هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   184   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قیمت مسکن تغییر می‌کند

*شهلا روشنی

با روی کار آمدن دولت جدید، سیر صعودی بهای مسکن متوقف شد، تا جایی که ماه‌‌هاست به یک نمودار خطی تبدیل شده است؛ البته در این میان، گاهی کاهش نسبی نیز در قیمت برخی واحدها دیده میشود.دراینباره باید گفت، دولت دکتر روحانی با رفع موانع موجود بر سر راه مسکن از جمله ادامه ساخت مسکن مهر، راهاندازی طرح مسکن اجتماعی، تسهیل پرداخت تسهیلات بانکی و همچنین وضع مالیاتهای سنگین بر خانههای خالی و مهمتر از همه، پرداخت یارانه به بخش تولید در صدد خروج این بخش از حالت رکود است.

از سوی دیگر، معطلی بیش از اندازه سرمایههای سرمایهدارانی که به انتظار افزایش قیمت بودهاند، به پایان رسیده و در فکر راهی برای فروش واحدهای خود هستند؛ بنابراین، با هجوم این بخش از سرمایهداران در آینده نزدیک به بازار و همچنین کارهایی که دولت در این زمینه انجام داده، انتظار میرود بهای مسکن با شیب تندی رو به کاهش گذارد.

نمایندگان مجلس پیگیر مسکن

محمدباقری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این مطلب که دولت تمهیداتی برای رفع معضل مسکن انجام داده است، به پیام ساختمان گفت : نمونه این تمهیدات آغاز پرداخت تسهیلات مسکن در بانکهای دولتی است که مقرر شده برای خرید و ساخت مسکن وامهای مناسبی نسبت به گذشته پرداخت شود، چنانچه اکنون نیز بانکهای عامل، این کار را آغاز کردهاند.

 نماینده مردم بناب گفت:رویداد مهم دیگر این است که در بازار اقبالی برای خرید مسکن و سرمایهگذاری به روش مسکن در بین خریداران دیده نمیشود و سرمایههای سرگردانی که سرازیر بازار مسکن شده بودند، آرامآرام در حال خروج است و با ثبات گرفتن بازارهای سرمایه، روانه بازار تولید میشود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مواردی مانند، ادامه مسکن مهر، حمایت از تولید داخل و پرداخت تسهیلات در روزهای آینده، باعث خروج سرمایهگذاران از این بخش و کاهش قیمت مسکن خواهد شد. وی در پایان اظهار داشت: مجموعه این عوامل باعث میشود در روزهای آینده، شاهد کاهش چشمگیر بهای مسکن باشیم. ضمن اینکه مسکن یکی از نیازهای اساسی مردم است و دولت و نمایندگان مجلس تا هنگامی که این مشکل به کلی در کشور رفع شود، پیگیر موضوع هستند.

قیمت زمین در شهرهای کوچک در حال شکستن است

احمد جباری، عضو کمیسیون عمران مجلس در این باره گفت: هم اکنون مسکن مهر در شهرستانها نقش خوبی در کاهش قیمتها داشته و در شهرهای کوچک با شکستن قیمت زمین و موارد دیگر بسیار تأثیرگذار بود.اما در کلانشهرها و شهر تهران به دلیل اینکه واحدهای ساختهشده از شهر فاصله زیادی داشت، نتوانست زیاد تأثیرگذار باشد. وی افزود: به جای اینکه شهرهای جدید بسازیم ، بافت شهرهای موجود را اصلاح کنیم و با پرداخت تسهیلات به مردم ـ البته به گونهای که باعث افزایش نقدینگی نشود ـ بافتهای فرسوده شهرها را اصلاح کنیم، زیرا با این کار، هم شهرهای کشور از حالت قدیمی بیرون آمده و مدرنتر میشود، هم امکانات رفاهی زیادی برای مردم فراهم میگردد و هم بهای مسکن کاهش پیدا میکند.

این عضو کمیسیون عمران گفت: باید بستههای حمایتی مناسب برای قشرهای گوناگون جامعه ارائه شود، اما تا کنون کاری در این زمینه انجام نشده و اگر دولت سرمایهگذاری در این زمینه را آغاز کند، بیگمان در آینده نزدیک، شاهد کاهش قیمتها در بخش مسکن خواهیم بود.

مسکن ارزان میشود

محمدحسین فرهنگی، عضو هیئترئیسه مجلس درباره وضعیت بازار مسکن در آینده به پیام ساختمان گفت: کاهش بهای مسکن به دلایلی از جمله کاهش تقاضا در این بازار برمیگردد، چرا که هر نوع تغییر و تحولی در نرخ مسکن به شرایط عرضه و تقاضا بستگی دارد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: به دلیل سودآور بودن سرمایهگذاری در بخش مسکن به ویژه در تهران، بسیاری از افراد در چند سال گذشته وارد این بازار شدند و سرمایههای خود را به بخش مسکن تزریق کردند که این امر قیمت مسکن را افزایش داد و بهای این کالا به شدت افزایش یافت تا جایی که برخی حتی شانس اجارهنشینی را نیز از دست دادند.

فرهنگی اظهار کرد: با تداوم عرضه مسکن ارزانقیمت به نام مسکن مهر یا مسکن اجتماعی و ... میتوان امیدوار بود که نرخ مسکن کاهش بیشتری نیز داشته باشد. وی خاطرنشان کرد: مشکلات و ایرادهایی در طرح مسکن مهر هست که با اصلاح آن در طرح مسکن اجتماعی، میتوان بازار مسکن را بهبود بخشید.

قیمتها پایین آمده است

محمد عدالتخواه ، کارشناس مسکن  با بیان اینکه در حال حاضر قیمتها به طور کلی پایین آمده است، به پیام ساختمان گفت: در حال حاضر در شهرهای بزرگ به ویژه تهران واحدهای مسکونی زیادی ساختهشده که این روند ساختوساز خود نیز در بازار تأثیرگذار است.عدالتخواه با اشاره به اینکه قیمتها به صورت جهشی افزایش نخواهد داشت ،خاطرنشان کرد: به طور کلی از سه ماه گذشته قیمت خانههای لوکس در تهران پایین آمده و امیدواریم حباب قیمت زمین هم شکسته شود.

این کارشناس مسکن افزود: تناسب افزایش قیمتها با میزان تورم در جامعه پیش میرود و اگر طرحهای ناتمام در این بخش تکمیل شود، میتواند به بازار مسکن کمک کند. وی خاطرنشان کرد: بخش اعظمی از مشکلات بخش مسکن مربوط به زمین است که دولت میتواند با وارد شدن در این زمینه از میزان مشکلات بکاهد.

بازار معاملات مسکن به کلی راکد است

چند ماهی است که بازار معاملات مسکن به کلی راکد است و حتی خریداران برای پرس و جوی قیمت به بازار نمیروند چه برسد برای خرید، به ویژه اینکه به ماه رمضان هم نزدیک میشویم و ممکن است بازار از این هم بدتر شود. بعد از آن نیز فصل پایان نقل و انتقالات است و تا پایان سال نیز شمار معاملات کاهش خواهد داشت.

یکی از مشاوران املاک در شرق تهران درباره چگونگی حل مشکل مسکن میگوید: بنده بر این باورم که باید برای رفع رکود بازار مسکن، راهکارهای کارآمدی ارائه شود.

وی درباره میزان کاهش قیمتها در بازار مسکن اظهار کرد: بیشتر فروشندهها در یک ماه گذشته به دلیل نبود متقاضی واحدهای خود را تا متری یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش دادهاند.