هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   158   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

وزیر به بی قانونی ها خاتمه بدهد

گروه گزارش: طبق ماده 4 قانون نظام مهندسی، داشتن صلاحیت حرفه ای برای انجام کلیه خدمات فنی در بخش‌های ساختمان و شهرسازی برای هفت رشته نظام مهندسی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در سراسر کشور اجباری است. این صلاحیت برای مهندسان از طریق پروانه اشتغال مهندسی و در مورد کاردان‌های فنی و معماران تجربی از طریق پروانه اشتغال به کار کاردانی یا تجربی حاصل می‌شود. از سوی دیگر انبوه سازان طبق ماده 29 قانون نظام مهندسی و ماده 13 قانون نظام صنفی پس از دریافت پروانه اشتغال صنفی حقیقی یا حقوقی، فعالیت صنفی حرفه ای انجام می‌دهند.

اما به نظر می‌رسد تفاهم اخیر سازمان نظام مهندسی استان تهران و شهرداری تهران برای اجرای کامل ماده 33 قانون نظام مهندسی – که لازمه دریافت پروانه ساخت را کسب مدرک صلاحیت از سازمان مذكور قرار داده است – مورد اعتراض انبوه سازان قرار گرفته است. در این میان هستند انبوه سازانی که معتقدند؛ سازمان نظام مهندسی جهت انتظام امور حرفه ای مهندسان تشکیل شده و عضویت اشخاص حقوقی و صنفی در این سازمان هیچ جایگاه قانونی ندارد.

مهندس سید مجید نیک نژاد، رئیس کمیسیون حقوقی، آئین نامه‌ها و تشخیص صلاحیت کانون سراسری انبوه سازان کشور و نایب رئیس انجمن صنفی انبوه سازان استان کرمانشاه از جمله این افراد است که اگر چه ما به قصد اطلاع از انتخابات کانون سراسری انبوه سازان با ایشان تماس گرفتیم ولی دامنه صحبت با ایشان به خیلی جاهای دیگر کشیده شد.

پیام ساختمان: انتخابات هیئت مدیره کانون سراسری انبوه سازان چه زماني برگزار می‌شود؟

چه انتخاباتی؟ به نظر من تا این مسائلی که برای انبوه سازان پیش آمده به نتیجه قابل قبولی نرسد و تشکل‌های صنفی انبوه سازی و غیر آن، دارای جایگاه قانونیشان نشوند، انتخابات معنی و مفهوم ندارد.

پیام ساختمان: به کدام مسائل اشاره می‌کنید؟

به همین انحصار طلبی همکاران مهندس ما که الآن 17 سال است راه انداخته‌اند و نمی‌خواهند قانون نظام مهندسی از ماده 1 تا آخرین ماده درست اجرا شود! صلاحیت و مسئولیت حرفه ای کاردان‌های فنی و تجربی‌ها که اصلی‌ترین آن در بخش اجراست چرا مسکوت مانده است؟ چرا برای اجرایی شدن آئین نامه نظام صنفی کارهای ساختمانی موضوع ماده 29 قانون نظام مهندسی سنگ اندازی می‌کنند؟ صنف انبوه سازان را زیر پوشش سازمان نظام مهندسی استان‌ها قرار می‌دهند! طبق کدام ماده قانون؟ شناسنامه برای ساختمان‌های 3000 مترمربع به بالا؟ بقیه ساختمان‌ها چه می‌شود؟ اجرای ماده 4 قانون برای سایر دارندگان صلاحیت حرفه ای چه می‌شود؟ با این کارها علیرغم قانون کارهای صنفی را در انحصار قرار می‌دهندپس جای مهندسان جوان، کاردان‌های فنی و معماران تجربی کجاست؟

پیام ساختمان: منظورتان صدور شناسنامه فنی و ملکی است ؟

شناسنامه فنی کاملاً قانونی و لازم‌الاجراست و هر ساختمانی، از حداقل زیربنا، که باید با مسئولیت معمار تجربی ساخته شود، تا متراژهای چند هزار متر، باید شناسنامه فنی و ملکی داشته باشد. حالا چیزی که قانونی و لازم‌الاجراست، توافق بر سر آن بین این سازمان و آن سازمان با شهرداری چه معنایی دارد؟ قانون همه چیز را شفاف بیان کرده و هیچ کس حق ندارد امور فنی مربوط به هفت رشته ساختمان اعم از طراحی، محاسبه، نظارت، اجرا و سایر خدمات مثل بهره برداری، نگهداری، امور آزمایشگاهی، آموزش و ... را به خودش منحصر کند. انبوه ساز مگر غير از تولید و عرضه انبوه مسکن و ساختمان چه كاري انجام مي دهد؟ چرا بعضی‌ها به دنبال این هستند تا همه چیز را در انحصار خودشان در بیاورند؟ طبق ماده 12 و 13 قانون نظام صنفی، تمام مراحل اجرا، مشاوره، تولید و ... باید توسط اشخاصی که دارای پروانه اشتغال صنفی باشند ( چون فنی هستند باید صلاحیت حرفه ای هم در تشکیلاتشان داشته باشند) انجام شود.

پیام ساختمان: در این میان نقش سازمان نظام مهندسی چیست؟

سازمان نظام مهندسی می‌گوید: صدور و تائید شناسنامه فنی با ماست. بر چه اساسی این را می‌گویند؟ این سازمان چه جایگاه و مسئولیتی در این زمینه دارد؟ مسئولیت حرفه ای به دارنده پروانه صلاحیت حرفه ای حقیقی بر می‌گردد، اصلاً شرکت حقوقی نمی‌تواند مسئولیت حرفه ای داشته باشد. چون طبق ماده چهار قانون، مسئولیت حرفه ای به شخص حقیقی بر می‌گردد.

پیام ساختمان: منظورم این بود که جایگاه قانونی سازمان نظام مهندسی کجاست؟

در ماده 3 قانون دقیقاً جایگاه این سازمان مشخص شده است: انتظام امور حرفه ای مهندسان. این سازمان تشکیلاتی «انتظامی – انضباطی» است و برای آموزش، ارتقاء و بالا بردن سطح دانش فنی و حرفه ای مهندسان باید فعالیت کند و متخلفان حقیقی را به شورای انتظامی بدهد. جایگاه شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی فقط رسیدگی به تخلفات حرفه ای و انضباطی مهندسان و کاردان‌های فنی است، نه اشخاص حقوقی و نه اشخاص حقیقی و حقوقی صنفی.

پیام ساختمان: یعنی فعالیت سازمان شامل شرکت‌های حقوقی نمی‌شود؟

به هیچ وجه حوزه کار آنها شامل اشخاص حقوقی نمی‌شود. اصلاً هیچ مسئولیت حرفه ای به شرکت‌های حقوقی بر نمی‌گردد. مثلاً اگر در بیمارستانی، یک پزشک جراح تخلف کند آیا بیمارستان را محاکمه می‌کنند؟ اگر شرکت حقوقی تخلف حرفه ای کند آیا تخلف به متخصصی که مسئولیت آن کار را به عهده داشته بر می‌گردد یا به آن شرکت؟ آیا باید آن شرکت را محاکمه کرد؟

ماده چهار قانون به صراحت گفته؛ کسانی که در امور فنی هفت رشته فعالیت می‌کنند باید دارای صلاحیت و مسئولیت حرفه ای باشند. برای اشخاص حقیقی و حقوقی این مسئولیت توسط پروانه اشتغال مهندسی، کاردانی و معمار تجربی خواهد بود.

پیام ساختمان: نظام کاردانی هم ظاهراً به این قضیه معترضند.

حق دارند معترض باشند. در این 17 سال گذشته معماران تجربی و کاردان‌ها نقش شان کجاست؟ چرا از تخصص آنها استفاده نمی‌شود؟اتفاقاً مشکل ساخت و سازهای ما بیشتر در متراژهای چند صد متری است چون در متراژهای بالای هزار متر، آن کسی که چنین پروژه های بزرگی را اجرا می‌کند خودش صاحب صلاحیت و دارای تخصص حرفه ای است.

سازمان نظام مهندسی استان تهران که می‌گوید فقط ما مجری ذی‌صلاح هستیم و می‌خواهند کاری که در استان‌های دیگر بر سر مهندسان اعم از پیمانکاران و انبوه سازان آوردند در تهران هم بیاورند.

پیام ساختمان: مگر در استان‌های دیگر چه کرده‌اند؟

تمام حق و حقوق مردم و همچنین حق و حقوق معماران تجربی، کاردان‌ها و مهندسین جوان را زیر پا گذاشته و اجحاف کرده‌اند. در استان‌های دیگر تمام تشکل‌های صنفی حرفه ای را از بین برده‌اند و پیمانکاران، انبوه سازان و مشاوران نمی‌توانند کار کنند.

پیام ساختمان: الآن شهرداری به شما به عنوان مجری ذیصلاح پروانه ساخت می‌دهد؟

خیر! هر کسی که بخشی از ساختمان را طراحی یا نظارت می‌کند، در شناسنامه فنی و ملکی آن ساختمان، آن بخش مربوط به خودش را امضا می‌کند و مسئولیت آن بخش را به عهده می‌گیرد و مسئولیت اصلی هم با اجراکننده یا رئیس کارگاه ساختمان است که با صلاحیت و مسئولیت خود، شناسنامه فنی را امضا می‌کند؛ پس سازمان نظام مهندسی استان این وسط چه کاره است که می‌گوید شناسنامه فنی با مسئولیت ما صادر می‌شود؟ یعنی اگر در این ساختمان اتفاقی افتاد سازمان نظام مهندسی استان باید جوابگو باشد؟ و آیا واقعاً چنین است؟( که همه می‌دانیم نیست) و اصلاً مگر می‌شود پاسخگوی عملکرد حرفه ای دیگران، سازمانی دیگر باشد؟ هر کس باید جوابگوی عملکرد خودش باشد و در هر اتفاقی باید نام اشخاص مسبب و مسئول، مشخص باشد.

پیام ساختمان: به نظر شما این موضوع نهایتاً به کجا ختم می‌شود؟

فعلاً ما طبق دستور وزیر در حال مذاکره و تعامل هستیم و انشاءالله در آینده نزدیک وزیر محترم به این بی قانونی‌ها خاتمه بدهد.

تا حدود هشت سال پیش در وزارت مسکن و شهرسازی سابق، معاونت نظام مهندسی وجود داشت (طبق ماده یک قانون) که آقای مهندس اکبرزاده مسئول آن بودند. این معاونت، اداره کلی به نام تشکل‌های صنفی، مهندسی و حرفه ای داشت. حالا همه حذف شدند و تبدیل شده به اداره کل نظامات مهندسی که منظور همین سازمان نظام مهندسی است. معلوم نیست در دیدگاه وزارتخانه، سایر تشکل‌ها کجا رفته‌اند و ماده یک قانون چگونه باید اجرایی شود؟

لطفاً همه حرف‌های مرا بدون تغییر چاپ کنید؛ من در هر جایی که نیاز باشد پاسخگوی حرف‌هایم هستم.