اجاره فقط به مجردها!

شمار نشریه : 182

اجاره فقط به مجردها"، این جمله چند سالی است که پشت شیشه بسیاری از مشاوران املاک به چشم می‌خورد؛  البته این خانه‌های مجردی هم بالا و پایین دارد! مجردهای کارگری در جنوب شهر جا پیدا می‌کنند، و خانم‌ها و آقایان نسبتاً مایه‌دار، در شمال شهر به جست‌وجو می‌پردازند! از کارگران فصلی گرفته تا آنان که به سودای زندگی در شهر بزرگ، ساکن پایتخت شده‌اند... این همه فاصله، فاصله آدم‌های شهراست، شهری پر از  هیاهو . متن زیر نگاهی دارد به آمارو قیمت اجاره‌بها در خانه‌های مجردی. با این گزارش همراه ما شوید:
آمارها چه مي‌گويند؟ 
طبق نتايج سرشماري نفوس و مسكن سال 1390، در شهر تهران در گروه سني 15 تا 39 سال حدود 1062059 مرد مجرد (شامل بي‌همسر به دليل فوت، بي‌همسر به دليل طلاق، و هرگز ازدواج نكرده) وجود دارد و 789252 مرد داراي همسر. اين ارقام براي زنان ساكن تهران در همين گروه سني عبارت است از 843795  زن مجرد (شامل بی‌همسر به دليل فوت، بی‌همسر به دليل طلاق، و هرگز ازدواج‌نکرده) و 1043606 زن داراي همسر. اما همه مجردها به صورت مستقل و مجردي زندگي نمی‌کنند، بلكه بسياري از آنها به همراه خانواده و در منزل پدري خود ساکن هستند. همچنین 30 درصد از جوانان ايراني ساكن شهرهاي بزرگي چون تهران، تبريز، اصفهان، مشهد، اهواز و شيراز زندگي مجردي را انتخاب کرده‌اند.
 طبق نتايج همين سرشماري، خانوارهاي ساكن در تهران به سه دسته تقسيم شده‌اند: خانوارهاي معمولي، خانوارهاي گروهي  و خانوارهاي موسسه‌ای. در سال 1390 تعداد زناني كه در خانوارهاي معمولي زندگي می‌کنند 4071742 نفر، زناني كه در خانوارهاي گروهي سكونت دارند 2909 نفر و زناني كه در خانوارهاي موسسه‌ای ساکن‌اند 20099 نفر است.
اين ارقام براي مردان عبارت است از 3994638 نفر در خانوارهاي معمولي، 25125 نفر در خانوارهاي گروهي و 39538 نفر در خانوارهاي موسسه‌ای. به درستي مشخص نيست كه چه تعداد از خانوارهاي معمولي تك نفره‌اند و زندگي مجردي محسوب می‌شوند. آمار دقيقي نيز از تعداد خانه‌های مجردي دختران و پسران در تهران در دست نيست. اما طبق اظهارنظر وزارت ورزش و جوانان ايران در سال 1391، در شهرهاي بزرگ بين 25 تا 30 درصد جوانان زندگي مجردي دارند.
 خيلي‌ها شناسنامه را نمي‌بينند
محمدی، صاحب يك آژانس معاملات املاك می‌گوید: چند سال پیش نه تنها مسئولین بلکه خود موجران نیز راضی به واگذاری واحد به مجردها نبودند و حدود پنج سال پيش اداره اماكن ابلاغ كرد كه به مجردها خانه ندهيد اما الآن اوضاع فرق کرده  و حدود 5تا 15 موجران حاضرند ملکشان را در اختیار مجردها بگذارند.
محمدی ادامه داد: البته هنوز هم سخت‌گیری‌ها وجود دارد و حداكثر كاري كه می‌توانیم بكنيم اين است كه طرف را احراز هويت كنيم. آن هم در بیشتر مواقع زمان امضای قرارداد خيلي‌ها شناسنامه را نمي‌بينند. موقع امضاي قرارداد فقط يك نفر لازم است و طرف مي‌تواند بگويد فلاني خواهرم يا برادرم است ولي موقع امضاي قرارداد او را با خود نياورد.
اجاره خانه‌های مجردی بالا ست
عبدالعلی عزیزی، مشاور املاک با بیان اینکه متأسفانه هر دانشجویی که وارد تهران می‌شود دیگر به شهرستان خودشان باز نمی‌گردد ، گفت: توزیع نامناسب امکانات شغلی و تفریحی باعث این ناهنجاری شده است .عزیزی با بیان این مطلب که بسیاری از این مستاجرانی که در خانه‌های مجردی زندگی می‌کنند تنها می‌توانند کرایه و هزینه‌های مسکن را بپردازند، گفت: بیشتر این اشخاص با حداقل امکانات زندگی می‌کنند اما برای دستیابی به موقعیت بهتر همه این مشکلات را تحمل می‌کنند.
عزیزی اجاره خانه‌های مجردی را از 500 هزار تا 1میلیون با ودیعه بالای 5میلیون تا 30 میلیون عنوان نمود و ادامه داد. برخی از افراد مجرد برای جبران هزینه‌های این املاک مجبورند با هر کسی که مقداری پول دارد همخانه شده و دچار بحران هویتی و اجتماعی شوند .