دولت بعدی مشکل مسکن را حل کند

شمار نشریه : 158

حسین حیدری

علی نیکزاد ثمرین در سال 1344 در اردبیل به دنیا آمد. وی پس از ادغام دو وزارت خانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی، به عنوان نخستین وزیر «راه و شهرسازی» کشورمان به مجلس معرفی شد و رای اعتماد گرفت. وزارتخانه راه و شهرسازی در دوره مدیریت نیکزاد فعالیت بزرگ و ارزشمند ساخت پنج میلیون واحد مسکونی در قالب طرح مسکن مهر را – که در دولت نهم شروع شده بود – با قوت ادامه داد و این روزها شاهد به ثمر رسیدن این طرح بزرگ و ملی هستیم.

مهندس نیکزاد پیش از وزارت، کوله باری از تجارب علمی و عملی داشت؛ از جمله معاونت هماهنگی امور عمرانی وزير كشور، رئيس سازمان شهرداري‌ها و دهياري های كشور، عضویت در شورای عالی مسكن كشور، عضویت در شورای عالی معماری و شهرسازی، نماینده ويژه رئيس جمهور در كارگروه توسعه حمل ونقل عمومی و مديريت مصرف سوخت، رياست شورای عالی هماهنگی ترافيك شهرهاي كشور، استاندار اردبيل، دبير و عضو هيئت مركزی حل اختلاف شوراهای اسلامی كشور، عضو جامعه مهندسين بسيجی كشور و ...

در آستانه اتمام کار دولت دهم و بیشتر به عنوان جمع بندی عملکرد وزارت راه و شهرسازی، خبرنگار پیام ساختمان به شکل اختصاصی با مهندس نیکزاد گفتگو کرده که در ادامه می خوانید.

پیام ساختمان:ارزیابی شما از وضعیت مسکن در دولت نهم و دهم چیست؟

در دولت هفتم و هشتم در مجموع 81 هزار مسکن ساخته‌ شد ولی در دولت نهم و دهم جهت بهبود وضعیت مسکن سه طرح ؛ مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی، پرداخت وام برای نوسازی بافت فرسوده و مسکن مهر به مرحله اجرا درآمد. مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی و مقاومت ساختمان‌ها در مقابل زلزله قبل از بروز بلاهای طبیعی که باعث تخریب بی‌اساس مسکن‌های روستایی می شود از آن جهت حائز اهمیت است که دولت مجبور به اختصاص وام‌های بلاعوض می‌شد اما اکنون پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای داشته‌ایم و در طرح بافت فرسوده با نوسازی 72000 هکتار بهتر از سایر دولت‌ها کار شده است. در بخش مسکن مهر نیز با حذف قیمت زمین از قیمت تمام‌شده مسکن و واگذاری تسهیلات، افراد واجد شرایط زیادی‌ خانه‌دار شدند.

پیام ساختمان:تا به امروز سهم تسهیلات در طرح مسکن مهر چه قدر بوده است؟

طبق آمار بانک مرکزی، بخش مسکن سالانه 25 درصد از تسهیلات کشور را به خود اختصاص می‌دهد که با اجرای طرح مسکن مهر در سطح کشور و پرداخت وام 25 میلیون تومانی به افراد واجد شرایط این طرح ، باز هم رقم اختصاص‌یافته در این دولت کمتر از دولت های قبل بوده است.

پیام ساختمان:طرح مسکن مهر منتقدان زیادی دارد، فارغ از وزیر بودن، این طرح را چگونه ارزیابی می کنید؟

رهبر انقلاب در سال 1391 با اعلام واگذاری ده‌ها هزار واحد مسکونی که تحویل متقاضیان‌شد، ضمن تقدیر، آن را طلیعه عدالت و پیشرفت دانسته و مایه دلگرمی دولت و مجریان سیاست‌های دولت شدند، زیرا ساخت مسکن و فراهم آوردن مسکن مردم در دولت اسلامی همواره مورد تاکید بوده و امام راحل نیز فرموده‌اند: دولت اسلامی باید خانه برای مردم بسازد، بهداشت، آسفالت و مدرسه را برای مردم فراهم کند

پیام ساختمان:ولی طرح هایی زیادی طی ده های گذشته برای خانه دار شدن محرومان اجرا شد!

اجرای مسکن مهر در کشور ما الگویی بی بدیل در دنیاست، بنابراین فراهم آوردن تأسیسات زیربنایی و روبنایی آن نیز از اهمیت فراوانی برخوردار می‌باشد که لازم است وزارتخانه‌های مسئول، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش و ... با سیاست‌گذاری در راستای اهداف والای مسکن مهر و با چشم‌انداز اجرای عدالت و پیشرفت با دولت همگام شده تا این نیاز مردم به دور از هزینه‌های گزاف در اختیار واجدین شرایط این طرح قرار گیرد. این طرحی است که مردمان بسیاری شیرینی‌اش را چشیده‌اند و به آن امید بسته‌اند.

ما تجربه‌هایی را در سال‌های انقلاب اسلامی داشته‌ایم که بدین شکل موفق نبوده است؛ مثلاً سال 1359 به بعد به مردم زمین دادند اما آن زمین‌ها برای مردم خانه نشد اما اکنون در این طرح با اختصاص تسهیلات و همت دولت بسیاری از مردم خانه‌دار می‌شوند . اگر باور ما این است که مسکن 30 درصد در سبد تورم سهم دارد، پس اختصاص این وام و تسهیلات چیزی دور از منطق نیست .

پیام ساختمان:به نظر شما دولت بعدی باید چه برنامه‌هایی در دستور کار داشته باشد؟

هر دولتی که روی کار بیاید، باید مشکل مسکن مردم را حل کند و با بسیج عمومی و اختصاص تأسیسات زیربنایی و روبنایی کمک کند تا زندگی در این طرح‌ها هرچه سریع‌تر جریان پیدا کند و با همکاری وزارت نیرو، بهداشت، آموزش و پرورش و ... تاسیسات روبنایی و امکانات لازم فراهم گردد.

طرح مسکن مهر هرچند ایده‌آل نبوده و به فراخور امکانات کشور به صورت آپارتمان‌های کوچک اجراشده اما باز هم وضعیت شهرسازی را به نحوی تغییر داده و پرونده سفته‌بازی را در بسیاری از شهرها متوقف کرده و سطح کارآمدی نظام را بالا برده است. در کشور6/21 واحد مسکونی داریم در حالی که تعداد 2/21 میلیون خانوار وجود دارد، پس میزان مسکن بیش از خانواده‌هاست اما چون عدالت اجرا نشده ، هنوز مشکل مسکن حل نشده است. چراکه بعضی‌ها 15 خانه دارند و بعضی اصلا خانه ای ندارند .

طبق آمار در شهر تهران 400 هزار خانه خالی وجود دارد و در طول 22 ماه گذشته بنا به آمار شهرداری به 400 هزار واحد مسکن پروانه ساخت داده‌شده و 400 هزار واحد هم دولت می‌سازد، پس 1.200.000 واحد ساخته شده است. طبق این آمار 6/3 میلیون نفر می‌بایست، اسکان بگیرند و مشکل مسکن حل شود اما می دانیم که چنین نیست. بنابراین با وجود این ساخت‌وساز باید سیاست‌ها و قوانین اصلاح شوند تا بر اثر این اصلاحات، مسکن از یک کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل شود و این امر جز در سایه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت‌های بعدی مقدور نخواهد بود تا با ایمان راسخ بتوانند ادای وظیفه کنند.

پیام ساختمان:تأثیر واگذاری مسکن مهر بر بازار مسکن چیست؟

با افتتاح 300 هزار واحد مسکن مهر در خرداد ماه سال جاری خود به ‌خود بازار تنظیم شده و از سفته‌بازی مسکن جلوگیری می‌کند واگذاري هاي مسكن مهر مي تواند بازار را تنظيم كند اما مشكل اين است كه بايد با لايحه دولت و تصويب مجلس از سفته بازي زمين و مسكن جديت جلوگيري كرد. يكي از دلايلي هم كه اين آمار ميزان 400 هزار واحدي را خنثي مي كند همان تقاضاي بالاي افراد متمكن و برخوردار از سراسر كشور است که علاقه دارند در پايتخت خانه داشته باشند اما باز هم تاکید می کنم؛ این اصلاحات در سایه اصلاح قوانین و قانون‌گذاری توسط دولت و مجلس مقدور است. همچنین با اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر معاملات مکرر و مالیات بر زمین‌های بایر می‌توان کمک شایانی به بازار مسکن و تبدیل مسکن از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی نمود و با اجرا و اختصاص مالیات‌های مناسب و کارشناسی شده سرمایه کشور را از بازار مسکن به سمت سرمایه‌گذاری‌هایی در جهت بهبود اقتصاد کشور سوق داد.