هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   158   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

به راه بیایید!

محضر مبارک رئیس جمهور بعدی

در خبرها خواندم که با در دست داشتن مدارک اعلام‌شده به ستاد انتخابات وزارت کشور رفتید و اقدام به ثبت‌نام برای نامزدی انتخابات کردید. کار بسیار به جایی است. به هر حال چه کسی رئیس‌جمهور شود بهتر از شما؟ برای من یکی که به روشنی روز واضح است شما از این انتخابات سربلند بیرون آمده و رئیس‌جمهور بعدی خواهید بود. اما همانند چند نامه قبلی، غرض از مزاحمت این است که موضوعی را محض یادآوری عرض کنم:

جناب به همین زودی رئیس‌جمهور!

لابد شما که جامع کمالات و جمالات هستید خبر دارید که امور زیربنایی و حمل‌ونقل مبنای توسعه اقتصادی هر کشور است و حتماً مستحضر هستید که این مرز پرگهر به لحاظ جغرافیایی به نوعی در چهارراه حمل‌ونقل و ترابری شمال و جنوب و نیز شرق و غرب قرار دارد و می‌تواند با بهره‌برداری بهینه و سرمایه‌گذاری اساسی در بخش حمل‌ونقل و ترابری کشور هم به توسعه کشور کمک نماید و هم درآمدزایی و اشتغال بالایی را ایجاد کند. با این حال و علی‌رغم حساسیت بخش عمران و امور زیربنایی برای توسعه کشور، نمی‌دانم چه سِری است که هر زمان که دچار مضیقه مالی و اعتباری می‌شویم، عمران کشور بیش از سایر بخش‌ها مورد غفلت قرار می‌گیرد.

شما می‌دانید که صنعت حمل‌ونقل بر فرآیند توسعه اقتصادی کشور بسیار تأثیرگذار است. با این همه شاید به خوبی ندانید که گستردگی صنعت حمل‌ونقل که در بخش‌های متفاوت، به شکل‌های متنوع وجود دارد تا چه اندازه نیازمند حمایت و توجه است؛ توجه و حمایتی همیشگی و ویژه!

رئیس بعدی قوه مجریه!

شما که می‌دانید صنعت حمل‌ونقل نقش مهم و كليدي در توسعه همه‌جانبه جامعه دارد و زيربناي توسعه بوده و کوچک‌ترین وقفه در اين بخش سبب بروز معضلات جدي در جامعه مي‌شود، می‌دانید که تردد روزانه چند میلیون خودرو در محورهای مواصلاتي کشور، چه بار سنگيني را بر دوش عوامل حمل‌ونقل گذاشته است؟ اصلاً می‌دانید چند درصد حمل‌ونقل توسط جاده‌ها صورت مي‌گيرد؟ مستحضر هستید که توجه به نوسازي ناوگان حمل‌ونقل و استفاده مطلوب از امكانات موجود ضرورتي اجتناب‌ناپذیر است؟ اطلاع دارید که زيرساخت‌هاي لازم برای برخورداري از حمل‌ونقل مناسب و ايمني در جاده‌ها و توسعه اين بخش هنوز به طور کامل فراهم نشده است؟ می‌دانید که نبود بيمه رانندگان و فرسودگي ناوگان حمل‌ونقل از مهم‌ترین مشكلات اين بخش هستند که توجه جدي مسئولان براي رفع اين مشكلات را می‌طلبند؟

آقای مستر پرزدنت!

جسارت است اما از آنجا که صنعت حمل‌ونقل رابطه‌ای قوی بین تولید و بازار مصرف در سطح کشور و بین بازرگانی‌های داخل و خارج برقرار نموده و بر فرآیند توسعه اقتصادی کشور تأثیرگذار است؛ ضروری است که تمامی مسئولان در همه احوالات در زمینه حمل‌ونقل همراهی و مساعدت داشته باشند، به ویژه شخص شما.

آقای ایشالله رئیس‌جمهور!

نمی‌دانم می‌دانید که توسعه حمل‌ونقل عمومی، علاوه بر زیربنای توسعه، زیربنای صرفه‌جویی هم هست یا خیر. انشاءالله که می دانید. با این حال می خواهم فقط اشاره ای به ضرورت فرهنگ سازی برای استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی کنم و اینکه ترغیب مردم به استفاده از ناوگان حمل ونقل عمومی نیازمند اقدامات موثری همچون نوسازی، بهسازی و توسعه حمل و نقل عمومی است.

آقای نامزد امروز و منتخب فردا!

مستحضرید که هر ساله در فصل سرما به علت عواملی نظیر وارونگی هوا، حجم آلاینده های زیست محیطی مرتبط با آلودگی هوا در کلانشهر‌ها افزایش می یابد که در این میان گسترش و توسعه حمل و نقل عمومی و فرهنگ‌سازی برای استفاده از این ناوگان، محوری اصلی و اقدامی بنیادی برای حل معضل آلودگی خواهد بود. از این رو مسئولان محترم، به ویژه شخص شما باید علاوه بر فرهنگ‌سازی و ترغیب مردم به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی، باید اقدامات موثری در جهت نوسازی، بهسازی و توسعه حمل ونقل عمومی نظیر مترو، خطوط اتوبوسرانی و تاکسیرانی انجام داده و اعتبارات لازم را به این بخش اختصاص دهند.

اگر سیستم حمل و نقل عمومی سریع، راحت و ارزان به شهروندان خدمات‌رسانی کنند، به طور معمول مردم از خودروهای شخصی برای غالب تردد‌های شهری‌شان کمتر استفاده می‌کنند و این موضوع نه تنها معضلاتی همچون آلودگی و ترافیک را کاهش می‌دهد بلکه صرفه‌جویی ریالی را در پی کاهش مصرف سوخت خودروهای شخصی به دنبال خواهد داشت.اگر چه جسارت است؛ ولی منتظر نامه‌های بعدی هم باشید. فعلاً بدرود!