شیرینی 200 هزار تومانی!

شمار نشریه : 182

گروه بازار ساختمان: طبق تعرفه تعیین‌شده در اتحادیه مشاوران املاک، در معاملات بالای 100 میلیون تومان، مشاوران املاک باید 25 صدم درصد ارزش ملک را از طرفین معامله دریافت کنند. حق‌الزحمه مشاوران املاک در قراردادهای اجاره مسکن یک چهارم بهای اجاره هر ماه است و بر اساس عرف بازار هر یک میلیون تومان 30 هزار تومان محاسبه می‌شود.در صورتی که مشاوران املاک،حق کمیسیون بیشتر از تعرفه تعیین‌شده از طرفین معامله مطالبه کنند، به عنوان مصادیق تخلف صنفی محسوب شده و قابل پیگیری است.برای پیگیری این موضوع و اطلاع از وضعیت حاکم بر دفاتر مشاوران املاک به سراغ مردم و مشاوران املاک رفتیم :
شیرینی کیلویی 200 هزار تومان!
سجاد اجلی ، مستأجر در خصوص تعرفه مشاوران املاک به پیام ساختمان گفت: علیرغم اینکه بارها مسئولان اتحادیه مشاوران املاک کشور اعلام نموده‌اند که برای تمدید قرارداد اجاره تعرفه‌ای نباید دریافت شود اما بنگاه املاک برای تمدید قرارداد اجاره از بنده مبلغی دریافت کردند و در مقابل اعتراض بنده اظهار داشتند که هیچ کاری مفت انجام نمی‌گیرد. وی افزود: برای همین با اتحادیه تماس گرفتم و مسئولین مربوطه در پاسخ گفتند که تعرفه تمدید در حد یک شیرینی است.
حال باید رئیس اتحادیه بگوید کدام شیرینی کیلویی 200هزار تومان است؟
مردم چرا باید پاسخگو باشند
احمد بنی نسب ، خریدار با اشاره به تعرفه‌های بالای مشاوران املاک  به خبرنگار ما گفت: زمانی که بنده به حق تعرفه مشاور املاک معترض شدم، شخص بنگاهی ابراز داشت: هزینه‌های یک بنگاه املاک بسیار زیاد است و درآمد همه اصناف مطابق با نرخ تورم بالا می رود غیر از مشاوران املاک .وی ادامه داد:  حال سؤال بنده از رئیس اتحادیه مشاوران املاک این است که آیا مردم باید پاسخگوی درآمد کم- البته به گفته خودشان- مشاوران باشند؟
آیا مقصر اصلی  تورم موجود در جامعه مردم هستند‌؟
هزینه‌های زیادی داریم
کمال حبیبی ، مشاور املاک با بیان این مطلب که مشاوران املاک 40 درصد درآمد خود را به عنوان مالیات می‌پردازند و بیش از 50 درصد هر کمیسیون هم بابت حق مشاوره، هزینه‌های جاری و 6 نوع عوارض پرداخت می‌شود. گفت: بنابراین اگر دقت کنید، متوجه می‌شوید که واقعاً مشاوران املاک با هزینه‌های بالایی کار می‌کنند. وی بیان داشت: آنچه به صورت عرفی در برخی معاملات به عنوان کمیسیون دریافت می‌شود، یک درصد از حق کمیسیون از هر طرف معامله است ولی آنچه در قانون آمده همان نرخ‌هایی است که در سایت اتحادیه قرار گرفته است.
تعرفه زیاد به علت ناآگاهی مراجعه
کننده است
محمد توحیدی ، کارشناس مسکن و مشاور املاک نیز با اشاره به اینکه دریافت حق تعرفه زیاد به علت ناآگاهی مراجعه کننده است، به پیام ساختمان گفت: خیلی از مردم حساب‌وکتاب حق تعرفه را مشکل می‌دانند در صورتی که با کمی توجه مشکل حل می‌شود . وی افزود:اگر بخواهیم مثالی بزنیم تا مشخص شود تعرفه قانونی یک اجاره‌نامه به چه میزان است، واحد مسکونی ای را در نظر می‌گیریم که به فرض اجاره ماهانه آن (مجموع رهن و اجاره) در مجموع یک میلیون تومان تعیین شده است.در این حالت مبلغ تعرفه دریافتی توسط دفتر مشاور املاک به میزان 500 هزار تومان می‌شود که نیمی از آن (250 هزار تومان) را باید موجر و نیم دیگر(250هزار تومان) دیگر را مستأجر پرداخت کند. ضمن اینکه موجر و مستأجر در مجموع 60 هزار تومان نیز بابت مالیات بر ارزش افزوده می‌پردازند. توحیدی ادامه داد: در شرایطی که به فرض، این واحد با قراردادی به ارزش 700 هزار تومان اجاره به علاوه 10 میلیون تومان وجه قرض‌الحسنه مستأجر به موجر (رهن) مورد اجاره قرار گرفته باشد ، با توجه به اینکه به طور عرف هر یک میلیون تومان رهن معادل 30 هزار تومان اجاره ماهانه محسوب می‌شود و 10 میلیون تومان رهن معادل 300 هزار تومان اجاره ماهانه در نظر گرفته می‌شود باز هم همان میزان تعرفه به واحد مورد مثال ما تعلق می‌گیرد.