فن‌آوری

شمار نشریه : 183

صندلی گهوارهای

اسكلت این صندلی برگرفته از ساختار گهواره است و طراحش میگوید هدفش از ساخت صندلی، افزایش ارتباطات مثبت مردمی است؛ به این شكل كه شما روی صندلی نشستهاید و هنگامی كه نفر دوم سمت دیگر مینشیند شما از زمین بلند میشوید و حتی با یک لبخند با نفر دیگر ارتباط برقرار میكنید. اینطوری آدمهای تقریباً هموزن میتوانند ارتباطات الاکلنگیِ خوبی باهم برقرار کنند!! البته به نظر میرسد این مسئله در فرهنگ عرفی و شرعی ما خیلی استقبال نمیشود. اما لااقل به درد مدارس که میخورد! نظر شما چیست؟

استراحتگاهی در یک پاساژ

در این طرح خلاقانه ورقهای چوبی روی هم قرار گرفته تا فضای داخلی به شکل توپوگرافی زمین شکل بگیرد و چندین نوع آیتم مرتبط با چوب در بین و روی این زمینههای چوبی قرار داده شده است. انتظار می رود که روابط دوستانه و همچنین غذا خوردن یا کار با تبلت و لپ تاپ و مطالعه روی این لایههای چوبی، که با رنگ طبیعی خود به فضا گرما بخشیدهاند مناسب و لذتبخش باشد.

پل بالونی

این ایده  خلاقانه، پل بسیار منحصربهفرد و زیبایی است كه به جای پایههای نگهدارنده، توسط سه بالنِ پر شده از گاز هلیوم بر بالای رودخانه نگه داشته میشود، اما این پل تنها برای زیباسازی و اجرای ایده آن ساختهشده و از آن استفاده نمیشود. این پل در پارک Tatton انگلستان قرار دارد و توسط هنرمند فرانسوی Olivier Grossetete طراحی شده است.

باجههای بازیافتی

در نیویورک، باجههای تلفن عمومی، دیگر کاربرد سابقشان را ندارند و کمتر کسی پیدا میشود که نیاز داشته باشد از این تلفنهای عمومی استفاده کند. یک طراح خوشذوق، قفسههای یک کتابخانه را طوری طراحی کرده که کاملاً اندازه کیوسکهای تلفن است و با نصب آنها در باجههای از کارافتاده، حیات دوبارهای به آنها داده است. در اغلب این باجهها، کتابها فقط چند ساعت دوام آوردهاند و به سرعت توسط شهروندان برای مطالعه برداشتهشدهاند.

دفتر کار شیشهای

این شیشهها باعث ایجاد چندین انعکاس از اشیای اتاق و مدل ها میگردد. ارتفاع اصلی طبقه و ساختار زیر و روی آن را به نمایش گذاشته و درعینحال در فواصل دورتر از چشم بیننده با بازتاب تصاویر سقف و کف و دیوارهای در هم، یک ارتفاع مجازی بلند و حجم واقع نمای گسترده از فضا به بیننده منتقل میکند که با چشمانداز خیرهکننده رو به مرکز شهر شانگهای ادغام گشته است. لایه شیشهای سقف کاذب با انعکاسات خود موجب جلب توجه مضاعف مخاطب به نمونه مدل های فروشی موجود در حجم اتاقها میشود.  نور و سطح سقف، فضا را به پایین منعکس میکند و حتی کمی دور تر مانند آینه، فضا را قرینه جلوه میدهد.

بعضی از قسمتهای کف با سنگ یا فرش همانند جزایری درون این فضا پوشیده شدهاند تا لحظات پایدار و ایستایی را بر روی این دریای انعکاسات تداعی کند.

شرکت SOHO این دفتر را در وضعیتی اجاره کرد که اتاقها و کف و زیر سقف بدون پوشش و نازککاری بودهاند و ایده اصلی از همینجا نشئت گرفت که به مشتریان آنچه که قرار است فروخته شود نشان داده شود یعنی بدنه اصلی و لخت سازه و ساختمان و برای این منظور یک لایه لوکس مدرن از شیشه برای طرح داخلی دفتر خود برگزیند.چیزی که این پروژه را جسورانه و متمایز جلوه میدهد این است که پیچیدگی منحصر به فردی که باعث شگفتی بصری و فضایی شده را تنها با یک انتخاب ساده و استفاده از تأثیرات این لایههای شیشهای انجام دادهاند.

مجتمع مسکونی پرندگان

آیا دلتان میخواهد داخل یک لانه را ببینید؟ این طرح خلاقانه طوری طراحیشده تا هم پرندگان در کنار هم زندگی اجتماعی را تجربه کنند و هم انسانها بتوانند زندگی آنها را ببینند. این طرح احتمالاً در تلافی حضور و دید زدن پرندگان از آپارتمان های ما داده شده است.

طبیعت و تـــکنولوژی

ترکیبی از طبیعت و تکنولوژی را این روزها در یکی از خیابانهای شهر پاریس میتوان دید. معماری خاص این فضا به گونهای است که دسترسی به اینترنت رایگان و امکان شارژ و استفاده از وسایل ارتباطی الکترونیکی مانند موبایل و لپ تاپ را در دل طبیعت فراهم میآورد. هر کدام از صندلیها میز کوچکی برای قرار دادنِ لپ تاپ دارد و پریزهای متفاوتی برای شارژ هر نوع وسیله ارتباطی زیر صندلیها موجود است. روی بام این اتاقک گلکاری شده است تا همخوانی بیشتری با طبیعت اطراف داشته باشد. این مکانِ مخصوص برای ترکیبِ تکنولوژی و طبیعت، جای مناسبی برای راهنمایی توریستهایی است که در شهر پاریس به دنبال جاذبههای گردشگری شهر میگردند چرا که اطلاعات موجود بر روی صفحه نمایش بزرگی در این اتاقک به کارشان خواهد آمد.