هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   183   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خرید و فروش در شهرهای جدید دستخوش تغییرات

در سالهای اخیر تعداد زیادی از متقاضیان مسکن در شهر تهران از بازار  تقاضای خرید مسکن حذف شدند و به سمت خرید واحد مسکونی در شهرهای جدید اطراف تهران رفتند تا حداقل بتوانند ارزش پول خود را حفظ کنند بنابراین نرخ خرید و فروش واحدها در شهرهای جدید هم در این سالها دستخوش تغییراتی شد. بر این اساس واحدهای مسکونی در برخی از این شهرها که تا چند سال گذشته بسیار پایین تر از شهر تهران بود و حتی با این قیمت هم مشتری پروپا قرصی نداشت الآن با افزایش قیمت به نرخهای شهر تهران نزدیک شده است و متقاضیان زیادی هم به دنبال خرید خانه در این شهرها هستند.

احمد بنی نسب، کارشناس مسکن با بیان اینکه فلسفه ساخت شهرهای جدید در ابتدا نیز خانهدار نمودن قشر متوسط و رو به پایین بود، گفت: دولت به زیرساختها و حملونقل از ابتدا نیز توجه چندانی نکرد زیرا مطمئن نبود که این میزان جمعیت به این شهرها سرازیر شود حال بزرگترین معضل شهرهای جدید حملونقل است که تاکنون دولت نتوانسته است اقدام مناسبی برای رفع این مشکل انجام دهد درحالیکه اغلب ساکنان شهرهای جدید باید برای کار به تهران مراجعه کنند. وی افزود: همچنین برخی از شهرهای جدید مانند پردیس با مشکلاتی در تأمین آب آشامیدنی مناسب روبه رو هستند که تاکنون هم این مشکل برطرف نشده است.گرچه دولت وعده داده که مترو هشتگرد و پرند را در سال جاری به سرانجام برساند و عملیات اجرایی مترو پردیس در سال جاری آغاز میشود اما هنوز هم همه این پروژهها منوط به تأمین اعتبار است و تاکنون سرنوشت این اعتبارات مشخص نیست.

نظارتی بر قیمت شهرهای جدید وجود ندارد

علیرضا مرادی، کارشناس مسکن با انتقاد از اینکه متأسفانه نظارت دقیقی بر قیمت شهرهای جدید نیست به پیام ساختمان گفت: از ابتدا این مسکن به نام دولت ثبت شده است پس چرا دولت در امر نظارت بر قیمت آن کوتاهی میکند.وی افزود: افزایش قیمت این شهرها در مقابل کاهش قدرت خرید میتواند منجر به بازگشت این اقشار به داخل شهرها و افزایش حاشیهنشینی شود .

نرخ آپارتمان در شهرهای جدید اطراف تهران

گزارشها حاکی از آن است که نرخ خرید و فروش واحدهای مسکونی در شهر جدید اندیشه در چند سال اخیر رشد زیادی داشته است.قیمت مسکن در این شهر که دارای ۶ فاز بوده و در ۳۰ کیلومتری تهران قرار دارد از  کمتر از یک میلیون تومان به بالای یک میلیون و حتی 2 میلیون تومان در هر مترمربع رسیده است که البته این نرخ جدا از قیمت ویلاها در این منطقه است.

مسلمی، مشاور املاک در شهر اندیشه در مورد قیمتهای کنونی آپارتمان های شهره جدید اندیشه به پیام ساختمان گفت: نرخ هر مترمربع آپارتمان در این شهر از یک میلیون و 500 هزار تومان شروعشده و تا 2 میلیون و 250 هزار تومان فروخته میشود که این تعیین نرخ متأثر از فازهای شهر متفاوت میشود، ضمن اینکه در بخش ویلایی خرید و فروش به صورت قوارهای و با متراژ 300 متری انجام میگیرد که نرخها از 2 میلیارد و 800 میلیون تا 4 میلیارد تومان در نوسان است.

وی ادامه داد: همچنین در شهر جدید هشتگرد که در تقسیمات جدید جزو استان البرز قرار گرفته است نرخ هر مترمربع آپارتمان بین یک میلیون و 500 هزار تومان تا 2 میلیون تومان در نوسان است و مسکن مهر در این شهر از 800 هزار تا یک میلیون و 200 هزار تومان فروخته میشود.

در شهر جدید پرند هم نرخ واحدهای مسکونی از یک میلیون تا حدود دو میلیون تومان تعیین میشود که البته این جدا از نرخ واحدهای مسکن مهر است که در حدود 500 هزار تومان در هر مترمربع به فروش میرسد. شهر جدید پردیس که فاصله نزدیکتری نسبت به دیگر شهرهای جدید به تهران دارد و استقبال بیشتری هم از آن شده هر مترمربع آپارتمان از حداقل یک میلیون تومان شروعشده و تا 3 میلیون تومان فروخته میشود که نسبت به دیگر شهرهای جدید قیمت بالاتری هم دارد.

محمدی ،که برای خرید خانه به مشاور املاک مراجعه کرده است با شوک قیمتی روبه رو شده و در این مورد به پیام ساختمان گفت: اصلاً بنده قصد نداشتم در داخل تهران خانه بخرم اما وقتی قیمت مسکن در شهرهای جدید را دیدم با خود گفتم اگر قرار است برای هر مترمربع در شهر  اندیشه دو میلیون تومان پول پرداخت کنم با این پول میتوانم در مناطق جنوبی تهران مانند اتوبان امام علی(ع) خانه خریداری کنم که هم از نظر حملونقل و هم از نظر امکانات شهری از وضعیت بهتری نسبت به اندیشه برخوردار است.

اکرمی، شهروندی که از افزایش قیمت مسکن در شهرهای جدید گلهمند است،به پیام ساختمان گفت: با دریافت وام و قرض مقداری پول برای خرید خانه در یکی از شهرهای جدید پس انداز کردیم اما با گذشت یک سال  و هنگامی که به قصد خرید به مشاوران املاک مراجعه کردیم، دیدیم که قیمت مسکن نسبت به یک سال گذشته بسیار افزایش داشته است.

وی افزود: حال بنده باید تا آخر سال باید 20 میلیون تومان دیگر جور کنم تا بتوانم با دارایی قبلی خودم یک خانه بخرم. آیا این انصاف است که ما مدام به دنبال پول برای خرید مسکن باشیم و مسکن هم مدام افزایش قیمت داشته باشد .