هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ویرانگران و سازندگان بازار

گروه بازار ساختمان  :در این نوشتار نه قصد داریم به مجموعه‌هایی بپردازیم که چراغ خاموش و یا با روابطی پنهان به تعیین‌کننده آیتم‌های بازار مانند میزان عرضه و نوسان قیمت نوعی خاص از کالا مشهور شده‌اند و نه کاری به بود و نبود چنین جریاناتی داریم بلکه به معرفی مؤلفه‌هایی در بازار می‌پردازیم که نقش مثبت یا منفی در بازار ایفا می‌کنند. قصد داشتم عنوان سر کلیشه این سری مطالب را «بازار زیر ذره‌بین” بگذارم اما شاید خود بازار به مانند یک «ذره‌بین» دقیق باشد. چرا که رویکرد مردم در خرید یا بی‌اعتنایی به محصول یک شرکت می‌تواند به مانند یک ذره‌بین حقایق ریز یک بازار را بزرگنمایی کند. از این رو به جای آنکه به بررسی نوسان قیمت کالاها بپردازیم در ادامه مطالبی مانند “نقش شرکت‌های واسط در بازار سفال” و بعد از آن “بازار فولاد” به روابط مجموعه‌ها یا اشخاص حقوقی در بازار کالاهای ساختمانی می‌پردازیم که می‌تواند در مسیر حرکت کلی بازار مثبت یا منفی موثر باشند.
ایرانی بودن تبلیغ یا ضد تبلیغ
بار اول که افتخار به ایرانی بودن را شنیدم برایم عجیب بود. اینکه تولیدکننده‌ای بگوید مهم‌ترین عاملی که می‌توانید به خرید محصول از کارخانه ما اعتماد کنید همانا ایرانی بودن آن است. شاید برای آنان هم که کیفیت را در محصولات آلمانی و ژاپنی جستجو می‌کنند مضحک باشد اما شوخی نیست. برخی که به راستی سازنده‌اند، بنا را از ابتدا بر تولید باکیفیت نهاده‌اند و معتقدند اگر محصولی خوب را روانه بازار کنند نه تنها نتیجه زحمات خود را می‌بینند بلکه حضوری بلندمدت در بازار خواهند داشت و این تازه کمترین نتیجه این رویکرد است. سود بزرگ تر در آینده نصیب این اشخاص می‌شود. آن زمان که می‌توانند بر بخش بزرگی از بازار احاطه و اشراف داشته باشند و اگر زمانی قرار باشد تشکلی با محوریت کار آنها شکل گیرد آنها و مشابه آنها هستند که می‌توانند نقش محوری داشته باشند.
از طرف دیگر چون می‌خواهند ماندگار شوند با جدیت کار کرده‌اند از این رو خدمات پس از فروش قوی ارائه می‌کنند و به این طریق هم مزیتی قابل‌اتکا عرضه کرده‌اند وهم به دلیل کیفیت بالای محصولشان نیازی نیست در این زمینه متحمل خسارت شوند. پس در دو سر بازی
 برد- برد آنها هستند که از رقبای خود پیش افتاده‌اند و باز هم در بازار یک سر و گردن بالاتر دیده می‌شوند تا جایی که بازار را به برند آنها خواهند شناخت. حال اگر سازمانی یا تاجری قصد طرح سفارشی خاص یا بزرگ را داشته باشد تکلیف مشخص است و به نوعی مشتریان می‌دانند که به کدام تولیدکننده باید مراجعه کنند. همان که نام نیک از خود برجا گذارده و مشتریان می‌دانند با خرید از وی دیگر نیازی به بازار گردی ندارند.
چند دلار می‌آورند و آبروی کشور را می‌برند
عجله نکنید در نقطه مقابل، اشخاصی فاقد هر نوع دانش و بری از همه علوم این روزهای بازار کالاهای ساختمانی ایران مانند علف هرز در اقتصاد رشد کرده‌اند که با سودی لحظه‌ای و ناچیز بازارهایی را که می‌تواند با حرکت درست سرشار از سود باشند با آسیب اساسی روبه رو می‌کنند. به این صورت نه خود که دیگران را نیز برای مدت طولانی از بهره مندی فواید حضور در بازار محروم می‌کنند.
برخی به اسم اینکه تنها چند دلاری بتوانند به چنگ آورند، حاضر می‌شوند هر کالایی را به هر بازاری وارد کنند اما غافل از اینکه این کارشان موجب می‌شود حتی کسب‌وکار خودشان هم بیش از چند صباحی دوام نیاورد. به سرعت مصرف‌کنندگان از عیوب آن کالاها مطلع شده و به یکدیگر هم اطلاع می‌دهند سپس همه برند های هموطن آن محصولات طبق اصل “این همانی” شامل پیش‌داوری می‌شوند. چنانکه مردم کشور ما دید بدی نسبت به تولیدات کشور چین و دید مثبتی به محصولاتی آلمانی دارند.
دیدگاهی که فعالیت آنها در میان مشتریان ایجاد می‌کند به صورتی است که می‌تواند برای سالیان طولانی به مانعی برای رشد یک بازار تبدیل شود. این امر در بازار صادرات که از ظرافت بسیار و رقابت پیچیده برخوردار است مهم تر به نظر می‌رسد.
متأسفانه بخشی از کاشی و سرامیک و ماشین‌آلات ساختمانی که صادر می‌شود از نظر کیفیت و سیمان و فولاد از نظر قیمت به صادرات کشور ضربه زدند. شاید برای اولین یا دومین محموله صادراتی به یک بازار چند دلاری هم به دست آید اما برای همیشه تولیدکنندگان داخلی آن محصول را از آن بازار صادراتی محروم می‌کنند. اینجاست که دولت باید به رتبه‌بندی کالاها برای صادرات بپردازد همانگونه که لازم است با تعرفه‌ها یا یارانه‌هایی از تولید داخلی حمایت کند.