هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   183   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساختمان کندویی

شاهکار جدید معماری زاها حدید به ارتفاع ۲۱۵ متر به نام برج موزه هزاره در مرکز تجاری شهر میامی قرار دارد.

 این برج به عنوان اولین آسمانخراش طراحیشده توسط زاها حدید، زینتبخش خط آسمان نیمکره غربی می‌‌باشد. این برج ۶۰ طبقه که دارای چند مالک می‌‌باشد، نقشه برج را با اسکلت بتنی برجستهای می‌‌پوشاند. زاها حدید در روزنامه والاستریت این برج را اینگونه توصیف کرد: این برج با توجه به اینکه چگونه سازه آشکار می‌‌شود، از گونه مدرنیست عام که به طور معمول در میامی یافت می‌‌شود، اجتناب می‌‌کند.

برج موزه هزاره، یکی از چندین طرح طراحیشده توسط معماران است. که شروع به ریشه دوانیدن در شهر میامی خواهد کرد و در جریان سرمایهگذاریها در املاک و ساختمان تغییراتی ایجاد می‌‌کند که به تنهایی توسط محل آب نماها تا معماری که گران و مجلل می‌‌باشد، تحت تاثیر قرار می‌‌دهد.

یک ساختمان کندویی ۸۳ طبقهای که از ۵۴۰۰ تا ۱۱۰۰۰ فوت مربعی و امکانات رفاهی مانند آسانسورهای شخصی، اتاقهای رسانهای و کتابخانهها را نمایان می‌‌سازد، ۵ تا ۱۵ میلیون دلار در هر واحد هزینه خواهد داشت.

 امکانات اجتماعی شامل یک سکوی فرود هلیکوپتر، یک عرشه به همراه چندین استخر و آلاچیق، فضاهای تجمع در روی بام، سالن استراحت و سیگار، سکوهای آفتابگیر، اتاقهای بیلیارد و یک مرکز تناسب اندام و یک اتاق تلویزیون خواهد بود.اتاق همکف، از اجارهای تا فضای تجاری، با هدف جذب فروشگاههای گرانقیمت و رستورانها در داخل قطعه کنده شده و مرتفع ساختمان را خواهد داشت.

ساکنین توسط یک ورودی با ارتفاع کم که به یک لابی باز و گشاده که طراحی داخل و خارجش با تداومی از مصالح ساده تهیهشده، وارد ساختمان میشوند. اگرچه رنگ پروژه به طور کلی خنثی می‌‌باشد، اما محدودههایی برای تاکید طراحیشده تا نقاطی از جلب توجه را توسط طراحی داخلی ساختمان ارائه دهد.در پایه، سکو به عنوان فضایی اجتماعی در برج عمل خواهد کرد که لنداسکیپی از آب نماها که با استخرها، کابینها و سوناهای بخار در هم بافته شده است.