هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   183   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

لوح مطبوعات

دستمزد؛ تنها مشكل كارگران نيست

 

روزنامه آرمان: حداقل دستمزد کارگری در سه سال گذشته کمتر از نرخ تورم رشد داشته است. اما یک كارشناس اقتصادي معتقد است: در حال حاضرمهمترین مشکل برای حمایت از حقوق کارگران، تفاسیر مختلف در تبیین و اجرای قوانین مربوطه است که چگونگی به رسمیت شناختن نهادها وتشکلهای کارگری از جمله این نواقص است که بازنگری آن ضروری است.

بلاتکلیفی خریداران مسکن ویژه

 

روزنامه قدس: با وجود تاکید مسئولان مسکنی دولت یازدهم نسبت به پایبندی به همه تعهدات دولت قبل، هیچ خبری از چگونگی ساخت و ساز و زمان تحویل مسکن ویژه تهرانسر نیست و متقاضیان علیرغم واریز 80 میلیون تومان و گذشت یکسال و هشت ماه هنوز قراردادی از سوی وزارت راه و شهرسازی دریافت نکردهاند.

بحرانی ترین وضعیت آبی پایتخت

 

روزنامه جام جم: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان آنکه میزان ورودی آب سدهای تهران در بحرانی ترین شرایط 46 سال گذشته قرار دارد، افزود: وضعیت تهران امسال در مقایسه با سال 80 نیز که سال کم بارانی بود، بدتر است به طوری که رکورد کم آبی در این کلانشهر زده شده است.

افزايش نرخ سوخت هواپيما

 

روزنامه رسالت: نرخ سوخت هواپيماهاي مسافري براي شرکتهاي هواپيمايي ايراني به ازاي هر ليتر براي پروازهاي داخلي و خارجي 500 تومان تعيين شده که نسبت به نرخ قبلي 25 درصد افزايش دارد. هيئت وزيران ابلاغ کرد که بر اين اساس نرخ سوخت هواپيماهاي باري شرکتهاي هواپيمايي ايراني به ازاي هر ليتر براي پروازهاي داخلي و خارجي بر اساس نرخ بينالمللي خواهد بود.

زمين خواران زیر ذره بین بازرس خصوصي

 

روزنامه ابرار اقتصادی: معاون عمراني استاندار تهران گفته طرحي در نظر داريم كه بر اساس آن مأموران و بازرسان بخش خصوصي انتخاب شوند تا ريشه زمين خواري را خشك كنيم و اگر اين طرح در شش ماه مثبت باشد در قراردادي با بخش خصوصي بازرسان به كمك تيم بازرسي استان مي آيند.

رد پاي «کمیسیون ماده پنج» در پروژه اطلس مال

 

روزنامه قانون: رئيس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران از تخلف در مجوز ساخت پروژه اطلس مال یکی از عظیمترین پروژه شهری تهران در تذکری به اعضای شورای شهر سخن گفته اما در گفتههای وی احتمال قصور کمیسیون ماده 5 متشکل از وزیر شهرسازی، وزیر کشور، وزیر نیرو، شهردار تهران و نمایندگانی از سازمانهای مختلف در دوره سوم شورا نیز به ذهن میآید.

دریافت مجوزهای خاص ممنوع

 

روزنامه دنیای اقتصاد: رئيس كميسيون شهرسازي و معماري شوراي شهر تهران با بيان اينكه در صدور پروانههاي ساختماني سال 93 رعايت حداقل 5 رويكرد جديد، اجباري شده است، گفته با اقدامات اخير شورا، منافذ «مجوزهاي خاص» فيلتر شده و مسير رسيدگي به درخواستهاي مغاير ضوابط طرح تفصيلي نيز مسدود شده است.

47درصد از كارگران ساختماني قرباني حوادث

 

روزنامه اعتماد: كارگران كشور بيشترين قربانيان حوادث كار را تشكيل ميدهند. به گفته محمد تقي حسيني؛ معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در امور بينالملل «بيش از 47 درصد حوادث كار در كشور براي كارگران ساختماني اتفاق ميافتد.» گزارشهاي رسمي منتشر شده نيز نشان ميدهد كه طي سالهاي گذشته بيشترين حوادث كار براي اين گروه اتفاق افتاده است

پیشنهاد لیزینگ مسکن

 

روزنامه شرق: فعالیت شرکتهای لیزینگ قرار است با صدور مجوز از سوی شورای پول و اعتبار مجددا آغاز شود. با این تفاوت که اینبار شرکتهای لیزینگ به شکل نظاممند و سازمانیافته در بخش مسکن فعالیت داشته باشند. درخواست ورود لیزینگ به بخش مسکن از سوی کانون شرکتهای لیزینگ به بانکمرکزی و وزارت راه و شهرسازی ارایه شده و اکنون این پرونده برای تصمیمگیری روی میز شورای پول و اعتبار است.

حداقل نرخ سود سپرده بانکها

 

روزنامه ایران: رئیس شورای هماهنگی بانکهای دولتی با بیان اینکه براساس توافق اولیه بانکها، حداکثر نرخ سود سپرده 21 درصد خواهد بود،گفت: «ماحصل توافقها از طریق بانک مرکزی ابلاغ میشود و نیازی هم به تصمیمگیری شورای پول و اعتبار ندارد.» حداقل نرخ سودکوتاه مدت 10 و حداکثر آن 18درصد برای 9 ماهه خواهد بود.»

خطر فروپاشی شهرهای بزرگ

 

روزنامه جام جم: وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در شهرهای بزرگ مشکل فروپاشی مرکز شهر که هسته اصیل و نمایانگر هویت آن شهر است، ما را رنج میدهد، تاکید کرد که از اواخر دهه 1360 بی قانونی در ساخت و ساز شهری همهگیر شد و این بی قانونی کار را به اینجا کشانیده است.

مسکن کارگران سه سال آينده

 

روزنامه آفرینش: وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفته ظرف سه سال آينده به وضيعت مسکن کارگران و مستمريبگيران رسيدگي ميشود. به گفته علي ربيعي موضوع وظايف اجتماعي براي اولين بار در قانون بودجه دنبال ميشود و براساس دستور رياست جمهوري تأمين مسکن براي کارگران و مستمريبگيران تأمين اجتماعي يکي از اقدامات اجتماعي در اين حوزه است.

نظام مهندسی عامل گرانی مسکن

 

روزنامه وطن امروز: چهاردولی عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از عملکرد سازمانها و ارگانهای دخیل در بازار مسکن گفت: امروز به جرات میتوان گفت که سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداریها عامل گرانی 200 هزار تومانی مسکن در کشور هستند چراکه عملکردی متفاوت با اهداف خود دارند.

۲.۵میلیون مستاجر کمدرآمد

روزنامه شهروند: حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی با پیشبینی بازار اجاره بها پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانهها در سالجاری، گفته درحال حاضر حدود ۵میلیون و ۳۰۰هزار مستاجر در کشور داریم که از این تعداد،۵. ۲ میلیون مستاجر کمدرآمد تلقی میشوند.  به گفته او به نظر میرسد کهسال ۹۳ قیمت مسکن حداکثر منطبق با تورم رشد میکند نه بیشتر از آن.

هشدار قبلی به صاحبان پروژه ايران زمين

 

روزنامه كارو كارگر: رضا حيدريون، معاون فني سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران با بيان اينكه به صاحبان پروژه ايران زمين نسبت به خطرات احتمالي هشدار داده بوديم، گفت: 4 ماه قبل از اينكه پروژه ايران زمين مطرح و كليد بخورد به صاحبان پروژه در رابطه با مسائل فني و خطرات احتمالي هشدار داده بوديم كه متاسفانه جدي گرفته نشد.