرار اقتصادی:

طرحی برای جلوگيري از مشاركت بانكها در ساخت

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس گفت: طرحي در مجلس در حال آماده شدن است كه بر اساس آن بانكها از ساختوساز و كارخانهداري منع ميشوند. ارسلان فتحيپور، از تهيه طرحي در مجلس به منظور جلوگيري و ممنوعيت بانكها از ساختوساز و فعاليتهاي اقتصادي همچون كارخانهداري خبر داد.وي درباره علت تهيه چنين طرحي تصريح كرد: در حال حاضر شاهد هستيم كه بانكها و شركتهاي اقماري آنها به سرمايهگذاري و ساختوساز روي آوردهاند و اين مسئله، رقابت را سلب كرده و باعث بوجود آمدن رانتخواري شده است.