شهر به متخصص نیاز دارد

شمار نشریه : 158

گروه گزارش: از آنجا که قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران بر اين نكته تاكيد دارد كه كشور ‌بايد به اتكاي آراي عمومي اداره شود، لذا همواره در کشورمان شاهد برگزاری انتخابات مختلف هستیم. در روز 24 خردادماه سال جاری نیز انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به طور همزمان در سراسر کشور برگزار خواهد شد. اعضای شوراهاي اسلامي از طريق انتخابات عمومي به صورت مستقيم و با رأی مخفي و اكثريت نسبي آراي مردم انتخاب مي شوند. این شورا در شهر تهران فعلاً داراي پانزده عضو اصلی و شش عضو علی‌البدل است ولی تعداد اعضاي آن در دوره چهارم افزایش پیداکرده و به 31 نفر رسیده است. نقش شورای اسلامی شهر در زمینه مدیریت شهری بسیار مهم و پررنگ است چون علاوه بر انتخاب شهردار، وظايف اجرايي، وظايف تقنيني و وظايف نظارتي را نیز بر عهده دارد و اعضای شورایی که توسط مردم شهر برای این امور انتخاب می‌شوند باید دارای ویژگی‌ها و شرایطی باشند تا بتوانند بهترین تصمیمات را در خصوص مدیریت شهری اتخاذ کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان هر شهری، بنا به معلومات، تخصص و تجربیاتی که دارد، از بهترین و مطلع‌ترین افرادی محسوب می‌شود که می‌تواند در خصوص مسائل مدیریت شهری و ساخت‌وساز در آن شهر اظهارنظر کند. به این منظور ما به سراغ دکتر سعید غفرانی؛ رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران رفتیم.

پیام ساختمان:همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شورای شهر و روستا هم برگزار می‌شود. توقع دارید شورای آتی شهر تهران چه رویکردی در زمینه ساخت‌وساز داشته باشد؟

به اعتقاد من ترکیب شورای شهر تهران باید طیفی از متخصصان ذی‌ربط با موضوع مدیریت شهری باشند. ما الحمدالله متخصصان زیادی در کشورمان داریم که بسیاری از آنها مدرس دانشگاه هم هستند ولی تخصص بسیاری از آنها ارتباطی با مدیریت شهر ندارد و فقط تعدادی از متخصصان و تحصیل کرده‌های ما رشته‌های مرتبط یا کاملاً مرتبط با ساخت و اداره شهر دارند. اگر در انتخابات شورای شهر، بیشتر افراد از طیف اخیر انتخاب شوند( به ویژه کسانی که تجربه‌ای هم در بحث مدیریتی شهری داشته باشند) به مراتب بهتر می‌توانند نسبت به توسعه پایدار شهر و رفع مشکلات مردم و ساکنان شهر اقدام کنند.

پیام ساختمان:در حال حاضر تعداد زیادی هنرمند و ورزشکار کاندیدای شورای شهر تهران شده‌اند و چون این افراد محبوبت بیشتری دارند احتمال رأی آوری‌شان بیشتر است. شما حضور این افراد را در شورای شهر تهران چگونه می‌بینید؟

بدیهی است که حضور ورزشکاران و هنرمندان در شورای اسلامی شهر تهران لازم و ضروری است اما نه اینکه اکثریت را در اختیار بگیرند. اگر تمام یا اکثریت شورای شهر از طیف هنرمندان یا ورزشکاران یا سایر کسانی باشند که در زمینه مدیریت شهری و شهرسازی فاقد تخصص هستند، صد در صد به شهر لطمه وارد می سازد. تعدادی از این افراد باید در شورای شهر حضورداشته باشند تا بتوانند موضوعات و مسائل مرتبط با حوزه فعالیت و تخصص خودشان را در شهر پیگیری کنند ولی قطعاً نباید اکثریت حوزه شورای شهر در اختیار کسانی باشد که خیلی با مسائل شهری و شهرسازی عجین نیستند و بسته به تخصص و گرایش شان، در میدان‌های ورزشی و عرصه‌های هنری فعالیت کرده‌اند. قطعاً اگر همه اعضای شورای شهر از این قشر باشند نمی‌توانند مسائل و مشکلات حوزه شهری را پیگیری کنند و سیاست‌گذاری مناسبی داشته باشند.

پیام ساختمان:برای این امر راه‌حلی سراغ ندارید؟

از این منظر شاید یک طیف‌بندی تخصصی لازم باشد و حتی به نظر می‌رسد باید در آینده قانون مقداری اصلاح شود، یعنی قانون را باید بر اساس نیاز شهر به تخصص‌های مختلف و تعداد متخصصان در شورای شهر تنظیم کرد. مثلاً شهر حتماً به متخصص محیط‌زیست، اقتصاددان، جامعه‌شناس شهری و شهر ساز و افرادی که به مسائل صنفی و اشتغال مطلع باشند، نیاز دارد. لذا به نظرم بهتر است از هر صنفی و طیفی بسته به نیاز، تعداد آنها مشخص شود و انتخابات بر این مبنا صورت بگیرد. تا ترکیبی همگون و همگرا با تخصص‌های مختلف در شورای شهر داشته باشیم که بتوانند راحت‌تر و بهتر درباره مسائل شهری تصمیم بگیرند و سیاست‌گذاری کنند تا نتایج بهتری برای شهر و مردم داشته باشد.