نمايشگاه بي رونق بورس، بانك و بيمه

شمار نشریه : 158

گروه بازار : هفتمين نمايشگاه بورس بانك و بيمه (Finex 2013) از 17 تا 20 اردیبهشت‌ماه سال جاري در محل دائمي نمایشگاه‌های تهران برگزار شد. پيش از برگزاري اين نمايشگاه كه با حضور شمس‌الدین حسيني ، وزير اقتصاد و دارايي و دكتر علي صالح‌آبادی، رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار و تني چند از ديگر مسئولان و مقامات افتتاح شد، تصور اين بود كه با رغبت گسترده فعالان عرصه سرمایه‌گذاری روبه رو شود اما آنچه در اين نمايشگاه ديده شد از حضور كم رنگ مردم در اين نمايشگاه آن هم در گرمای صعود شاخص بورس حكايت دارد. درست در روزهايي كه شاخص بورس به 45 هزار واحد نزديك می‌شود و عرضه‌های سنگيني مانند هولدينگ خلیج‌فارس را نيز پشت سر گذاشته‌ایم اما از شور و هيجاني كه بازدیدکنندگان نمايشگاه سال قبل داشتند، ديگر خبري نبود. در سال قبل، از سرمایه‌گذارانی كه با جديت وارد بازار سرمايه شده بودند و به دنبال ریزترین و فنی‌ترین موارد می‌گشتند تا آنان كه تنها براي آشنايي با اين بازار و ابزارهاي آن آمده بودند جمعيت زيادي را تشكيل می‌دادند اما امسال حتي در کارگاه‌های آموزشي نيز جز معدودي بازدیدکننده كسي را نمی‌توانستید بيابيد.

شرکت‌های صادراتي خشنود و سرحال

در رأس شرکت‌های صادراتی ،شرکت های آهن قرار داشتند كه علی‌رغم نارضایتی دیگر تولیدکنندگان از وضعیت موجود، با توسعه روزافزون فعاليت سودآور توليدي خود را ادامه می‌دادند؛ شرکت‌هایی مانند گل گهر ، چادرملو و .......

روزهاي كاري و نمايشگاه خالي

يكي از فعالان عرصه بازار سرمايه درباره رويكرد مردم به نمايشگاه امسال گفت : با وجود مشاركت اكثريت نهادها ، کارگزاری‌ها و شرکت‌ها به حدي استقبال از اين نمايشگاه كم است كه خود دست‌اندركاران بازار سرمایه از غرفه‌ها بازديد می کنند و گرنه مردمي در این نمايشگاه حضور ندارند. كارشناس يكي از کارگزاری‌ها عرضه‌های سنگين در بورس كالا و نيز مقدمات عرضه‌های اوليه دو شركت سيماني و پتروشيمي در بورس را از دلايل اين مدعا دانست. در مجموع آنچه از اين نمایشگاه می توانستيم ببينيم استقبال خیلی کم بازدیدکنندگان نسبت به سال قبل بود و اندك بازدیدکنندگان نمايشگاه يا از خود دست‌اندرکاران بازار سرمايه بودند يا از مردمي كه تقریباً جز نامي از بورس چيز ديگري نشنيده بودند. دو تن از بازديدكنندگان نيز علت حضور خود تنها را آشنايي با بازاري اعلام كردند كه از آن اخبار خوبي به گوش می‌رسد. در يك مورد خبرنگار پيام ساختمان شاهد بود كه يك نفر اقدام به دادن سفارش خريد سهام به مبلغ 40 ميليون تومان كرد. تنها نكته جديد در فضاي بازار سرمايه انتشار يك هفته‌نامه جديد و اختصاصی این بازار بود .

البته شايد اين بی‌رونقی نمايشگاه غير از بی‌فروغ بودن بورس در نزد مردم، دلایل دیگری مانند؛ جذابیت‌های بازارهاي ديگر يا عوامل مقطعي مانند نمايشگاه كتاب و راه‌آهن و..... داشته باشد. اگرچه می توان از نام این بازار چنین استنباط داشت كه محل تأمین سرمايه براي فعالیت‌های توليدي است اما تصور كنيد؛ بخش مسكن که حدود يك سوم اقتصاد كشور را در بر می‌گیرد هنوز هم خبري از رونق صندوق‌های زمين و ساختمان در آن نيست و همچنان صندوق‌های زمين و ساختمان محروم از گردش سرمایه‌هایی است كه در بورس سهام منتقل می‌شود .